Článek
V některých oblastech občas dochází k jejich přemnožení. Účinnou ochranou proti komárům jsou repelenty, nejrůznější odpuzovače a moskytiéry.
Se zdržují především v okolí košů na odpadky a ovocných stromů, vyhledávají ale například i sladké nápoje na terasách restaurací. Alergici by při cestě na dovolenou neměli zapomenout na přibalení protialergických léků a měli by poučit i své nejbližší, jak mají, v případě bodnutí vosou, s léky nakládat.
V Chorvatsku jsou poměrně vzácní a navzdory pověstem nebývají příliš útoční. Bodnutí štírem je méně bolestivé než bodnutí vosou a je obecně i méně nebezpečné.
Pozor, v Chorvatsku žije i nebezpečný pavouk, snovačka jedovatá, zvaná černá vdova (s červeným znamením na černém hřbetě). Její kousnutí je extrémně nebezpečné a odborníci doporučují ihned po kousnutí vyhledat lékaře. Prevence: nešahejte do tmavých míst.
Především v horských oblastech můžete potkat některé druhy jedovatých zmijí. Mimořádně nebezpečné jsou například zmije růžkaté. Proti hadům je nejlepší ochranou pevná obuv a dlouhé kalhoty.
Šlápnutí na mořského ježka – ježovku může způsobit vážné komplikace (rána se může zanítit a hnisat) a v Chorvatsku je to jedno z nejčastějších zranění u moře. Odborníci radí odstranit případné úlomky trnů (vytlačením) a ránu ošetřit antiseptikem. Ideální ochranou před mořskými ježky je kvalitní obuv do vody s odolnou podrážkou.
Pozor i zdánlivě obyčejné hvězdice mají na kůži ostré výčnělky a mohou vás zranit. Raději je neberte do holých rukou.
V Chorvatsku naštěstí nejobávanější medúzy nežijí, některé druhy ale přesto bolestivě žahají. Raději se proto medúzám vyhněte a nedotýkejte se jich. Poraněné místo potřete octem, alkoholem nebo krémem s antihistaminikem.
Obřích hlavonožců z hororových filmů se v Jaderském moři rozhodně bát nemusíte. Největší chobotnice zde dosahují délky „jen“ přibližně půl metru a jsou navíc velmi plaché. Chobotnice většinou žijí pod hladinou ve skalnatých průrvách. Při dráždění ale dokáží, svým zobanem, potápěče bolestivě kousnout.
Jsou paryby z řádu rejnoků. Bodnutí jejich trnem je velmi bolestivé.
Jsou obávanými mořskými dravci, kteří váží až 14 kilogramů. Murény, s úzkým „hadím“ tělem, žijí podobně jako chobotnice v průrvách a rozsedlinách v moři. Odborníci proto radí do takových míst nestrkat ruce.
Lidem nebezpeční žraloci jsou v Jaderském moři a konkrétně u pobřeží Chorvatska naprostou výjimkou. Nejobvyklejší žralok skvrnitý dorůstá délky maximálně metr a půl, žije většinou jen u dna, živí se drobnými mořskými živočichy a lidem se vyhýbá.
Nebezpečný žralok modrý, který může být až čtyři a půl metru dlouhý a může zaútočit i na člověka má rád otevřené moře, ale můžete ho vidět například z lodi při vyhazování odpadků.
Daleko na širém moři žije také obávaný žralok sleďový (délka až tři a půl metru).
...
Přečtěte si také další články autora:
Všechny články autora (nejenom o Chorvatsku) si můžete přečíst zde