Článek
V každé zemi byly analyzovány různé kategorie, včetně výše důchodů, zdravotní péče, kvality životního prostředí a obecných životních podmínek. Na základě analýz byl sestaven seznam 4 nejlepších zemí pro odchod do důchodu.
Global Retirement Index poznamenává, že v dnešním rychle se měnícím ekonomickém prostředí vystupují do popředí klíčové rizikové otázky pro důchodové zabezpečení.
Rostoucí inflace se po mnoha letech opět dostává do popředí života nejen lidí v produktovém věku, ale i důchodců. Rostoucí náklady na pohonné hmoty, potraviny a bydlení snižují kupní sílu a představují základní ekonomickou lekci pro ty, kteří stále plánují život po profesním životě.
Ráj pro život důchodců je Norsko
Podle zohledněných kritérií se zdá, že nejpohodlnější život v důchodu má Norsko, které hrdě zaujímá první místo. Jejich penzijní fond je totiž z velké části založen na akciích a přebohatých ropných společností.
Rostoucí inflace se po mnoha letech opět dostává do popředí života důchodců.
Následují Švýcarsko, Island, Irsko, Austrálie a po těchto prvních pěti se dále až na dvacáté místo umístily: Nový Zéland, Lucembursko, Nizozemsko, Dánsko, Česká republika (zaujala 10. místo), Německo, Finsko, Švédsko, Rakousko, Kanada, Izrael, Jižní Korea, USA , Velká Británie a Belgie.
Z evropských zemí se nejhůře umístilo Řecko, na posledním, 40. místě, ale stále patří mezi země s nejlepšími podmínkami pro život důchodců.
Kromě Slovinska se do čtyřicítky nedostala ani jedna bývalá jugoslávská země. Kupodivu Rusko skončilo na 37. místě.