Hlavní obsah
Finance

Goldman Sachs varuje před přehnaným optimismem na trhu a radí diverzifikaci

Foto: Mercurius Pro

Goldman Sachs doporučuje investorům po prudké rally diverzifikovat portfolia, protože tržní rizika přetrvávají a potenciál dalšího růstu je omezený.

Článek

Americký index S&P 500 zakončil úterní obchodování v kladných číslech za celý rok, což znamená, že od svého minima z 8. dubna vzrostl o 18,1 %. Investoři, kteří si oddechli po divokém propadu, teď ale čelí nové otázce: co dál? Podle nové analýzy investiční banky Goldman Sachs je na čase přehodnotit strategii – a opatrně se připravit na další možná překvapení.

Peter Oppenheimer, hlavní globální stratég pro akciové trhy v Goldman Sachs, v komentáři nazvaném „Co dělat po rally“ upozorňuje, že je důležité si nejprve ujasnit, jaký typ medvědího trhu jsme vlastně zažili – nebo v něm ještě jsme. Mluví o třech variantách: strukturální (např. Japonsko v 80. letech nebo globální krize 2008), cyklický (spojený s blížící se recesí) a událostmi vyvolaný (například kvůli šokům jako jsou války nebo politické otřesy).

V případě aktuálního vývoje se zdá, že šlo o událostmi vyvolaný propad, který spustilo oznámení prezidenta Donalda Trumpa z 2. dubna o zavedení nových cel. Trhy se obávaly, že hrozba obchodní války s Čínou ochromí důvěru firem a přinese recesi. To vedlo k prudkému výprodeji akcií. Goldman se dokonce obával, že by mohlo dojít k přechodu do klasického cyklického medvědího trhu, kde by tržní propad byl spojen i s propadem hospodářství.

Tato obava se ale částečně rozplynula poté, co USA a Čína oznámily 90denní příměří v obchodních sporech a Spojené státy navíc uzavřely novou dohodu s Velkou Británií. Podle Oppenheimera to bylo pro trhy příjemné překvapení. Díky tomu, že konflikt zatím neeskaloval, začali investoři z trhu „vypočítávat“ riziko recese, a indexy tak dokázaly smazat většinu ztrát.

Goldman Sachs proto snížila pravděpodobnost recese v USA během následujících 12 měsíců z 45 % na 35 % a zároveň zvýšila svůj cílový odhad pro index S&P 500 na konci roku z 5 900 na 6 100 bodů.

Ale ani tento optimistický obrat by neměl investory ukolébat. Rizika podle Oppenheimera nezmizela. Tarify sice byly zmírněny, ale zůstávají vyšší než na začátku roku – aktuálně průměrně 13 % na dovoz amerického zboží. K tomu je potřeba počítat s tím, že růst americké ekonomiky zpomalí a centrální banka bude méně ochotná snižovat úrokové sazby.

Navíc i typicky „rychlé“ událostmi vyvolané medvědí trhy se po prvním odrazu obvykle dál pohybují do strany a zůstávají bez výrazného růstu několik měsíců. Jinými slovy – další prudké zisky na akciovém trhu se teď příliš nečekají. A zatímco některé akcie zůstaly relativně levné, velká část trhu je dnes opět nadhodnocená – hlavně z pohledu poměru ceny k zisku.

Proto Oppenheimer říká jasně: čas na diverzifikaci. A to nejen mezi různými sektory, ale i geograficky. Slabší dolar ztěžuje návratnost amerických investic pro zahraniční kupce, a evropské nebo asijské akcie začínají být opět atraktivní. Dobře si v poslední době vedou německé, italské nebo hongkongské tituly. Oppenheimer dokonce zmiňuje evropské banky jako podceňované příležitosti.

Diverzifikovat by měli investoři také napříč styly a sektory. Místo toho, aby slepě vsázeli na americký technologický sektor, který byl v letošním roce pod tlakem, je vhodné hledat kombinaci kvalitních růstových společností s dlouhodobým potenciálem zisku i tradičních firem, které dokážou přinášet výnos prostřednictvím zpětného odkupu akcií a rostoucích dividend.

Ačkoliv velké technologické společnosti byly během výprodeje tvrdě zasaženy, první čtvrtletí ukázalo, že jejich zisky jsou stále silné. Výdaje na umělou inteligenci dál rostou a žádný významný útlum v tomto směru zatím nevidíme.

Oppenheimer uzavírá doporučením: investoři by měli upřednostňovat firmy s vysokou cenovou silou, které dokážou udržet marže i v prostředí vyšších vstupních nákladů. A připomíná, že i když se nálada na trzích zlepšila, v roce 2025 budou tarifní sazby pravděpodobně vyšší než v roce 2024, což bude dál tlačit na ziskovost podniků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz