Hlavní obsah

Mýtus pravého češství a česká literatura

Foto: Adolf Kašpar, Public domain via Wikipedia commons

Scéna k románu Babička.

Ačkoli nám literatura z dob obrozeneckých předkládá českou kulturu jako kulturu lidí nadmíru citlivých, opájejících se krásou vlasti a stýskajících si nad zlými osudy druhých, realita je úplně jiná.

Článek

Kultura byla vždy výkladní skříní těch, kteří ji vytvářeli. Podle této poučky by česká kultura měla vykreslovat českou povahu, českého člověka a to, čemu se také někdy říká češství. Na tento předpoklad se chytilo mnoho lidí a vytvořil se tak mezi Čechy samotnými živý mýtus obřích rozměrů o české povaze, kterému neobjektivnost Muchovy Slovanské epopeje a smyšlenost Jiráskových Starých pověstí českých nesahají ani po kotníky.

Vždycky je potřeba rozlišovat mezi realitou, jaká je a jaká se jeví, a realitou, kterou si někdo ve své hlavě vymyslel, vysnil, zhmotnil jako kouzelným proutkem, ovšem pouze jen jako hranou kulisu, která se příliš se skutečnou realitou nesetkává.

K něčemu takového došlo v Česku. K jakémusi kulturnímu rozdvojení národní identity. Jestli to bylo tím, že si Češi prošli dobou nevyžádané poroby jinými národy, nebo jestli to vychází hlavně z jejich omezené schopnosti chápání vztahových souvislostí, těžko říct, ale nejspíš to záviselo jedno na druhém. Každopádně se Čechům stalo to, že si sami o sobě vysnili pohádky o tom, co jsou vlastně zač. A dodnes jim věří a pletou si je s realitou.

Češi se do současnosti podvědomě horečnatě snaží dostát onomu vysněnému a umělecky vymyšlenému ideálu moudrých Babiček, vzít si reálné poučení z Povídek malostranských, řešit situace jako Švejci nebo vycházet z historie Starých pověstí Českých. Není to naopak, že by tato díla popisovala Čechy. Byly to literární inspirace, na které se Češi nalepili s úporností, s jakou se lepí smůla na paty. A už se nepustili.

Taková Erbenova Kytice básní nebo Máj předurčují v myslích Čechů coby arbiter elegance krásu nejen jejich literatury, jak nás všechny učili už na školách, ale i české kulturní duše, ačkoli se jednalo v podstatě o poetické horory respektive tragédie. Nic moc uklidňujícího na duši. Jako literární žánr dobré, ale jako součást tvorby národní identity je to docela nepatřičné. I když, horor a tragédii chování Čechů často opravdu připomíná, to se musí nechat, takto to ale Češi pro jistotu nikdy nechápou, i když by asi měli.

Na základě podobných kulturních vln začala novodobá samostatná česká kultura. Strakonický dudák nebo Prodaná nevěsta byly realitě možná blíž, ostatně v obou dílech jde především o peníze, i když se to kamufluje láskou, ale skutečnou realitu v Česku to také nevystihuje.

Od dob Národního obrození uplynulo mnoho času a také vzniklo hodně nových uměleckých děl, která jsou v projevu velmi rozličná, ve své podstatě ale v zásadě obsahují jednu společnou linii. Ta praví, my Češi jsme národem mazaným, vynalézavým, citlivým a vnímavým ke svému okolí.

Nic z toho ovšem není pravda, rozhodně ne v pozitivním slova smyslu co do kvality vztahů. Je to jen pohádková chiméra, tedy alespoň pokud si srovnáte realitu Česka s ostatním světem. Do toho se Čechům obyčejně nikdy moc nechce, možná také proto, že myslet na ostatní, natož se s nimi srovnávat, Češi neumějí a nikdy moc neuměli.

O to raději si sami o sobě vyprávějí všelijaké tradiční a moderní báchorky, věří jim, a co hůř, snaží se podle nich žít. No, možná bude lepší nechat vás Čechy vašim snům o vás samotných. Možná pokud by se Češi z těch snů probudili, nastalo by hotové peklo. Když už se totiž Češi zaměří na druhé, zpravidla je špatně vyhodnotí, nesprávně si vyloží jejich chování a to, co se snaží světu sdělit, a pak je z toho opravdová polízanice.

Vztahová vynalézavost a mazanost, kterou se Češi rádi honosí, se v Česku omezuje zpravidla na to, jak druhým uškodit nebo je využít. Vynalézavost či mazanost v tom, jak druhým pomoci rozzářit a vylepšit jejich život, jsem v Česku dosud nezaznamenala. Ostatně nejslavnější česká literární postava je Švejk, který nechce být nikomu užitečný, snaží se manipulovat s ostatními, vyzrát na ně a vyhnout se jakékoliv zodpovědnosti za cokoliv.

Od Čechů pochopení ani citlivost nečekejte, ani vy Češi sami od sebe, není to silná stránka Čechů, zabývat se druhými a rozumět jim. Dokonce bych řekla, že vztah k ostatním je pro Čechy právě jejich největší slabina, jako kdyby zrovna přišli z nějaké jiné planety. Na druhé obvykle koukají jako zjara tele na nová vrata a jejich chování si vysvětlují způsoby, za které by se nemusely stydět pravěké kmeny při vymýšlení mýtů o původu počasí.

Češi jsou zkrátka vztahoví analfabeti, co do empatie neuvěřitelní nemotorové a v pochopení druhých jsou hotové gramle. O to víc věří ve vznešenost vlastní kultury, v ušlechtilost vlastních hodnot a v bezbřehost dokonalosti své schopnosti porozumění druhým. Češi zkrátka vždycky přesně vědí, jak to myslíte, to, co myslíte, říkáte a děláte, vědí to dokonce často daleko lépe než vy, respektive tomu jsou ochotni věřit. Životu také rozumí lépe než vy, respektive jsou o tom přesvědčeni, tomu svému i tomu vašemu, a jsou si naprosto jisti že to, jak svět vnímají a jak mu rozumí, je naprosto bezchybné. Srovnávat to s ostatními už dlouho nemuseli a když už jsou k tomu donuceni, dobře z toho ten druhý nikdy nevyjde.

Pak samozřejmě velmi rádi Češi hledají, na koho by tuto svou vztahovou nedostatečnost hodili, a proto existuje mnoho lidí, kteří jsou obviňováni ze všech možných i nemožných špatných úmyslů, zatímco skutečným darebákům Češi ze své nevnímavosti k chování druhých a neochoty se jím zabývat nosí vavřínové věnce. Na to, jak se má realita, nikdy nepřijdou, protože myslet na ostatní je pro ně mystérium jakoby z jiného světa. Rozhodně ne z toho českého.

Další zdroje:

František Koukolík. Češi: Proč jsme kdo jsme - a jak dál?. 2016. Galén.

Ta naše povaha česká. 1993. Dokumentární seriál.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz