Hlavní obsah
Lidé a společnost

Důchod bez peněz? Pro mnohé realita. Paní Františka (79) radí, jak ušetřit

Foto: Pixabay.com

Paní Františka, devětasedmdesátiletá důchodkyně z menšího města, si nikdy nemyslela, že bude muset tak pečlivě počítat každou korunu.

Článek

Celý život jsem pracovala a myslela jsem si, že budu mít klidné stáří. Jenže teď, když zaplatím za bydlení, energie a léky, mi na jídlo zbývá sotva pár tisíc,“ povzdechne si.

Paní Františka nikdy nebyla zvyklá rozhazovat, ale v posledních letech se naučila šetřit ještě důsledněji. „Důchod mi sice stačí na běžné výdaje, ale musím si dobře rozmyslet, za co peníze utratím. Když si dám pozor, zvládnu vyjít bez větších problémů,“ říká.

V obchodech vždy pečlivě vybírá zboží v akci a využívá každou slevu. „V lékárně mám věrnostní kartu, takže mám nižší doplatky na léky. Každá koruna se počítá,“ vysvětluje. Maso si dopřává jen v neděli, kdy si připraví pořádný oběd. „A když něco zbyde, dám si to druhý den s rýží nebo těstovinami. Nic nevyhazuju. Během týdne si nejraději připravuji luštěniny a další levné, ale výživné pokrmy,“ dodává.

Snaží se šetřit i na dopravě – pokud to jen trochu jde, jezdí po městě na kole nebo chodí pěšky. „Autobusy pro důchodce sice nejsou nejdražší, ale když se to za měsíc sečte, nějakou částku už to dá, takže k doktorovi jezdím na kole, dokud mi to nohy dovolí,“ usměje se. Když už nakupuje, bere si vždy látkovou tašku, aby zbytečně neplatila za igelitky nebo papírové tašky. Oblečení si kupuje jen minimálně, staré kousky raději opraví. „Když mi něco povolí ve švu, prostě to zašiju. To je přece normální,“ říká.

Ani za energie zbytečně neutrácí. Doma netopí na vysoké teploty, ale udržuje příjemných 19 až 20 stupňů, aby neměla vysoké nedoplatky. „Na co topit na pětadvacet? Stačí si vzít teplejší svetr a je to, v zimě je přeci zima, nejsme v tropech,“ uzavírá s rozvahou.

Jak můžou důchodci ušetřit při nákupech

Asi nikdo z nás si dnes neumí představit, že by se v důchodu místo poklidného stáří musel zaměřit na to, jak ušetřit každou korunu. Zatímco pracující lidé se na tuto situaci ještě mohou připravit díky různým druhům spoření nebo investicím, současným důchodcům už nezbývá nic jiného, než hledat různé možnosti, jak alespoň trochu ušetřit.

Tipy paní Františky jsou opravdu skvělé, inspirovat se jimi mohou i lidé, kteří jsou v důchodu jen chvíli a mají problém vyjít s penězi. Pojďme si tedy shrnout v bodech ty nejdůležitější:

  • využívejte akce, množstevní slevy a všechny způsoby, jak ušetřit za jídlo i každodenní potřeby,
  • pište si před nákupem seznam a striktně se ho držte,
  • vytipujte si nejlevnější lékárnu ve městě, kde je možné využívat věrnostního programu a nižších doplatků na léky na předpis,
  • šetřete na energiích, v zimě zbytečně nepřetápějte ,
  • vařte levně, ale výživně – luštěniny a polévky zasytí a nezruinují rozpočet. Vsaďte i na domácí pečivo v podobě chleba,
  • pokud vám to zdraví dovolí, snažte se chodit pěšky nebo vyrazte na kole. Informujte se i o možnosti využívat taxi pro seniory,
  • co jde opravit, není třeba kupovat nové,
  • snažte se výdaje plánovat. Můžete například využít systém obálek, kdy do každé z nich rozdělíte peníze na daný výdaj, například na jídlo, léky, cestovné a úspory.

Příspěvky pro důchodce, důležitá finanční pomoc

Stát nabízí několik možností, jak si v důchodu finančně přilepšit. Hodně důležitý je příspěvek na bydlení, který pomáhá seniorům, co dávají za bydlení víc než třetinu svého příjmu. Pro důchodce, kteří už toho sami moc nezvládnou, je tu příspěvek na péči, který pomůže zaplatit potřebnou pomoc v běžném životě.

Když je to s penězi opravdu nahnuté, můžou senioři požádat i o doplatek na bydlení nebo jednorázovou dávku mimořádné pomoci. Stačí zajít na úřad práce a tam se dozvíte všechno potřebné. Velkou pomocí jsou taky programy zdravotních pojišťoven, které přispívají na léky, rehabilitace nebo zdravotní pomůcky.

Spousta obcí má navíc svoje vlastní programy, třeba levnější obědy nebo různé aktivity pro seniory, což taky pomůže ušetřit peníze v důchodu. Neměli byste se stydět o tyto příspěvky požádat, vždyť jsou tu přesně pro takové situace a můžou vám opravdu pomoct vyjít s penězi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz