Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Počasí se vymyká z rukou. A přichází bez varování

Foto: Jason Weingart/Wikimedia Commons

Fáze tornáda od jeho vzniku až do jeho plné síly

Moravské tornádo 2021 bylo jen začátkem. Aktuální bouře na Slovensku a v Maďarsku ukazují, že extrémní počasí se blíží k našim hranicím rychleji, než jsme čekali.

Článek

Česko čelí klimatickému chaosu: Po tornádu z roku 2021 přichází nová hrozba

Vzpomínáte si na ty děsivé záběry z 24. června 2021? Moravská Nová Ves vypadala jako po bombardování. Celé bloky domů bez střech, auta převrácená jako hračky, lidé v slzách hledající své blízké pod troskami. Šest lidí zemřelo, 1600 budov se změnilo v trosky. Říkali jsme si tehdy, že se to stává jednou za sto let.

Dnes, o čtyři roky později, musíme přiznat hořkou pravdu - mýlili jsme se.

Varovné signály za hranicemi

Před několika dny se východní Slovensko proměnilo v apokalypsu. Vítr přes 100 kilometrů za hodinu lámal stromy jako sirky, strhával střechy a nechal desítky tisíc lidí bez elektřiny. V Gelnici vyhlásili stav nouze, krizový štáb zasedá na místní ledové ploše - přesně jako tehdy v Hodoníně.

Děsivé je, že vidíme stejný vzorec: vlny veder, následované brutálními bouřemi. To, co jsme považovali za výjimečnou katastrofu, se stává běžnou realitou našeho regionu.

Lidé ze slovenské Gelnice popisují, jak nikdy nic takového neviděli a během půl hodiny jim vítr zničil to, co budovali celý život. Jejich slova připomínají výpovědi obyvatel z Moravské Nové Vsi či Mikulčic.

Co nás čeká: vědecká prognóza, která děsí

Meteorologové jsou ve svých prognózách nekompromisní. Tornáda síly F4 se v Česku nebudou opakovat jednou za sto let, ale jednou za tři až pět let. Představte si, že by se moravský scénář opakoval třeba v roce 2027, potom znova 2030…

Možné scénáře pro nejbližší roky:

Vícenásobný výskyt tornáda: Víte, co se děje v americkém Tornado Alley? Jeden bouřkový systém vytvoří několik tornád současně. Představte si, že by během jednoho odpoledne zasáhly tornáda Brno, Hradec Králové a Ostravu současně. Záchranáři by nevěděli, kam dřív.

Městské tornádo: Přímý zásah do Prahy nebo Brna by způsobil škody v desítkách miliard. V husté zástavbě by počet obětí mohl být násobně vyšší než na Moravě.

Celostátní derecho: Přímočarý větrný systém by mohl překročit celou republiku, způsobujíc škody od Šumavy po Krkonoše.

Co můžete udělat už dnes

Moravské tornádo nás naučilo jednu věc - na katastrofu se nedá připravit zpětně. Když se nad vaším domem objeví temný trychtýř, je pozdě na plánování.

Okamžitě si stáhněte aplikaci pro varování (iMeteo, In-počasí) a nastavte push notifikace. Těch 15 minut varování může zachránit váš život.

Připravte si rodinný nouzový plán. Víte, kde se ukrýt při tornádu? (Nejbezpečnější je spodní patro, daleko od oken.) Víte, jak kontaktovat rodinu při výpadku sítí? Kde se sejdete, pokud bude dům zničený?

Vytvořte si nouzovou zásobu na 72 hodin - vodu, jídlo, léky, baterky, rádio. Po moravském tornádu byly některé oblasti bez elektřiny více než týden.

Zkontrolujte si pojištění. Řada pojistek tornáda nepokrývá nebo má nízké limity. Po moravské katastrofě zůstaly stovky rodin bez prostředků na obnovu domovů.

Lidská solidarita nestačí

Po moravském tornádu jsme byli svědky neuvěřitelné solidarity - během týdne se vybrala téměř miliarda korun. Tisíce dobrovolníků pomáhaly s odklízením. Bylo to krásné a dojemné.

Ale solidarita nestačí, pokud se katastrofy stanou běžnými. Nemůžeme spoléhat na to, že po každém tornádu pošleme SMS na dárcovskou linku. Potřebujeme systémová řešení.

Obce musí vybudovat odolnou infrastrukturu - zakopat elektrické vedení, postavit protipovodňová opatření, vyškolit obyvatele.

Stát musí zřídit národní systém včasného varování a postavit regionální záchranná centra se specializovanou technikou.

Čas se krátí

Dnes už víme, že se tornáda mohou stát i u nás. Otázka zní: co s tím uděláme?

Současné bouře na Slovensku jsou dalším varováním. Můžeme ho ignorovat a čekat, až nás příště překvapí ještě silnější katastrofa. Nebo můžeme jednat.

Klimatické změny nepočkají na naše politické debaty ani ekonomické ohledy. Každý den, kdy nejednáme, se příprava stává dražší a obtížnější.

Moravské tornádo nás varovalo. Slovenské bouře nás varují znovu. Kolik varování ještě potřebujeme, než začneme jednat?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám