Hlavní obsah
Finance

Starbucks klesl o 15 % oproti svému maximu. Je čas nakupovat?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
13. 2. 16:32

Tento přední kavárenský řetězec právě zveřejnil výsledky, které Wall Street zklamaly.

Článek

Přední kavárenský řetězec Starbucks (SBUX) byl pandemií poškozen, když ze zdravotních a bezpečnostních důvodů dočasně uzavřel své prodejny po celém světě. Jakmile se zvýšila proočkovanost a svět se začal znovu otevírat, chování spotřebitelů se normalizovalo a firma opět zaznamenala solidní růst.

Akcie společnosti Starbucks se však ještě plně nezotavily. Ačkoli za posledních šest měsíců vzrostly o 23 %, stále jsou asi o 15 % níže než na svém historickém maximu. Je čas, aby investoři nakupovali? Vezměte si svůj oblíbený nápoj s kofeinem a pokračujte ve čtení o této špičkové akciové společnosti v oblasti restaurací.

Zklamání na Wall Street

V prvním čtvrtletí fiskálního roku 2023 (skončilo 1. ledna) se společnosti Starbucks podařilo meziročně zvýšit tržby o 8,2 % na 8,7 miliardy dolarů. Zředěný zisk na akcii (EPS) ve výši 0,74 USD vzrostl o 7,2 %. Čísla ukázala silný nárůst horní i dolní linie, ale mírně zaostala za odhady Wall Street. Akcie byly po zveřejnění zprávy pod tlakem.

Tržby ze stejných prodejen, jinak známé jako comps, měří tržby z prodejen, které jsou otevřeny 13 měsíců nebo déle. Na globální úrovni vzrostly tržby o 5 % díky vyšší průměrné velikosti transakce.

Akcionáři si však opět musí uvědomit, že v případě společnosti Starbucks jde o příběh dvou trhů. Ve Spojených státech, které jsou s 15 952 prodejnami největším trhem společnosti, se tržby zvýšily o 10 %. Ještě působivější je skutečnost, že počet transakcí meziročně vzrostl o 1 %, což je vzhledem k 2% poklesu celofiremních transakčních kompenzací světlý bod.

Čína, nejrychleji rostoucí region společnosti Starbucks, však byla kvůli výlukám zdecimována. A když se omezení zmírnila, počet případů onemocnění se začal zvyšovat. V této zemi, kde je v současné době 6 090 prodejen Starbucks, se tržby za čtvrtletí snížily o 29 %.

Prozatímní generální ředitel Howard Schultz v hovoru k výsledkům uvedl, že očekává oživení čínského podnikání společnosti v druhé polovině fiskálního roku 2023.

Dalším světlým bodem posledního čtvrtletí byla digitální síla společnosti Starbucks. Společnost má nyní v USA 30,4 milionu aktivních členů s 90denní odměnou, což je o 15 % více než v předchozím roce. A zákazníci si během prvního fiskálního čtvrtletí na své účty vložili 3,3 miliardy dolarů, což dokazuje, jak silnou značku stále má.

Navzdory makroekonomickým překážkám a inflaci vedení společnosti potvrdilo své finanční cíle pro fiskální rok 2023, a to růst tržeb o 11 % (ve středním bodě) a růst očištěného zisku na akcii o nejméně 15 %.

Zvažte ocenění

Akcie vzrostly za posledních šest měsíců o 23 % a za posledních pět let o 96 % a nyní se obchodují s poměrem ceny k zisku (P/E) 37. To je sice nižší než průměrný násobek za poslední tří-, pěti- a desetileté období, ale i tak je to drahé. Pro srovnání, P/E indexu S&P 500 je nyní těsně pod 20.

Při každém zveřejnění výsledků vedení společnosti zdůrazňuje, že klíčem k dlouhodobému výhledu společnosti je otevírání nových prodejen, zvyšování komparace a zlepšování provozních marží.

Vedení společnosti věří, že do roku 2030 bude mít 55 000 poboček, zatímco dnes jich má 36 170.

Růst tržeb od fiskálního roku 2018 do fiskálního roku 2022 dosahuje v průměru přibližně 4 %, což zahrnuje pandemický pokles o 14 % ve fiskálním roce 2020. Pokud bude tento trend pokračovat, bude to pro společnost dobré znamení. A konečně, provozní marže společnosti Starbucks by se mohla časem plíživě zvyšovat vzhledem k lepší provozní efektivitě.

Wall Street se zdá být ohledně tohoto podniku velmi optimistická. Konsensuální odhady analytiků předpokládají, že tržby v období od fiskálního roku 2022 do fiskálního roku 2027 porostou složenou roční mírou 11,4 %. A zisk na akcii by měl ve stejném období růst průměrným tempem 19,5 % ročně.

Pokud máte velkou důvěru, že společnost dokáže tyto finanční cíle splnit nebo překročit, pak se vám může vyplatit platit P/E 37. Na druhou stranu, pokud si myslíte, že tento výhled je příliš optimistický, pak nemá smysl platit tak vysokou prémii. Ať tak či onak, investoři mají od Starbucks velká očekávání.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz