Článek
Zatímco investoři nadále sází na Big Tech a umělou inteligenci jako na hlavní tahouny akciového trhu, pod povrchem se v červenci odehrává tiché, ale zásadní překvapení. Malé a cyklické akcie totiž nepozorovaně zahájily silný obrat, který by mohl změnit dynamiku druhé poloviny roku 2025.
Po slabším začátku roku se index malých firem Russell 2000 (RUT) dostal do vedení – a spolu s ním i cyklické sektory jako materiály, průmysl a spotřebitelské zboží. K tomuto vývoji přispěl technický signál, zlepšující se chuť investorů riskovat a částečná rotace z přeplněných pozic v AI akciích.
Index Russell 2000 překonává velké hráče
Od začátku července vzrostl Russell 2000 o 3,5 %, čímž překonal všechny tři hlavní indexy velkých firem: S&P 500 posílil o 1,7 %, Dow Jones přidal 0,9 %. Tento vývoj ukazuje na rozšiřující se rallye, kdy investoři hledají příležitosti mimo megakapitalizované technologické tituly.
Současný růst přiblížil Russell 2000 k tzv. „zlatému kříži“ – technickému signálu, kdy 50denní klouzavý průměr překříží 200denní směrem nahoru. Ten je považován za známku možného nastupujícího býčího trendu. K poslednímu zlatému kříži u Russellu 2000 došlo 2. ledna 2024.
Historická data od Dow Jones Market Data ukazují, že po zlatém kříži Russell 2000 obvykle rostl i nadále – v průměru po 3, 6 a 12 měsících.
Realita je složitější
Přesto však fundamenty zůstávají smíšené. Nanette Abuhoff Jacobson, investiční stratég z Hartford Funds, upozorňuje, že současná rallye může být krátkodobá. „Velké firmy jsou v tomto ekonomickém cyklu mnohem odolnější – lépe absorbují náklady i cla, mají vyšší kvalitu a ziskovost,“ uvedla v rozhovoru pro MarketWatch.
Další faktor, který drží malé firmy zpátky, je politika prezidenta Donalda Trumpa. I když jeho návrat posílil očekávání daňových úlev, méně regulací a podpory domácí výroby, nová vlna cel na dovoz může opět zvyšovat inflaci a hrozbu recese – což malé společnosti zasahuje nejvíce.
A zatímco S&P 500 za letošní rok přidal 7,3 %, Nasdaq 8,2 %, Russell 2000 zatím posílil jen o méně než 1 %.
Vše závisí na sazbách
Jim Worden, investiční ředitel z Wealth Consulting Group, připomíná, že trh doufal v růst malých firem už začátkem roku. „Nikdo ale nepočítal s tak divokou celní politikou a faktem, že sazby neklesly tak rychle, jak bychom si přáli,“ uvedl.
Podle nástroje CME FedWatch Tool aktuálně trh počítá s 43% pravděpodobností, že Fed letos sníží sazby jen dvakrát o 25 bazických bodů. To by základní sazbu srazilo na 3,75–4 %.
Abuhoff Jacobson k tomu dodává: „Jedno nebo dvě snížení nebudou mít pro malé firmy zásadní dopad – stále operujeme v poměrně vysokém úrokovém prostředí.“
Rotace do cyklických sektorů
Současně investoři začali rotovat z technologií do cyklických sektorů, které těží z pozitivního sentimentu a silné spotřeby. V červenci sektor materiálů v rámci S&P 500 vzrostl o 3,9 %, spotřební zboží o 3,7 % a průmysl o 2,3 %.
Tyto akcie jsou sice větší než malé firmy, ale stále jsou citlivé na ekonomické zpomalení a vyšší sazby. Spotřebitelské akcie závisí na ochotě lidí utrácet, průmyslové a materiálové firmy zase na investicích a výrobní aktivitě – které při ekonomickém útlumu zpomalují.
„Výsledky cyklických firem odrážejí silnou důvěru spotřebitelů i firem. Zatím tu určitou odolnost pořád vidíme,“ shrnuje Worden.