Hlavní obsah
Cestování

Polské Benátky máme za rohem

Foto: Pixabay

Jmenují se Opole a kromě kanálu Mlynówka nabízejí krásné historické centrum a moc pěknou zoologickou zahradu. Navíc nedaleko města se nachází kouzelné Turawskie jezero.

Článek

Zpětně nepovažuji za zrovna nejlepší nápad cestovat do Opole na Velikonoce, protože v neděli Poláci všechno zavřeli a zamířili do kostelů. V tom okamžiku se plně projevil český ateismus v kontrastu s nezlomnou polskou vírou v Boha.

To důležité v Opole přejdete v pohodě pěšky. Stačí se ubytovat někde v hotelu poblíž centra za cenu, za kterou byste v Čechách bydleli v nějakém otřískaném penzionu bez snídaně, s čímž mám bohaté zkušenosti.

Jak už jsem zmínila, v neděli bylo vše zavřeno včetně ZOO a slavné Piastowské věže. Vylidněné centrum i zmíněný kanál jsem prozkoumala za dvě hodiny čili se vnucovala otázka co dál? Záchrana se nabízela v podobě návštěvy nedalekého jezera s názvem Turawskie, jehož existenci jsem odhalila až z reklamní tabule u silnice. Připadá mi zajímavé, že tato Poláky oblíbená rekreační zóna zůstává Čechům trochu utajená. Samozřejmě z pohledu patriotky, milovnice K. H. Máchy a dávných diskoték v Doksech, nedám na Máchovo jezero dopustit, přesto jeho polský konkurent mě neméně uchvátil. Má totiž poměrně dlouhou pláž lemovanou kavárnami a hospůdkami, i ve svátek částečně fungovaly, a samozřejmě hlavně krásnou vodní plochu s půvabným přírodním okolím. Pár minut z města se turista ocitá v dovolenkovém světě, kde jak už to bývá, ve slunečném dni proudily hotové davy. Nedokážu si představit ruch v hlavní sezoně, zřejmě to tu vypadá jako na mořské promenádě. Zhruba tříhodinové posezení s výhledem na slunce odrážející se ve vlnách z průjezdu vodních skútrů, působilo naprosto uklidňujícím dojmem. Líbilo by se mi tady zůstat na celý víkend, ale při pohledu na ceny ubytování, zřejmě leda ve stanu.

Foto: Pixabay

Mlynówka

V hotelu, kde jsem bydlela, měli hosté k dispozici malý bazén, avšak raději jsem zvolila procházku do večerního města, kde se mi podařilo objevit v zahradě opolské univerzity pomníky tvůrců polské poválečné kultury. Z těch několika mi bylo ale povědomé pouze jméno Agnieszky Osiecke, autorky polského textu v Česku známého hitu Markétka. Také samozřejmě znám polského (nejen) rockera Czesława Niemena. U některých soch nechyběly vysvětlivky, nebo kódy s odkazem na další informace či hudební ukázky. Osobně to považuji za skvělý nápad a podobný parčík slavných by se mi zamlouval i u nás.

Také večerní procházka podél řeky měla něco do sebe, což umocnilo posezení ve studentské hospodě přímo v centru města u vody. Paradoxně jsem tu ochutnala asi nejlevnější pivo, co jsem kdy v Polsku pila.

V pondělí se naštěstí brány zoologické zahrady otevřely. Nachází se na ostrově Bolko, k němuž vede hezký kovový most. Při čtení dostupných materiálů jsem si říkala, že zahrada nebude asi příliš veliká, ale skutečnost mi ukázala opak.

V celém areálu se velmi citlivě a účelně využívají různé vodní plochy a stromy, takže opice musí ze zázemí na svůj ostrůvek šplhat po lanech nad vodou, stejně jako surikaty se na něj dostanou kovovým tunelem. Samozřejmě někdy je pak člověk pozoruje z poměrně větší vzdálenosti. Už dávno se ale nepotřebuji zvířeti dívat do očí, naopak si považuji toho, pokud v prostorách ZOO může bydlet v co nejpříjemnějším a nejpřirozenějším prostředí. Zároveň nemohu tvrdit, že bych všechny pozorovala z dálavy. Třeba gorilu jsem spatřila z takové blízkosti, až jsem si všimla drobné ranky na její ruce.

Foto: Pixabay

Gorila v ZOO Opole

V Opolí rovněž chovají v Evropě vzácné lachtany kalifornské. Návštěvníci mohou vidět jejich krmení a také zdravotní výcvik, kdy se trénují, aby zvládali kapání do očí, injekce či kontrolu zubů a břicha. Za splněný úkol dostávají ryby a z pohledu diváka jde o zábavnou show. Ale jak jsem zhlédla v jednom dokumentu, ošetřovatel si vždycky musí krýt záda. Přece jen to jsou šelmy, ostatně výcvik ve výběhu jistil ještě druhý kolega. Když mluvím o vodě, nadchla mě obrovská akvária s všemožnými rybami a hlavně pak bazén s průzračnou vodou, v němž plavaly manty obrovské. Šikovný fotograf si mohl udělat snímek, který by mohl působit, jako by jej zachytil na Maledivách. Já ovšem patřím do kategorie fotograf z leknutí, proto se žádná sláva nekonala.

Samozřejmě vedle této exotiky nechyběly ani klasické průchozí rybníčky s vodním ptactvem, které zrovna prožívalo různá milostná sbližování a občas i drobná nedorozumění.

V zázemí mě čekalo jiné nedorozumění, a to lidské. Zatímco jsem tiše obdivovala dvě malé žirafky, ostatní návštěvníci (včetně řady českých) řvali jak koně, přestože všude visely cedule s prosbou o klid. V posledních letech to pozoruji často a vadí mi, že lidé absolutně nerespektují němé tvory, naopak se chovají jak utržení z řetězu. Na internetu všichni plamenně hovoří o ekologii, avšak v reálu nezvládají ani respektovat základní pravidla chování. Tudíž jediné místo, kde se dal najít klid, tak v obrovském tropickém skleníku plném exotických opeřenců. Vzhledem k vysokým venkovním teplotám se do něj nikomu moc nechtělo. Naštěstí.

Když jsem po čtyřech hodinách odcházela, odcházela jsem s pocitem, že jsem určitě něco zapomněla, vynechala, ale s pocitem veskrze příjemným, protože tato ZOO myslí především na své obyvatele. Ještě by to ale chtělo, kdyby uměla udělat něco s těmi lidskými.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz