Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bláznivá Viktorka z Babičky. Jaký byl její skutečný příběh?

Foto: Wikimedia Commons / Adolf Kašpar / Public Domain

Literární postava Viktorky neměla snadný život. Příběh skutečné Viktorky je ale ještě více tragický a podstatně méně romantický.

Článek

Předobrazem pro postavu Viktorky se stala skutečná vesnická dívka. Viktorie Terezie Židová se narodila 9. června 1792 do rodiny chalupníka Antonína Žida a jeho ženy Anny. Rodina žila v Červené Hoře nedaleko Náchoda. Své druhé jméno dostala Viktorka při křtu po své kmotře Terezii Středové. Původní dům č. p. 4, kde se Viktorka narodila, byl zbourán a na jeho místě byste dnes našli hostinec.

Koncem 18. století nebylo obvyklé portrétovat běžné venkovské dívky, proto bohužel přesnou podobu Viktorie Židové neznáme. Červenohorský kronikář ji ale na základě vyprávění pamětníků popisuje jako drobnou dívku s dlouhými černými vlasy a kulatým obličejem. V televizním filmu Babička z roku 1971 ji tedy herečka Libuše Geprtová zdařile vystihuje.

Stejně jako literární postava se i skutečná Viktorka údajně ráda chodila bavit na tancovačky. Měla mnoho nápadníků, ale žádného nechtěla. Kolem roku 1812, kdy sloužila u sedláka Antonína Šimka v Žernově, se v okolí usadili vojáci. Přímo v Žernově se ubytoval pátý prapor polních myslivců. Viktorie se do jednoho z nich zakoukala a často se s ním scházela. Když ho pak převeleli, Viktorie utekla do Olešnice, kam se na Hanušův statek provdala její sestra. Tam ale dlouho nevydržela. Vydala se až do Josefova, kde chtěla svého milého najít. Odtud ji měl ale údajně vyhnat místní správce už od brány. Podle žernovské kroniky se Viktorka údajně nějakou dobu toulala s plukem, než se nakonec už jako bláznivá vrátila domů.

Po návratu měla Viktorie dokonce porodit dítě a následně ho pohodit do rokle. To ale není prokázáno. Jisté je jen to, že přebývala nejčastěji v jeskyních v lese pod Žernovem nebo pod převisem na stráni ve Zlíči. Často prý také sedávala v trámoví slatinského mostu nebo u ratibořického splavu. Živila se žebrotou, ale podle žernovské kroniky chodila vždy v čistých šatech, které prala v řece a sušila na keřích na břehu.

Podle červenohorské farní matriky Viktorie Židová v roce 1834 porodila syna, který dostal jméno Jan. Kdo byl otcem dítěte, není známo. Chlapec byl matce odebrán a po necelém měsíci zemřel. Viktorka se dál toulala krajem, až ji na podzim roku 1868 na svém pozemku našel zcela vyčerpanou starosta Zlíče Josef Kaněra. Ten se bál, že bude muset zaplatit její pohřeb, a proto ji převezl do její rodné Červené Hory, kde 18. října 1868 ve věku 76 let zemřela. Pochována byla na náklady obce do společného hrobu chudých na místním hřbitově. Hřbitov byste zde už ale nenašli. Připomíná ho však symbolický hrob Viktorky, který je součástí Muzea Boženy Němcové.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Viktorie_%C5%BDidov%C3%A1

https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-viktorka-z-babicky-jak-se-lisi-roman-a-realita-40407232

https://g.cz/blazniva-viktorka-od-splavu-5-veci-ktere-nevite-o-hrdince-z-knihy-bozeny-nemcove/

https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/90602/skutecna-blazniva-viktorka-zemrela-pred-150-lety-jak-se-jeji-zivot-lisil-od-postavy-v-babicce-bozeny-nemcove.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz