Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Určitě mě podvádí!: Čtete své drahé polovičce soukromé zprávy?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karolina Grabowska, zdroj: Pexels

Partneři po mobilu své polovičky nejčastěji sáhnou kvůli podezření z nevěry. Šmírování soukromých zpráv může být i trestné (ilustrační foto).

18. 9. 9:09

Čtete někdy své drahé polovičce zprávy v mobilu? Přemýšlíte někdy, zda byste to měli udělat a co by na to řekl váš partner? Podle průzkumu Avastu se asi jedna třetina lidí tajně podívala do zpráv svého partnera. Důvodem může být podezření z nevěry.

Článek

Podle průzkumu společnosti Avast je nejčastější motivací pro šmejdění v mobilu partnera nebo partnerky podezření z nevěry. Ve 40 procentech případů lidé zjistili, že před nimi jejich polovička něco skrývá.

Nevěra, zvědavost nebo nedůvěra

Důvody, proč lidé prohledávají svým partnerům mobily či počítače, jsou různé, od podezření z nevěry, nedůvěry až po obyčejnou zvědavost.

Podezření, že jim jejich partner prošmejdil mobil, má podle průzkumu Avastu necelá čtvrtina dotázaných, tedy 24 procent. Z těchto lidí 34 procent uvedlo, že si ve svém mobilu všimli nějakých změn, 31 procent se partner sám přiznal a 25 procent jej přistihlo přímo při šmejdění v zařízení.

Ne každý, kdo chtěl partnerovi či partnerce prozkoumat mobil, musel použít nějaké heslo. Podle zjištění 22 procent dotázaných znalo heslo své drahé polovičky, protože už jim je v minulosti řekla, a více než třetina (39 procent) ani žádné heslo nepotřebovala, jelikož telefon nebyl nijak chráněný. Ostatní si heslo partnera zapamatovali při zadávání (26 procent) nebo jej lstí přiměli, aby jim telefon sám odemkl (5 procent). Někteří dokonce použili k odemčení telefonu otisk prstu, který partnerovi sejmuli ve spánku, nebo zvolili jinou podobnou zákeřnou metodu (4 procenta).

Páry se kvůli šmejdění v mobilu hádají

Lidé, kteří prohledali svým drahým polovičkám telefon, ve 40 procentech případů zjistili, že před nimi jejich partner či partnerka něco skrývá. Skoro polovina (46 procent) dotázaných pak přiznává, že se kvůli tomu, co objevili, s partnery pohádala.

Lidé partnerům šmejdí nejčastěji v aplikacích na posílání zpráv (58 procent), sociální sítě jako Facebook nebo Instagram (41 procent) a záznamy telefonních hovorů (32 procent).

Baloo: „Špehování v mobilu je narušení soukromí“

„Žádná forma špehování není přijatelná a každý nevyžádaný přístup do zařízení je narušením soukromí,“ říká bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo a vysvětluje: „Kromě toho je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem. Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 procentech případů jen zvědaví. Dalších 9 procent však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 procenta respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci. Jsou to nízká čísla, ale obětem může takové chování způsobit závažné psychologické i fyzické újmy.“

Jak si zabezpečit svůj mobil

  • Nastavte si velmi silný PIN, gesto nebo heslo. Nejjednodušším způsobem, jak zabránit někomu v přístupu k vašemu telefonu, je nastavit si silné zabezpečení. PIN, gesto nebo heslo by mělo být alespoň 6 znaků dlouhé a obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, číslic a symbolů.
  • Zapněte biometrické ověření. Pokud váš telefon podporuje biometrické ověření, jako je rozpoznávání obličeje nebo otisku prstu, můžete jej použít k rychlému a snadnému odemčení telefonu. To může být užitečné, pokud máte dlouhý PIN nebo vzor.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz