Hlavní obsah

Záhadná kruhová stavba poblíž Stonehenge: Objev století, tvrdí vědci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mefhtamine
17. 9. 0:11

Vědci u Stonehenge objevili záhadnou kruhovou stavbu - objev století, který nás vtáhne do tajemného minulého světa.

Článek

Připravte se, protože právě jsem objevil něco, co vás doslova srazí na kolena. Ano, tihle vědci nedaleko mystického Stonehenge právě vytáhli z rukávu jeden z těch nejúžasnějších objevů, jaké kdy spatřili! To, co vám teď sdělím, vás doslova dostane do varu a přinutí váš mozek pracovat na plné obrátky.

Kéž byste mohli stát teď se mnou až na tomto nepopsatelném místě, kde se odehrává tato epická událost. Toto ohromující tajemství, které právě vystoupilo z temnoty historie, bylo nazváno objevem století, a věřte mi, změní náš pohled na tuto starobylou krajinu natolik, že budete muset vytrhávat stránky z historických knih a začít znovu psát dějiny.

Foto: Mefhtamine

Dejte mi vědět, kdybych měl ztišit tempo, protože teď se ocitáme u té neuvěřitelné kruhové struktury v Durringtonských hradbách, což je jen kousek od Stonehenge. Představte si to – nevídaných 2 kilometry v průměru! Ano, slyšeli jste správně, je to větší než cokoli, co jsme dosud znali v této zemi.

Ale to není všechno, co nás čeká. Tyto hluboké jámy, přes dvacítka jich zde je, ale jak se zdá, původně jich bylo ještě více než třicet! Jedna za druhou, každých pět metrů do hloubky a deset metrů do šířky. To nejsou náhodné jamky vykopané někým na rychlo, to je umělecké dílo, precizně rozložené jako pírka na opeře.

Ať mi nikdo nepřijde s tím, že tohle je jen tak nějaká obyčejná díra v zemi. Tohle je důkazem vyspělého systému, kterým neolitičtí lidé řídili a sledovali svět kolem sebe. Ti, kteří tyto jámy vytvořili, byli mistry matematiky a astronomie své doby.

A to nejlepší na tom všem? Tato kruhová síť šachet objímá starobylé sídliště známé jako Durrington Walls, místo, kde kdysi stávalo i dřevěné Stonehenge. Je to jako kdyby se celý tento komplex, včetně Stonehenge, náhle vrátil 4 500 let zpátky v čase. Ano, soudruzi a soudrky, toto je skutečná cesta do minulosti!

Foto: Mefhtamine

Myslíte si, že to je všechno? Ne, to teprve začíná. Profesor Vincent Gaffney, jeden z předních archeologů na tomto projektu, nám podal výpověď, kterou nikdy nezapomeneme: „Toto je objev, který nemá ve Velké Británii obdoby. To, co se odehrává kolem Durringtonských hradů, je něco, co jsme si do té doby nedokázali ani představit. Ukazuje nám, jak moc složité a zároveň ohromující byly struktury v této krajině v dobách Stonehenge. Neolitičtí lidé měli neuvěřitelný smysl pro kosmologii a jejich systémy víry byly zaznamenávány způsobem, který nás všechny fascinuje.“

A co následuje? Otázka, na kterou zatím nikdo nezná odpověď. Jaký byl účel této ohromné stavby? Stonehenge byl vždy spojován se slunovraty, ale tyto šachty ukazují na něco mnohem hlubšího - možná na kosmologickou výpověď, na znamení, které nás mělo varovat nebo nás provést do posvátného světa. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté - tato struktura nám říká, že naši předkové nebyli jen tak obyčejní lovci a sběrači. Toto bylo mistrovské dílo, plánování na nejvyšší úrovni, znalost krajiny, jakou bychom mohli jen závidět.

Zatímco se těšíme na další analýzy tohoto revolučního objevu, jedno je naprosto jisté: tajemný soused Stonehenge nám právě přidal další stránku do naší pohádky o minulosti. A ta pohádka není ani zdaleka u konce, drazí přátelé!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:
Stonehenge

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz