Hlavní obsah

Základní pravidla českého pravopisu i češtinářské špeky. Znáte je?

Foto: Unsplash.com

Čeština je plná různých pravidel. A problém s nimi mají nejen cizinci, ale i rodilí mluvčí. Víte, kdy se píše hold, kdy holt, jak správně zapsat procenta nebo některá cizí slova?

Článek

Zrádné číslovky

Správný zápis číslovek dělá problém naprosté většině lidí. Dokonce i v oficiálních textech, reklamách a různých oznámeních se často setkáme s chybami, holt matematika je prostě zrádná ve všech podobách. Pojďme se tedy podívat, jak ty nejčastější vypadají, a hlavně jak je zapisovat správně!

Zápis desítek, stovek,…

  • Špatně: 10000, 5000000
  • Správně: 10 000, 5 000 000

Mezi trojicemi čísel píšeme v textu vždy mezeru. Tyto trojice stanovujeme vždy odzadu. Takže když nám nějaké číslo zbývá „nad rámec“, zůstává osamocené na začátku. Toto pravidlo platí i u zápisu telefonních čísel. Kde se ho však nedržíme, jsou zápisy letopočtů – nepíšeme tedy rok 1 995, ale 1995. Pravidla českého pravopisu někdy umožňují zápis čtyřciferných čísel vcelku; jedná se například o vzdálenosti v kilometrech.

Dalším správným zápisem je oddělování jednotlivých trojic tečkou místo mezery. Čárky však nepoužíváme, protože ty v matematickém zápisu značí něco jiného.

Skloňování číslovek

Pokud si nevíme rady, je lepší napsat skloňované číslo slovy. Pravidla jsou však jednoduchá a mluví jasně – nikdy za číslovku nepřidáváme žádné OCÁSKY!

  • Špatně: 18-ti letý, před 10-ti minutami, 100vka let, do 10ti hodin, před 8mi hodinami,…
  • Správně: 18letý, 10 minutami, 100 let, do 10 hodin, před 8 hodinami

Zápis věku

  • Špatně: 20 letý, 20ti letý
  • Správně: 20letý

V případě, že chceme číslovkou vyjádřit slovo „dvacetiletý“, zapíšeme je jako 20letý – tedy bez mezery. Ovšem pokud bychom chtěli vyjádřit „dvacet let“, použijeme už mezeru!

To samé pravidlo platí u všech spojení číslovek s přídavnými jmény či příslovci. Příkladem mohou být: 5násobný mistr světa, 3dvéřové auto, 6válcový motor, 5krát více,…

Jednotky

U zápisu jednotek mezera je i není správně. V tomto případě záleží na tom, co chcete vyjádřit. Pomůckou může být, že pokud se při výslovnosti jedná o jedno slovo, mezera chybí (zápis je tedy také ‚jedno slovo‘), a pokud řekneme slova dvě, musíme i číslo s jednotkou rozdělit na dvě.

S mezerou: 100 km – „sto kilometrů“; 20 m – „dvacet metrů“; 50 l – „padesát litrů“,…

Bez mezery: 100km – „stokilometrový“; 20m – „dvacetimetrový“; 50l – „padesátilitrový“

Procenta

Při správném psaní procent se vlastně držíme stejné poučky, jako u psaní jednotek (o jednom či dvou slovech).

100 % = sto procent

100% = stoprocentní

Neboli vs. nebo-li

Správně: NEBOLI

Špatně: NEBO-LI

Neboli je pouze jedno slovo!

Použití spojovníku je za jakýchkoliv okolností bráno jako chyba. Spojovník píšeme pouze v případě, chceme-li spojit dva výrazy do jednoho. Slovo „neboli“ je však souřadící spojka a jedná se tudíž pouze o jeden výraz. Příkladem použití může být např. „Smetánka lékařská neboli pampeliška, roste na českých loukách jako plevel“.

Diskuze vs. diskuse

Dublety dokážou potrápit při psaní textu nejednoho z nás. Přitom když si je zapamatujete, nemůžete se splést. V těchto případech jsou totiž správně OBA TVARY!

Co se týče varianty se „s“, bývá zpravidla starší, v některých případech dokonce archaická a nepoužívaná, i přesto že je správná (například prezident x president).

Také výslovnost může být v těchto případech dvojí a platí to, co u psané formy – varianta se „s“ je opět spíše zastaralá. Písmeno „z“ ve slovech převažuje zejména díky jeho jednodušší výslovnosti v celku.

Občas však nastává situace, kdy každá varianta nese jiný význam a použití ve větě se liší (např. strhat x ztrhat).

Mezi další příklady dublet se „S x Z“ patří třeba:

  • dezinfekce x desinfekce
  • kurz x kurs
  • optimizmus x optimismus
  • filosofie x filozofie
  • scestovalý x zcestovalý

E-mail vs. email

V textech mnohdy najdeme výraz email, kterým chce autor vyjádřit elektronickou komunikaci. Tento výraz je skutečně kodifikovaný, proto na chybu mnoho textových editorů neupozorní. Význam tohoto slova je však úplně jiný.

  • E-mail – zde se samozřejmě bavíme právě o elektronické komunikaci. Slovo píšeme vždy s pomlčkou! Nejen význam , ale i výslovnost je odlišná od druhého výrazu. E-mail vyslovujeme jako ‚ímejl‘
  • Email – i toto slovo existuje, neoznačuje však stejný jev. Email je totiž o odolnou barvu používanou na vrchní nátěr různých povrchů. Hledáte-li tedy  v hobby marketu takový nátěr, ptáme se po emailu s výslovností ‚emajl‘.

Hold vs. Holt

Hold a holt zamotá hlavu i těm zkušenějším. Obojí je totiž správně. Výslovnost je sice stejná, slova se však liší posledním písmenem, a hlavně významem. Jak to tedy je?

HOLD = pocta; např. Vzdát hold válečným veteránům.

HOLT = zkrátka, prostě (hovorový výraz),; např. Měl holt smůlu, nedostal se na řadu.

Zdroj:

https://www.pravidla.cz/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz