Článek
Agatha Christie, jedna z nejvýznamnějších a nejplodnějších autorek detektivních románů 20. století, zanechala nesmazatelnou stopu v literatuře a kultuře. Její dílo, které čítá více než šedesát románů, nespočet povídek a úspěšné divadelní hry, se stalo synonymem pro rafinovanou zápletku a nečekané rozuzlení. Christie vytvořila ikonické postavy, jako je belgický detektiv Hercule Poirot nebo bystrá amatérská vyšetřovatelka slečna Marplová, které se dodnes těší obrovské popularitě. V tomto článku se dozvíte pět zajímavých faktů, které jste o této slavné spisovatelce možná nevěděli.
1. Znalosti jedů a lékařských praktik
Jedním z důvodů, proč jsou Agathiny detektivní příběhy tak realistické a propracované, je její odborná znalost jedů a lékařských praktik. Během první světové války pracovala jako dobrovolnice v lékárně, kde získala důkladné znalosti o různých druzích jedů a jejich účincích na lidské tělo. Tyto znalosti velmi často využívala ve svých románech – například v její debutové knize Záhada na zámku Styles je hlavní zápletkou otrava strychninem.
Později přiznala, že se jedy staly jejím oblíbeným způsobem vraždy v jejích knihách, a často používala méně známé jedy, což dělalo její zápletky ještě zajímavějšími a nečekanými.
2. Nejúspěšnější autorka všech dob
Agatha Christie drží rekord jako nejprodávanější autorka beletrie všech dob. S více než dvěma miliardami prodaných kopií jejích knih (přeložených do více než 100 jazyků) je nejúspěšnější spisovatelkou nejen v žánru detektivek, ale v literatuře obecně. Jediný, kdo její prodejní čísla předčil, je William Shakespeare, což je obrovské uznání její literární kariéry.
Kromě románů napsala také několik divadelních her, přičemž její hra Past na myši (The Mousetrap) se hraje v londýnském West Endu nepřetržitě od roku 1952, čímž se stala nejdéle hranou hrou na světě.
3. Tajemná cesta na Blízký východ
Agatha Christie měla hlubokou vášeň pro archeologii a Blízký východ. V roce 1930 se provdala za archeologa Maxe Mallowana, s nímž často cestovala na archeologické výzkumy do Sýrie a Iráku. Tyto cesty měly na její tvorbu zásadní vliv – mnoho jejích příběhů se odehrává právě v exotickém prostředí Blízkého východu, například Vražda v Mezopotámii nebo Smrt na Nilu.
Sama se aktivně účastnila archeologických expedic a pomáhala s restaurací nalezených artefaktů. Díky tomu získala osobní zkušenosti, které jí umožnily vytvářet věrohodné a živé popisy exotických míst a archeologických nálezů ve svých příbězích.
4. Hercule Poirot – sláva i frustrace
Jednou z největších literárních ikon Agathy Christie je belgický detektiv Hercule Poirot, jehož vytvořila už ve své první knize Záhada na zámku Styles. Poirot se stal okamžitě populárním a objevil se ve více než 30 románech a povídkách, čímž se zařadil mezi nejslavnější literární detektivy.
Přesto Agatha Christie svého slavného detektiva časem začala nesnášet. V pozdějších letech opakovaně vyjádřila svou frustraci z Poirota, kterého označovala za „nesnesitelného“, „domýšlivého“ a „únavného“. Přesto ho nadále psala, protože jeho popularita mezi čtenáři byla obrovská. Nakonec Poirotův příběh zakončila v knize Opona: Poirotův poslední případ, kterou napsala už ve 40. letech, ale publikovala až v roce 1975, krátce před svou smrtí.
5. Záhadné zmizení v roce 1926
V prosinci roku 1926 nečekaně Agatha Christie zmizela na deset dní za velmi záhadných okolností. Její zmizení vyvolalo obrovskou mediální senzaci. Po hádce se svým manželem Archibaldem, který měl milenku, opustila domov a na několik dní zmizela beze stopy. Její auto bylo nalezeno opuštěné na okraji silnice, což podnítilo rozsáhlé pátrání. V době, kdy se o Agathu zajímala celá země, byla nakonec nalezena v hotelu v Harrogate, kde byla ubytována pod jménem „Theresa Neele“, což bylo příjmení milenky jejího manžela.
Christie sama tvrdila, že trpěla amnézií a na celý incident si nepamatovala. Dodnes není zcela jasné, zda šlo o skutečnou ztrátu paměti, či o promyšlený akt protestu proti manželově nevěře, ale tato událost přidává na tajemnosti její osobnosti.
Zdroj: Wikipedia, Epocha plus