Hlavní obsah
Cestování

Je Chorvatsko drahé? Zkušenosti české turistky a srovnání s Albánií

Foto: TrendWatcher

Ksamil je známý svými tyrkysovými vodami, bílými písečnými plážemi a poklidnou atmosférou

Kam letos na dovolenou k moři? Staré známé Chorvatsko, nebo Albánie? My jsme s manželem jednou nohou v Chorvatsku, druhou v Albánii. Zatímco na Makarské jsme zaplatili majlant, Albánie překvapila cenami i plážemi bez davů.

Článek

Moje letošní zkušenosti pocházejí z Chorvatska a Albánie, konkrétně z Makarské a Albánské riviéry. Primárně jsme byli s manželem ubytovaní v hotelu v Makarské. Jelikož je pro mě dovolená synonymem pohody, užívání si a relaxace, a Makarská je v současnosti přeplněná turisty, rozhodli jsme se s manželem podniknout na pár dnů výlet do Albánie, do země, kterou jsme dosud nenavštívili.

Ubytování jsme si v Albánii předem nerezervovali, jeli jsme na blind. Dojeli jsme až do Ksamilu, kde nás mile překvapili. Luxusní apartmán ve čtyřhvězdičkovém Ksamil Central Park Hotelu nás vyšel na přibližně 2 700 Kč za noc. V Chorvatsku na Makarské za apartmán ve stejné kvalitě platíme zhruba 6 100 Kč za noc.

Foto: TrendWatcher

Na plážích v Albánii se nebudete cítit jako v plechovce od sardinek.

Proto jsem se rozhodla napsat o tomto cenovém šoku článek, protože spousta Čechů jezdí do Chorvatska a zbytečně utrácí násobně víc peněz za méně kvalitní ubytování. A to jsme vybírali výhradně mezi těmi nejdražšími hotely, takže pokud nejste tak nároční jako můj manžel, seženete ubytování přes Booking nebo Airbnb už od 700 Kč za noc.

Navíc na Albánské riviéře není levné jen ubytování, ale i stravování v restauracích a fast foodech, což nás také příjemně překvapilo. Například na Makarské jsme za oběd či večeři v průměru utratili 75 eur. Manžel si dává masové talíře, já ryby se salátem a k tomu perlivou vodu. Když srovnám stravování ve středně kvalitních restauracích v Chorvatsku a Albánii, vychází to v Albánii až o polovinu levněji.

Ten, kdo má rád kebab z kýty, tak si ho na pláži pořídí za zhruba 2,50 eur, zatímco na chorvatském pobřeží stojí kolem 10 eur. A kdo chce opravdu šetřit, ten se v klasické albánské restauraci nají už od 5 do 13 eur. A zmrzlina? Pořádný kopec vyjde jen na 1,20 až 2 eura, a opravdu to je kopec, větší než je běžné v Chorvatsku.

V Albánii je zkrátka všechno minimálně o polovinu levnější a řekla bych, že i kvalitnější. Personál je navíc milejší než na chorvatském pobřeží, kde jsem převážně zažila arogantní přístup.

Ráda bych podotkla, že komu nevadí si zajet o pár set kilometrů více na jih, určitě nebude litovat a dovolenou si můžete prodloužit díky ušetřenému balíku peněz. Ve finále dostane kvalitnější služby i servis a poznáte zajímavou destinaci.

Nás jen mrzí to, že jsme si ubytování na Makarské zaplatili již v minulém roce, za které jsme utratili 85 tisíc korun na 14 dnů, s tím, že až na místě jsme zjistili, že bychom tam byli de facto jako na nuceném pobytu v plechovce od sardinek.

Proti Chorvatsku osobně nemám žádnou kritiku a zcela chápu, že tam každoročně míří statisíce turistů z různých koutů světa, a tak si mohou dovolit ceny našponovat, co to jde. Kvalita služeb a servisu dle mého názoru už ale neodpovídá výkonu ve srovnání s Albánií, která začíná být nejen pro turisty z Česka velmi atraktivní. Takže ten, kdo letos touží po dovolené u moře a na účtu nemá zrovna moc peněz, tak Albánie je rozhodně destinace, kde za opravdu málo peněz strávíte doslova luxusní dovolenou.

Foto: TrendWatcher

Přelidněná pláž na Makarské

Ne nadarmo se Albánii říká evropské Maledivy – tyrkysové vody, bílé písečné pláže a poklidná atmosféra, kde si i po obědě na plážích úplně v pohodě najdete místo, kde vám nikdo nebude šlapat po osušce a překračovat hlavu.

Pro zajímavost. Manžel našel na internetu velmi výhodné nabídky last minute 7denní dovolené v Albánii. Písečná pláž, all inclusive, letecky a ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu. To vše za necelých 10 000 Kč na osobu. Oproti tomu last minute nabídky pro Chorvatsko začínají minimálně na 11 000 Kč na osobu, oblázková pláž, bez stravy, tříhvězdičkový apartmán, letecky. Rozdíl je extrémní.

Na konec bych dodala několik osobních postřehů. Turismus se v Albánii podle místních rychlým tempem rozvíjí. Místní objevili výhody a naplno je využívají. Na ulicích nicméně stále najdete sem tam nějaké ty odpadky, to mají s Chorvatskem společné. Ale průběžně tu pláže a ulice čistí, tedy snaží se. Podle recepční se to tady za poslední dva roky hodně změnilo, k lepšímu údajně. Prý se z komunistického stylu stává prozápadní. Jónské moře je tady nádherně teplé, vstup do něj je po písčité pláži s jemnými kamínky a přívětivě pozvolný. Noční cikádové orchestry mají s Chorvatskem také hodně společného.

Luxusní jídlo v restauracích nás hodně bavilo. Balkánské pokrmy jsou plné čerstvé zeleniny a dušeného či grilovaného masa. Češky tady dost ujíždějí na zákuscích, ty mají opravdu luxusní. A sýry? Ty tu mají božské, především ty čerstvé, které seženete ráno na trhu.

Albánie je destinací, která nás letos s manželem doslova nadchla. Takže pokud chcete zažít nádhernou dovolenou, která vás vyjde o polovinu levněji než ta stará známá v Chorvatsku, tak s manželem stoprocentně doporučujeme. Výkon, kvalita vs. cena jsou rozhodně na vaší straně. Letecky tu můžete být už za necelé 4 hodiny, i s cestou autobusem z letiště.

Krásnou dovolenou všem!

Anketa

Kam pojedete letos v létě na dovolenou?
Chorvatsko
25,3 %
Albánie
26,5 %
Jinam
48,2 %
Celkem hlasovalo 83 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz