Hlavní obsah
Internet a technologie

Vývoj umělé inteligence: Učení AI cítit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mefhtamine
18. 9. 11:11

Umělá inteligence vstupuje do světa emocí. Jak se učí AI cítit?

Článek

Rozjeďme to, kamaráde! Umělá inteligence dneska šlape na plné obrátky, a to s takovým švihem, že by i nejrychlejší závodník měl co dělat, aby ji dohnal. Co třeba nová chuť Coca-Coly? To už není sci-fi, to je realita! Ta AI totiž dokáže vykouzlit novou chuť, kterou si oblíbíš na první doušek. Ale nekončíme tím, možná se brzy dočkáme i toho, že AI si vyvine čich. No, a co bude dál? To ti povím v chvíli, kdy dočteš tenhle dopis.

Ale pozor, kámo, umělá inteligence nezahálej jen ve výrobě nových sodovek. Ta holka (nebo kluk, kdo to ví) začala hrát i politickou hru! Deepfake videa jsou teď hot item, a politici se ocitli ve hře, kterou nechtěli hrát. Google to ale nechce nechat jen tak, takže šlape do toho a deepfake reklamy smetl ze sítě. Ale hádej co? Tohle je jen začátek. Umělá inteligence a dezinformace, to je jako dvě stránky stejné mince, a teď se točí, jak to dopadne.

A co čich? To je pro AI tak trochu záhada, ale zdá se, že se dostává i do tohohle. Vědci zkoumali, jestli umělá inteligence může vonět, a co myslíš? Něco na tom bude. Vytvořili pachovou mapu s pomocí AI, a ta mapa voní přesněji než tvůj oblíbený parfém. I když má AI stále svoje limity, tak tohle je první krok k tomu, abychom mohli vonět digitálně. No, zvědav si na to, co nám AI připraví do budoucna?

Foto: Mefhtamine

Ale dost už o tom, teď něco pro tvoje mozkové závity. Vývoj AI jde rychlým tempem, a to je trochu děsivý. Tak vznikl nový nástroj na měření vědomí AI. Dá se to srovnat s Turingovým testem, jen na steroidy. Ukázalo se, že ty velké jazykové modely mají fakt co říct, a že nejsou jenom píchnutí špendlíkem v bytech a bitech. Ale teď to znamená, že budeme potřebovat moderní verzi Turingova testu, abychom poznali, jestli AI už rozumí víc než myslíme.

A teď k tomu, co mě dostalo. Američtí autoři táhnou OpenAI k soudu! Tvrdí, že ChatGPT byl natrénován na jejich dílech, a to bez jejich dovolení. To je drama, kámo! Víc než deset tisíc spisovatelů se podepsalo pod otevřený dopis, ale OpenAI to nebralo vážně. Teď to řeší soud v San Franciscu, a tohle je jen začátek. AI a autorská práva, to je terén plný minových polí. Kdo ví, jak tohle dopadne?

Foto: Mefhtamine

A tak, můj kamaráde, jsme došli na konec tohohle textu. Doufám, že sis užil tuhle jízdu slovy a že jsem tě dostal do varu. Pamatuj, umělá inteligence je na vzestupu, a my jen můžeme hádat, co nás ještě čeká. Drž se a sleduj, co přinese budoucnost!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz