Hlavní obsah
Finance

Přichází nový býčí trh? Tady je lepší otázka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
3. 8. 17:17

Investoři by se měli zaměřit na zachování konzistence bez ohledu na podmínky na trhu

Článek

Odraz akciového trhu v roce 2023 byl pro mnoho investorů příjemným překvapením. Všechny tři hlavní indexy - S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite - v tomto roce vzrostly. To je na hony vzdálené předpovědím o „blížící se zkáze“, které se zdály být hlavní náplní mnoha diskusí o akciových trzích na prahu roku 2023.

Vzhledem k dosavadním výsledkům trhu si investoři možná kladou otázku, zda se blíží nový býčí trh. Domnívám se však, že to je v tuto chvíli špatný přístup. Lepší je položit si otázku, kolik si můžete dovolit investovat, ať už se jedná o býčí trh, nebo ne.

Zjistěte, zda jste schopni investovat právě teď

Před investováním se nejprve ujistěte, že máte našetřený fond pro případ nouze. Neexistuje žádný konkrétní cíl pro pohotovostní fond, ale dobrým pravidlem je mít našetřeno alespoň na tři až šest měsíců výdajů. Lidé s rodinami by měli pro jistotu uvažovat o šesti měsících až jednom roce, zejména v dobách, kdy panuje velká ekonomická nejistota.

Po vytvoření pohotovostního fondu byste měli upřednostnit splácení dluhů s vysokým úrokem, jako jsou kreditní karty. Nezapomeňte: úroky z dluhu jsou zaručené, zisky na akciovém trhu nikoli. Vydělávat na investicích méně (nebo prodělávat), než kolik dlužíte na úrocích z jiných dluhů, je kontraproduktivní.

Až se postaráte o tyto dvě priority, měli byste mít lepší představu o tom, kolik si můžete dovolit měsíčně investovat. Poté můžete začít investovat.

Býčí trh nevyhnutelně nastane

Akciový trh je sám o sobě cyklický. Některé cykly trvají výrazně déle než jiné, ale přesto je cyklický. Částečně to lze přičíst cyklické povaze ekonomiky - přechodu od růstu a expanze k poklesu - a částečně je to občasnou změnou nálady investorů. Pesimismus na trhu může vést k výprodejům a medvědím trhům, zatímco optimismus může vést ke zvýšenému investování a býčím trhům.

Stejně jako smrt a daně jsou i býčí trhy nevyhnutelné. Stávaly se vždy a nic nenasvědčuje tomu, že by se to na akciovém trhu, jak ho známe dnes, mělo změnit. Nejdůležitější index akciového trhu, S&P 500, zažil od roku 1928 přibližně 27 býčích trhů.

Naštěstí pro investory mají akcie v býčích trzích tendenci více a déle růst, než klesat v medvědích trzích. Býčí trhy dosahují v průměru 115% zisku za 2,7 roku, zatímco medvědí trhy ztrácejí kolem 35 % a trvají méně než rok.

To sice nezaručuje, že tomu tak bude i nadále, ale je to povzbudivé pro investory, kteří se snaží zvládnout volatilitu akciového trhu.

Zaměřte se na důslednost před načasováním

Jakmile se smíříte s opakujícím se cyklem býčích a medvědích trhů, uvědomíte si, že důležitá je konzistence.

Strategie, kterou používám k udržení konzistence, je průměrování nákladů na dolar. Při průměrování nákladů na dolary se rozhodnete pro určitou částku, kterou chcete investovat, a stanovíte si nezměnitelný (v rámci možností) plán. Například někdo, kdo se rozhodne, že může investovat 1 000 USD měsíčně, si to může rozdělit na investice ve výši 500 USD každý druhý pátek, 250 USD každé pondělí nebo jakkoli uzná za vhodné.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zůstat konzistentní jako investor, je dodržovat stanovený harmonogram. Pokud jste se zavázali investovat částku X v čase Y, nemusíte se příliš zabývat cenami akcií, protože budete investovat bez ohledu na ně. Nevyhnutelně budete investovat, když jsou ceny akcií vyšší, ale platí to i naopak.

Hlavní myšlenkou průměrování nákladů na dolar je odstranit z investování emoce - a nutkání pokusit se načasovat trh. Teoreticky to zní mnohem jednodušeji než v praxi. Není snadné pokračovat v investování, když ceny akcií během medvědích trhů klesají, stejně jako není snadné dodržovat plán, když vidíte, že akcie během býčích trhů rostou.

Chcete vědět, co se děje na akciovém trhu, ale nechcete, aby každý výkyv nebo výkyv diktoval vaše investiční kroky. Správně načasovat akciový trh je dlouhodobě téměř nemožné, ale každý investor může být konzistentní. Zaměřte se na to.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz