Článek
Když se řekne „nejkrásnější pláž světa“, většina lidí si vybaví bílý písek Malediv, tyrkysové vody Karibiku nebo exotické atoly v Pacifiku. Cestovky nám po léta vtloukají do hlavy, že skutečný ráj najdeme jedině za desítky tisíc korun někde na druhém konci světa.
Ale co když vám řekneme, že některé z nejúžasnějších pláží najdete tam, kam byste na dovolenou ani nepomysleli? Že deštivý Wales má zátoky hezčí než Havaj, že na Islandu jsou černé pláže fantastičtější než v jakémkoli resortu a že v Kanadě najdete písečné duny větší než v Sahaře?
Pojďte se s námi podívat na ty nejkrásnější pláže, které se skrývají tam, kde byste je vůbec nečekali.
Wales: Karibik severu, o kterém nikdo neví
Rhossili Bay, Swansea – Když magazín Time zařadil tuto pláž mezi deset nejhezčích na světě, spousta lidí si myslela, že jde o omyl. Wales? Vážně? Pětikilometrový oblouk zlatého písku obklopený srázy ale opravdu vypadá spíš jako exotická destinace než pláž v zemi, kterou známe hlavně kvůli dešti.
Barafundle Bay, Pembrokeshire – K této pláži si musíte „dojít“ půl hodiny po pobřežní stezce, ale stojí to za to. Krémově bílý písek, průzračná voda a žádná stavba na dohled. National Trust ji označuje za jednu z nejčistších pláží v Evropě.
Marloes Sands – Geologický zázrak s vrstvami červeného, žlutého a šedého kamene, které vypadají jako přírodní umělecké dílo. Při odlivu se odkrývají skalní tůňky plné mořského života. Vypadá to jako Mars, ale s bazénem slané vody.
Proč Wales funguje: Golfský proud přináší teplejší vodu, než byste čekali, dramatické pobřeží vytváří chráněné zátoky a relativně malý počet turistů znamená nedotčenou přírodu. Navíc na waleských plážích můžete potkat tuleně a občas i delfíny.
Island: Černé pláže z jiného světa
Reynisfjara – Černý vulkanický písek, obrovské čedičové sloupy a dramatické vlny vytvářejí scenérii jako z fantasy filmu. Skutečně se zde natáčela Hra o trůny. Ale pozor – islandské vlny jsou nevyzpytatelné a každý rok si vyžádají oběti na životech turistů.
Diamond Beach – Ledovcové bloky vypadající jako obří diamanty na černém písku. Laguna Jökulsárlón vyplavuje kry na pobřeží, kde se sluneční světlo láme v ledových krystalech. Je to jako přírodní klenotnictví.
Stokksnes – Nekonečně se táhnoucí černé duny s výhledem na dramatický vrchol Vestrahorn. Vítr zde tvaruje písek do vzorů, které připomínají abstraktní umění. V zimě lze z této pláže pozorovat polární záři.
Proč Island překvapuje: Vulkanická aktivita vytváří jedinečné geologické útvary. Kontrasty černého písku, bílého ledu a zeleného mechu jsou vizuálně ohromující. A jako bonus – můžete se koupat v geotermálních pramenech přímo na pláži.
Kanada: Písečné duny v zemi ledního hokeje
Singing Sands, Ingonish Beach, Nové Skotsko – „Zpívající písky“ skutečně vydávají zvuky, když po nich chodíte. Tato pláž v Cape Breton Highlands připomíná kousek Sahary přenesený do kanadských lesů.
Chesterman Beach, Tofino, Britská Kolumbie – Čtyřkilometrová pláž obklopená deštným pralesem. Můžete zde pozorovat velryby přímo z břehu a surfovat ve vodách Pacifiku. Kombinace divočiny a relaxace.
Grand Beach, Manitoba – Písečné duny vysoké až 12 metrů na břehu jezera Winnipeg. Vypadá to jako pobřeží oceánu, ale jste uprostřed kanadské prérie. Voda je v létě překvapivě teplá.
Proč Kanada funguje: Obrovské vzdálenosti znamenají nedotčenou přírodu. Velká jezera vytvářejí „oceánské“ pláže ve vnitrozemí. A kanadská léta jsou překvapivě teplá a slunečná.
Skotsko: Tropické zátoky v zemi vřesu
Luskentyre, Isle of Harris – Bílý písek jemnější než mouka, tyrkysová voda a hory v pozadí. Vypadá to jako Seychely, ale jste v Hebridách. Za jasného počasí je voda tak průzračná, že vidíte dno i několik metrů od břehu.
Sandwood Bay, Sutherland – Jedna z nejodlehlejších pláží Británie, dostupná jen po tříkilometrové procházce přes vřesoviště. Odměnou je nedotčená pláž se 100metrovou dunou a vrakem lodi na břehu.
Calgary Bay, Isle of Mull – Malá ukrytá zátoka s neuvěřitelně bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Okolní pastviny s ovečkami vytvářejí surrealistický kontrast k tropické scenérii.
Skotský paradox: Golfský proud ohřívá vodu víc, než byste čekali. Čistota vody je výjimečná díky malému znečištění. A světlo na severu má jedinečnou kvalitu – fotografové říkají, že je to nejkrásnější světlo na světě.
Estonsko: Baltské Maledivy
Saaremaa, Kuressaare – Dlouhé písečné pláže, křišťálově čistá voda a historické větrné mlýny. V létě dosahuje Baltské moře překvapivě příjemné teploty. Navíc zde najdete nejstarší meteorit na světě.
Pärnu Beach – „Letní hlavní město“ Estonska s tříkilometrovou pláží plnou slunečných dnů a překvapivě teplou vodou. Kombinace pobaltského klidu s kvalitní infrastrukturou.
Proč Estonsko: Baltské moře je díky nižší slanosti a mělčinám v létě příjemně teplé. Dlouhé letní dny (v červnu svítí slunce až 19 hodin) a čistota severských zemí jsou ideální kombinací.
Nový Zéland: Pláže jako z jiné planety
Cathedral Cove, Coromandel – Přírodní kamenný oblouk vytvářený tisíci let eroze. Při odlivu se odkrývá tunel vedoucí na další pláž. Natáčely se zde Letopisy Narnie.
Hot Water Beach – Jediná pláž na světě, kde si můžete vykopat vlastní přírodní vařivku. Geotermální prameny vyhřívají písek až na 60 °C. Přineste si lopatu a užijte si horkou lázeň na pláži.
Ninety Mile Beach – Název je trochu zavádějící (je dlouhá „jen“ 88 kilometrů), ale jde o nejdelší nepřerušenou pláž na Novém Zélandu. Oficiálně po ní lze jezdit autem jako po silnici.
Novozélandské specifikum: Kombinace sopečné a tektonické aktivity vytváří jedinečné geologické útvary. Izolovanost ostrovů zachovala nedotčenou přírodu.
Proč jsou nečekaná místa často nejkrásnější?
- Menší davy turistů znamenají čistší pláže a autentičtější zážitek. Zatímco na Maledivách platíte za umělý ráj, tyto pláže nabízejí skutečnou divočinu.
- Dramatičtější scenérie: Místo monotónních palem najdete útesy, hory, ledovce nebo pralesy v pozadí. Rozmanitost je vizuálně zajímavější než uniformní „tropický ráj“.
- Lepší poměr cena/výkon: Za cenu jednoho týdne na Maledivách můžete strávit měsíc cestováním po Skotsku, Islandu nebo Kanadě a vidět desítky nádherných pláží.
- Autenticita: Tato místa nejsou „vyrobená“ pro turisty. Jsou to skutečná místa s místní kulturou, historií a přírodou.
- Klimatické překvapení: Globální oteplování a oceánské proudy přinášejí teplé počasí i do tradičně chladnějších regionů. Léto ve Walesu nebo Skotsku může být příjemnější než ve vyprahlých tropech.
Závěr: Nejkrásnější pláže jsou blíž, než si myslíte
Příště, než si začnete prohlížet katalogy exotických destinací za 50 tisíc korun na osobu, vzpomeňte si na tyto skryté klenoty. Nejkrásnější pláže světa často najdete tam, kde byste je nejméně čekali – a často mnohem blíž k domovu.