Článek
V současnosti slouží především nejrůznějším firmám a organizacím jako reklama, milují je a pečlivě shromažďují ale i sběratelé kuriozit.
Dva lístky se změnily v jeden
První kartičkové kalendáře se v českých zemích objevily v první polovině 19. století, obvykle šlo o dvoulistou skládačku. Kapesní kalendáříky pouze na jediném lístku u nás začaly být populární po vzniku samostatného Československého státu, v roce 1918. Do domácností je, vždy na začátku roku, přinášeli pošťáci, kominíci, pojišťovací agenti nebo takzvaní baráčníci.
Současnost: Kolik je u nás sběratelů a co sbírají?
V současné době u nás shromažďuje kartičkové kalendáře přibližně šest desítek nadšenců, sdružených v celorepublikovém Klubu sběratelů kuriozit (počet sběratelů kartičkových kalendářů u nás mírně klesá, v roce 2009 jich bylo 90). Mezi nejpopulárnější sběratelská témata patří příroda (flora a fauna), letadla, automobily, ženy, děti, železnice, města, náboženské motivy a horoskopy. Aktuálním hitem jsou erby měst. Čeští a moravští sběratelé ale rádi shromažďují i série kalendáříků s motivy historických vozidel nebo s kopiemi starých pohlednic.
Zajímavost: v roce 2024 vyšly v České republice série kapesních kalendáříků: Děti s ovečkami, Zvířátka…
Sběratelka se zamilovala do vymetačů komínů
Nejobsáhlejší sbírku kapesních kalendáříků u nás donedávna vlastnila Zdena Smetanová z Tábora. Kartičkových kalendářů měla celkem 203 120. Mezi její oblíbená témata patřili kominíci, ale i sbírání miniaturních, „kolibřích“ historických kalendářů z let 1901, 1902 a 1926. Ozdobou její sbírky byla i vzácná série stovky dobových portugalských kalendářů s vyobrazením muzejních hodin.
Zajímavost: Zdena Smetanová vlastnila rovněž neobvyklou kuriozitu: kalendářík – imitaci kapesníčku, která se dala zastrčit jako ozdoba do kapsy u saka.
Sběratelka s úsměvem popsala nedávný trend, kdy byly populární miniaturní kalendáře, na kterých se představovali samotní sběratelé (často společně se svými rodinami). Také ona shromažďovala kartičky s obrázky kolegů. Třídění a zušlechťování své celé historické sbírky věnovala Zdena Smetanová dvě až tři hodiny denně.
Největší sbírka
Nekorunovaným králem sběratelů miniaturních kartiček s vyobrazeními dnů a měsíců v roce, se ale v České republice nedávno stal pan Lubomír Zamazal z Moravských Budějovic, který shromáždil již 600 000 kapesních kalendáříků.
.
Přečtěte si také další články autora: