Hlavní obsah

AI umí odhalit cukrovku z vaší řeči

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.alittlebithuman.com/schrodingers-cat-explained-like-im-five/
9. 11. 7:26

Umělá inteligence dokáže pouze z vaší řeči poznat, jestli máte cukrovku nebo vám nastupuje Alzheimer. Lze to využít i zneužít.

Článek

Představte si, že si chcete sjednat životní pojistku. Zvednete telefon, nebo začnete klikat po netu, ale nakonec stejně budete muset zvednout telefon. Operátor s vámi vede milým hlasem delší rozhovor, ale nakonec vás odmítne pojistit ze zdravotních důvodů. Umělá inteligence na pozadí totiž vyhodnotila, že máte cukrovku nebo Alzheimera a jste tím pádem pro pojišťovnu potencionálně velmi drahý klient.

Tohle je dnes naštěstí jenom fikce, ale nemusí to trvat dlouho, než se to stane realitou. Vědci z Drexlerovy univerzity dokázali naučit Chat GPT-3 aby z řeči poznal, jestli dotyčný trpí počáteční formou Alzheimerovy choroby. A to v době, kdy to ani on, ani jeho okolí ještě nepozoruje. Původně to zkoušeli zjistit jenom podle změny v hlase, tzv. akustickou analýzou, ale to k cíli nevedlo. Postupně dokázali AI vycvičit tak, aby z dikce, přeřeknutí, pauz a podobných drobných projevů mluvené řeči dokázala odhalit začínající demenci.

Druhý krok v tomto oboru udělal tým okolo Jaycee Kaufman, MSc, z Click Labs v Torontu. Ti dokázali analýzou změny hlasu detekovat, jestli dotyčný má cukrovku. Když jsem si četl, že k tomu použili vzorek pouhých 267 osob a to ještě z Indie, byl jsem k výsledkům velmi skeptický. Ale jejich AI nyní odhaluje s 89% úspěšností u mužů a s 86% úspěšností u žen diabetes druhého typu. Dokonce dokázali zpětným rozborem určit, že se AI chytá na standardní odchylku ve výšce tónu u mužů a  relativní průměrný rozkmit rušivých zvuků u žen.

I když to vypadá složitě, při současném stavu vývoje AI to vůbec složité není. Nabízí se samozřejmě včasná diagnostika, zavoláte si na automatickou telefonní linku, chvilku pokecáte s robotem a ten vás případně odešle na další vyšetření. Anebo jak jsem psal už v úvodu, pokecáte si s někým z pojišťovny a dále to už znáte. A v čem se točí větší peníze, co dokáže více osekat náklady, to je asi jasné, stejně jako motivace různých subjektů si něco podobného pro svoje potřeby pořídit.

A to zdaleka nemusí být konec. AI dokáže detekovat a klasifikovat vzorce, které nám lidem unikají, a na jejich základě může detekovat i další choroby. Uvidíme, co přinese budoucnost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz