Článek
Když zjistila pravdu, zůstala v šoku. Byla to obyčejná hloupost, nebo cílený útok na její štěstí?
„Neboj, všechno bude dokonalé…“ – a pak přišel šok
Lucie a Jana byly nerozlučné kamarádky už od střední školy. Jana byla dokonce svědkyní na její svatbě, a tak bylo jasné, že jí Lucie důvěřuje. Jenže během osudného dne se ukázalo, že její nejlepší přítelkyně má s jejím štěstím úplně jiné plány.
Všechno začalo už ráno, když Jana přinesla nevěstě kávu. „Na uklidnění nervů,“ usmála se. Jenže káva byla tak silná, že Lucie cítila bušení srdce ještě hodiny poté. Náhoda? Možná.
Pak přišel obřad. Jana měla za úkol postarat se o prstýnky. Když ale došlo na jejich výměnu, začala panikařit. „Neuvěřitelné! Asi jsem je nechala v hotelu,“ vydechla a všichni ztuhli. Lucie v tu chvíli málem omdlela. Záchrana přišla na poslední chvíli – prstýnky se nakonec „zázračně“ našly v její kabelce. Jenže v tu chvíli už byla atmosféra napjatá.
A to nebylo vše. Během slavnostního přípitku se Jana ujala slova. A místo milého přání pronesla řeč, která Lucii vehnala slzy do očí – a ne štěstím. „Pamatujete, jak Lucie kdysi tvrdila, že se nikdy nevdá? No, asi změnila názor, když si našla chlapa, co se jí umí postarat o hypotéku,“ zasmála se. Smích přítomných byl nervózní. Lucie cítila, jak se jí dělá nevolno. Byla to jen nešťastná poznámka, nebo promyšlený útok?
Rivalita mezi kamarádkami: Proč nás někdy nejvíc zradí ti nejbližší?
Bohužel, příběh Lucie není ojedinělý. Mnoho žen zažilo něco podobného – závist ze strany kamarádek, které nezvládly úspěch či štěstí té druhé.
Proč některé kamarádky sabotují naše šťastné chvíle?
- Závist – ženy si často přejí být ve stejné situaci a s úspěchem kamarádky se neumí vyrovnat. Místo toho, aby s ní sdílely její radost, cítí spíše hořkost.
- Pocit méněcennosti – tento pocit vzniká především ve vztahu dvou kamarádek, kdy má jedna pocit, že ta druhá byla vždy ve všem lepší. Krásnější, úspěšnější, s lepší kariérou, lepším mužem. Nicméně může to být i naopak – ta vždy "lepší" je nyní na druhé koleji, což může opět zapříčinit určitou zahořklost a závist.
- Potřeba kontroly – i přátelství mohou být toxická. Kamarádka nad vámi měla vždy kontrolu. Když potřebovala, "zavelela" a všichni jí přišli na pomoc. Volala kdykoliv chtěla a byla jste jí vždy k dispozici. S manželstvím ale tuto kontrolu ztrácí.
- Špatné zkušenosti – někdy může podobné chování pramenit z vlastních bolestivých zážitků s láskou či vztahy.
Jak poznat, že vaše kamarádka není taková, jak si myslíte?
Ne každá přítelkyně přeje vašemu štěstí. Poznat to je však jednoduché, jen člověk nesmí dané chování přehlížet nebo nad ním mávnout rukou. Může jít o zvláštní vtípky a nemístné poznámky, které utrousí na váš účet. Jde v podstatě o ponížení schované za humor.
Jindy může taková přítelkyně sabotovat důležité chvíle, jako je právě svatba, ale i zásnuby, rozlučka se svobodou nebo třeba oslava narozenin. V průběhu přátelství se s vámi také snaží neustále soupeřit a dokázat, že je ve všem lepší, že je hezčí nebo úspěšnější.
Dalším ukazatelem může být její přátelství s lidmi, kteří vás nemají v lásce (nebo vy je). Pokud máte navíc pocit, že tito lidé o vás ví víc, než by měli, pravděpodobně se ráda podělí o vaše tajemství. Pokud člověka s tímto chováním konfrontujete, okamžitě se staví do role oběti a snaží se celou situaci otočit proti vám.
Jak se bránit toxickým kamarádkám?
- Stanovte si hranice – pokud vám někdo dlouhodobě škodí, je na čase si s ním promluvit.
- Otevřeně komunikujte – pokud máte pocit, že se něco děje, zkuste o tom s kamarádkou mluvit.
- Nevěřte všemu naslepo – i nejlepší přátelství si zaslouží občasnou zdravou dávku kritického pohledu.
- Pokud se situace nelepší, odejděte – někdy je lepší vztah ukončit, než si dál nechat ubližovat.
Lucie si nakonec uvědomila, že Jana nikdy nebyla její skutečná přítelkyně. A i když ji ztráta přátelství bolela, byla to pro ni nakonec úleva. Svatba byla nádherná – navzdory jedné nepřející osobě.
A co vy? Zažili jste někdy podobnou zradu od kamarádky? Dejte nám vědět v komentářích!