Článek
Americká spisovatelka Rebecca F. Kuang si i u českých čtenářů získala výrazné renomé – a to nejen díky své průlomové fantasy trilogii Maková válka. V poslední době na sebe upozornila zejména románem Nažluto, který zaujal nejen výraznou vizuální stránkou, ale především silným a myšlenkově podnětným příběhem ze světa literární branže, v němž nechybí ostrá satira ani otázky kulturní apropriace.
Já se však dnes vrátím ke staršímu, neméně zajímavému titulu – k románu Babylon neboli Nutnost násilí. Ten představuje fascinující spojení alternativní historie, magie založené na jazykovém překladu a kritiky kolonialismu.
Za vším hledej stříbro
Je rok 1828, v Kantonu řádí epidemie cholery a sirotek Robin Swift je na pokraji svých sil. Od jisté smrti ho však zachrání tajemný cizinec, profesor Lovell, který mladíka odveze do Londýna. Tam Robin celé roky studuje klasické jazyky a čínštinu a připravuje se na den, kdy nastoupí na prestižní Královský ústav překladatelství při Oxfordské univerzitě. Tento ústav, zvaný též Babylon, je hlavním světovým střediskem překladatelství a také magie. Stříbrodělství, umění zhmotňovat význam ztracený v překladu pomocí kouzelných stříbrných slitků, poskytlo Britům nevídanou moc a teď se uplatňuje při kolonizačních snahách impéria.
Babylon neboli Nutnost násilí pro mě představuje první setkání s tvorbou Rebeccy F. Kuang – a musím říct, že jde o zkušenost poměrně rozporuplnou. Na jedné straně stojí velmi silný a promyšlený příběh, na straně druhé způsob, jakým je vyprávěn, ve mně vzbuzoval smíšené pocity.

Samotná zápletka rozhodně zaslouží pochvalu. Autorka čtenáře zavádí do alternativního 19. století, kdy britská koloniální říše využívá magii založenou na překladu k upevnění své moci. Děj se odehrává v kulisách starobylého Oxfordu, což dodává příběhu specifickou atmosféru, která potěší každého milovníka historických románů i akademického prostředí. Velmi oceňuji i odvahu věnovat se tématům jako je vykořisťování cizích kultur, jazykový imperialismus nebo koloniální násilí – a to nejen na rovině dějové, ale i skrze hlubší filozofické otázky.
Šlo by to úsporněji
Můj problém však spočívá ve způsobu, jakým je kniha napsána. Rebecca F. Kuang má bezesporu talent na vytváření čtivých a chytlavých pasáží, přesto se často uchyluje k nadměrné popisnosti. Mnohé pasáže působí zbytečně natahovaně – děj se zpomaluje, trpí tím tempo vyprávění a čtenář se musí prokousávat stránkami, které by šlo shrnout několika větami. Ti, kteří čtou é texty pravidelně, ví, že mám averzi vůči textům, které plýtvají s časem čtenáře, a Babylon bohužel občas trpí právě tímto neduhem. Navíc se v knize opakovaně vrací určité myšlenky, které již byly dříve jasně vyjádřeny.
Rozumím, že pro mnohé čtenáře může být právě tato důkladnost a filozofická hloubka přitažlivá. Já osobně bych ale ocenil svižnější tempo a větší střídmost v popisech i v autorčině tendenci vše dovysvětlovat. Přesto se jedná o knihu, která stojí za pozornost – zejména pokud vás zajímá propojení magie, jazyka a moci. I přes výše zmíněné výhrady mě totiž svět Babylonu zaujal natolik, že nevylučuji, že po dalších knihách Rebeccy F. Kuang v budoucnu sáhnu.
Parta z Bradavic
Postavy v Babylonu patří k tomu nejzajímavějšímu, co kniha nabízí. Hlavní skupinu tvoří studenti, kteří se poznávají během studia na prestižním institutu, a každý z nich přináší do příběhu jiný pohled a jinou životní zkušenost. Samotný Robin Swift, hlavní postava románu, je složitě vystavěný hrdina, který se od počátku potýká s otázkami identity, loajality a vlastního místa ve světě. Jako někdo, kdo balancuje mezi dvěma kulturami, se neustále snaží najít rovnováhu mezi vděčností vůči systému, který mu dal vzdělání, a vzrůstajícím pochybnostem o tom, jakou cenu za to platí. Je opravdu fascinující pozorovat jeho rozkol mezi dobrým a špatným.
Doporučení s výhradami
Babylon neboli Nutnost násilí je ve výsledku výborná kniha, která zaujme propracovaným a chytlavým příběhem. Mně osobně vadila místy zbytečná popisnost a zdlouhavost, která brzdila tempo vyprávění. Přesto ji mohu s klidem doporučit – pokud jste ji ještě nečetli, určitě stojí za pozornost. Chybu s ní rozhodně neuděláte.
HODNOCENÍ: 7/10