Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tohle vám ve škole neřekli. Pravda o nejslavnějších osobnostech dějin

Foto: Unsplash.com

Dějepis je plný dat, válek a politických převratů, ale málokdy se dozvíme, co se skutečně skrývalo za tvářemi slavných osobností.

Článek

Učebnice nám často servírují jejich hrdinské činy, vynálezy nebo vůdcovské schopnosti, ale to nejzajímavější zůstává skryto. A přitom jsou to právě lidské detaily, drobné zvláštnosti nebo nečekané životní paradoxy, které dělají tyto osobnosti opravdu fascinujícími.

Co kdybychom vám řekli, že slavný fyzik měl neznámou dceru, že jeden z největších státníků získal Nobelovu cenu za literaturu nebo že renesanční génius osvobozoval ptáky z klecí na trhu? Právě tyto drobnosti přibližují slavné tváře historie našemu každodennímu životu a ukazují, že i ti největší z největších měli své zvláštnosti, záliby nebo dokonce tajemství.

Vybrali jsme pět slavných jmen, která určitě znáte – ale dnes se na ně podíváme jinýma očima. Možná je po přečtení tohoto článku uvidíte trochu jinak. Možná je dokonce pochopíte víc, než když jste o nich slyšeli ve škole.

Leonardo da Vinci: Renesanční génius, který osvobozoval ptáky

Leonardo je známý jako malíř Mony Lisy a Poslední večeře, ale jeho skutečný život byl ještě fascinující. Byl posedlý pozorováním přírody a detaily zvířat ho fascinovaly natolik, že je často studoval až do extrému.

Jedna z málo známých informací o něm říká, že chodil na trh a kupoval ptáky v klecích – jen aby je mohl pustit na svobodu. Miloval svobodu života a nenáviděl, když viděl přírodu v zajetí. (zdroj)

Mimo umění byl i vynálezcem – navrhl první modely tanku, vrtulníku nebo potápěčského obleku. Mnoho jeho vynálezů však nikdy nerealizoval a většinu svých děl nedokončil. (zdroj)

Leonardo měl mimo jiné i hudební talent, hrál na liru a skládal vlastní skladby. Navíc se aktivně věnoval lidské anatomii – pitval těla, kreslil přesné nákresy orgánů a v některých směrech předběhl medicínu o stovky let.

Marie Curie: Žena, která změnila vědu i válku

Marie Curie byla první ženou, která získala Nobelovu cenu – a navíc jako jediná osoba v historii obdržela Nobelovku ve dvou různých vědeckých oborech: chemii a fyzice. To ale není všechno.

Jako mladá žena v Polsku, kde ženy neměly přístup k vyššímu vzdělání, se vzdělávala tajně díky takzvané „létající univerzitě“. Tam se ženy učily v přísném utajení, často s rizikem trestu. (zdroj)

Po tragické smrti svého manžela Pierra Curieho převzala jeho místo na Sorbonně a stala se vůbec první profesorkou v historii této slavné univerzity. (zdroj)

A když přišla první světová válka, nezůstala stranou. Vyvinula mobilní rentgenové jednotky – tzv. „malé Curie“ – a osobně vyškolila stovky žen, jak je používat na frontě. Doslova zachraňovala vojákům životy.

Nikola Tesla: Vizionář, který spal tři hodiny denně

Tesla je dnes hvězdou internetových memů a ztělesněním génia. Jeho život byl ale ještě divočejší, než si mnozí myslí. Spal prý jen 2–3 hodiny denně, zbytek času trávil prací, přemýšlením a experimentováním.

Když přišel do USA, začínal jako zaměstnanec Thomase Edisona. Měli ale rozdílné názory – Tesla věřil ve střídavý proud, zatímco Edison podporoval stejnosměrný. Rozkol mezi nimi vyústil v tzv. „válku proudů“. (zdroj)

Tesla měl fotografickou paměť. Celé knihy si pamatoval slovo od slova, dokázal v hlavě konstruovat složité stroje a opravoval je bez nákresů. Navíc věřil, že sexuální zdrženlivost mu pomáhá soustředit se – a tak se rozhodl zůstat celý život svobodný.

Říká se, že ke konci života komunikoval s holuby a tvrdil, že rozumí jejich emocím. Mnozí ho považovali za šílence, jiní za génia z jiného světa.

Winston Churchill: Válečný vůdce, který maloval květiny

Churchill bývá líčen jako tvrdý muž, který vedl Británii během druhé světové války. Ale ve volném čase? Maloval obrazy – nejraději klidné krajiny nebo květiny. Dokonce je vystavoval pod pseudonymem. (zdroj)

V roce 1953 obdržel Nobelovu cenu – ne za mír, jak si mnozí myslí, ale za literaturu. Napsal řadu historických a autobiografických knih, které měly obrovský ohlas. (zdroj)

Churchill byl také známý svou nešikovností. Například byl sražen autem na Páté Avenue v New Yorku poté, co se podíval špatným směrem při přecházení ulice. ​

A ano, doutníky. Byl jimi posedlý. Měl svou oblíbenou kubánskou značku a téměř nikdy se bez něj neobjevil na veřejnosti.

Albert Einstein: Fyzik, který nenáviděl ponožky

Einstein je synonymem pro genialitu, ale jeho život byl plný nečekaných rozhodnutí. Třeba když mu v roce 1952 nabídli post prezidenta Izraele – a on ho odmítl. Prý se necítil kompetentní. (zdroj)

Hudba pro něj byla jako druhý jazyk. Hrál na housle a často říkal, že by se stal hudebníkem, kdyby nebyl vědcem. Pomáhala mu uvolnit mysl a hledat nové myšlenky.

A pak tu byla jeho alergie na… ponožky. Doslova. Tvrdil, že mu připadají zbytečné a nepohodlné, a tak je odmítal nosit i při formálních příležitostech.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz