Článek
V tomto článku uvádím veřejně dostupná fakta, která svědčí proti základnímu tvrzení, že ekologická energie je zadarmo a ekologický systém nijak nezatěžuje. Ano, zčásti je to „levnější“, ale získává se toxickými solárními panely, větrné turbíny prokazatelně poškozují biodiverzitu a umělá inteligence zcela neekologicky spotřebovává ohromný díl světové energie.
Jinými slovy, vše svědčí pro to, že nic na světě není zadarmo. Ne tak, jak se nám snaží všichni ti ekolidé a ekodramatici líčit. Ekoenergie není tak eko, jak se zdá, a za každý její díl a za každou eko-srandu musíte zaplatit.
Solární panely

Solární panely
Blackout, který nedávno postihl území Španělska, přímo souvisel s nevyrovnanou dodávkou energie ze slunečních panelů, hydroelektráren a větrných turbín. Ve Španělsku činí souhrn takto generované energie téměř 80%.
Ačkoliv v Česku došlo k solárnímu boomu až poměrně nedávno, na světě byla solární propaganda živá již před 25 lety. A před zhruba 10 lety došlo k největšímu rozmachu solárních obchodníků na Západě. Dnes se solární panely vrší kdesi ve velkoskladech nemajíce odbytu.
Nikdo před několika desítkami let koncepčně neuvažoval o tom, kam všechny ty panely půjdou, až doslouží. Do roku 2050 to bude celosvětově 200 milionů tun těchto panelů. V současnosti neexistuje dostatečná infrastruktura na jejich zpětné zpracování. Přes 2,5 miliard panelů je již po světě instalováno. Jejich výdržnost se odhaduje na 25 let. Většina z nich skončí na skládkách bez dalšího zpracování
Porovnejte si ekologičnost této infrastruktury s plynem a jeho rozvodovým mechanismem. Plyn je opravdu ekologičtější v porovnání se solární energií zprostředkovávanou solárními panely. V této výpočetní rovnici totiž musíme brát v úvahu také infrastrukturu, kterou pro šíření energie potřebujeme, její zátěž a kolísání dodávky. Což může být velký problém pro celou energetickou síť země, jak jsme viděli na příkladě Španělska.
Větrné turbíny

Větrné turbíny v Belgii.
O ekologičnosti tohoto řešení nelze pochybovat. Až na to, kolik takových monster musíte instalovat do krajiny, abyste vygenerovali množství energie, která se vám vyplatí. Nemluvě o psychických následcích neustálého podprahového bzučení v celém širokém okolí. Pokud to nevnímáte vy, protože trpíte poněkud necitlivější konstitucí, zvířata, která jsou mnohdy vnímavější než vy, vám to dají najevo určitě.
Větrné turbíny se vyplatí na větrné hůrce třeba na ostrovech, kde neustále fouká vítr, a ne v široké krajině, kde foukne občas. Přesto nebo právě proto se o jejich používání zasazují lidé v oblastech, kde jejich hlavním účelem bude kazit výhled do krajiny. Jedná se o sponzoring z EU a proto jsou tak populární, i když toho zpravidla moc nepřinesou.
Existují důkazy o tom, že až 70% přírodní populace, především ptáků, dokáží větrné turbíny dokonale odradit od koexistence s těmito monstry.
Umělá inteligence

Robot s umělou inteligencí
Máte pocit, že všechny ty GPT chaty jsou zadarmo? Ani omylem. V současnosti umělá inteligence spotřebovává celkově 3% světové zásoby elektřiny. To je poměrně dost a stejně to nestačí, především těm architektům a plánovačům umělé inteligence, kteří jako bývalý šéf Google Eric Schmidt tvrdí, že nakonec by měla spotřebovávat 99% světové elektřiny (viz odkaz ve zdrojích). Chiméra nebo nastávající realita?
Pár faktů:
Datacentra určená pro pohánění umělé inteligence jsou v současnosti větší než jakákoliv atomová elektrárna.
Současné energetické uzly jsou často mimo jejich potřeby.
AI ve skutečnosti šroubuje ceny elektřiny nahoru.
Ironie klimatické úspory

Obrovská data centra
Klimatické modely se vytvářejí na superpočítačích. Ty stojí asi 50 milionů dolarů dopředu a 20 milionů dolarů ročně za provoz. NASA, NOAA a DOE týmy nejsou schopny přežít bez masivní dotační podpory. Napříč světem je více než 40 klimatických modelových týmů. Z toho 13 z nich sídlí v USA.
Globální teploty vzrostly za dobu, kdy Dr. Syukuro Manabe přišel v 60. letech s prvním klimatickým modelem, o 1% celsia. Kdo tedy šetří na klimatu a kdo jej zatěžuje?
Fosilní paliva jako symbol zla

Ropné ložisko v Kalifornii
Termín fosilní paliva byl vytvořen jako marketingový tah Rockefellera, který chtěl vytvořit dojem, že komodity jako ropa jsou neobnovitelným, vzácným zdrojem, a tím pádem je třeba za ně víc zaplatit. Dnes se ví, respektivě se ví, že se neví, jak ropa vzniká. Ano, část z ní je tu k dispozici díky prehistorickým zbytkům zvířat a rostlinstva, ale je možné, že mechanismus vzniku ropných zásob probíhá jinak než se dosud myslelo. Stále se přichází na nová a nová ložiska. Je docela možné, že je země schopna ropu a uhlí produkovat ve zrychleném procesu nikoli za období několika miliard let, jak se tvrdilo.
Jaký je celkový závěr týkající se ekologičnosti ekologických řešení zdrojů energie? Nejspíš žádné dogmatické shrnutí není možné, ale rozhodně není ta zelená energie tak zelená, jak se prezentuje v marketingovém podání různých organizací a politických lobbistů.
Zdroje:
https://hbr.org/2021/06/the-dark-side-of-solar-power
https://www.discoverwildlife.com/apple-news-ingest/wildlife-avoids-wind-power-developments
https://energycentral.com/c/ec/time-defund-climate-models
https://www.pv-magazine.com/2025/04/22/spain-hits-first-weekday-of-100-renewable-power-on-national-grid/
https://www.instagram.com/reel/DI-EHKovbhR/