Hlavní obsah
Finance

Společnost Apple je stále neuvěřitelně zisková, ale její tržby a zisky klesají

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
9. 5. 17:00

Příjmy a zisky se snižují a drahé ocenění neodpovídá dlouhodobému růstu.

Článek

Není pochyb o tom, že Apple (AAPL) je skvělá společnost. Warren Buffett s tím jistě souhlasí: Téměř polovina akciového portfolia Berkshire Hathaway je vázána v akciích této společnosti. iPhone zůstává dominantní silou na trhu chytrých telefonů a nic nenasvědčuje tomu, že by nejdůležitější produkt společnosti Apple měl být v blízké budoucnosti narušen.

Nebývale vysoké zisky a jeden velký problém

Zpráva společnosti Apple za druhé fiskální čtvrtletí, které skončilo 1. dubna, zdůraznila špičkovou ziskovost společnosti v oboru. Při tržbách 94,8 miliardy dolarů dosáhl Apple provozního zisku 28,4 miliardy dolarů. To představuje provozní marži 30 %. Apple je také stroj na peníze. Volný peněžní tok činil v prvních šesti měsících fiskálního roku 55,9 miliardy dolarů.

Růst se však stává problémem. V posledních letech společnost výrazně rozšířila svůj segment služeb a přidala nové produkty, jako je Apple TV+, aby z obrovské instalační základny vytěžila více průběžných příjmů. Tato snaha se rozhodně vyplatila: Jen ve druhém čtvrtletí dosáhly příjmy ze služeb 20,9 miliardy dolarů, což z nich činí druhý největší segment po iPhonu.

Společnost čelí dvěma překážkám růstu. Prvním je její obrovská velikost. Obchod s iPhony je již tak velký a společnost má již tak vysoký podíl na trhu, že dlouhodobé zisky budou pravděpodobně přinejlepším pomalé. Ve druhém čtvrtletí se společnosti Apple sice podařilo mírně zvýšit tržby z prodeje iPhonů, ale v prvním pololetí fiskálního roku jsou nižší.

Druhým protivětrem je ekonomika. Prodej Maců se ve druhém čtvrtletí prudce propadl, protože trh s PC se otřásl v základech, výrazně klesl prodej iPadů a dokonce i prodej nositelných zařízení a dalších produktů. Tržby ze služeb se zvýšily o 5 %, ale nestačilo to na vyrovnání poklesů v jiných oblastech. Celkové tržby meziročně klesly o 2,5 %.

Zisky se rovněž snížily. Provozní zisk se snížil o 5,5 %, protože společnost navzdory poklesu tržeb zvýšila provozní náklady. Obrovský program zpětného odkupu akcií snížil počet akcií natolik, že zisk na akcii zůstal ve srovnání s předchozím rokem na stejné úrovni.

Jedním z možných zdrojů budoucího růstu je nový hit, který se svým rozsahem vyrovná iPhonu. Apple údajně pracuje na řadě věcí, včetně náhlavní soupravy pro virtuální/rozšířenou realitu a nějakého projektu samořídícího elektromobilu. Zatímco náhlavní souprava by mohla přinést významný přírůstek příjmů, projekt automobilu se zdá být velmi nepravděpodobný.

Drahé ocenění

Analytici očekávají, že Apple ve fiskálním roce 2023 dosáhne zisku 5,95 USD na akcii. Poměr forwardové ceny k zisku (P/E) tak činí přibližně 29.

S výjimkou počátečního období pandemie je poměr P/E vyšší než kdykoli od roku 2009. Investoři, kteří uvažují o zaplacení tak vysoké ceny za akcie Apple, si musí položit otázku, zda jsou dnes vyhlídky společnosti na růst výrazně lepší než před deseti lety.

Pro mě je odpověď záporná. Dojení iPhonu bude i nadále přinášet obrovské zisky, ale myslím si, že šance, že společnost připraví něco nového, co zažehne prudký růst v měřítku iPhonu, je malá. A v určitém okamžiku, stejně jako byly osobní počítače narušeny chytrými telefony, bude iPhone narušen. Pokud to nebude Apple, kdo bude narušovat, bude to znamenat potíže.

V současné době se index S&P 500 obchoduje na úrovni P/E přibližně 24. Má smysl, aby byl Apple výrazně dražší než širší trh? Tím si nejsem tak jistý.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz