Článek
Ani generace Y už s důchodem nepočítá
Dnes platí, že zhruba tři ekonomicky aktivní lidé vydělávají na jednoho důchodce. V blízké budoucnosti to budou už jen dva. A to je velký problém. Na důchody sice bude mít pořád kdo vydělávat, ale přestane to stačit. Důchody neporostou a naopak se budou snižovat. Dnešní dvacátníci, třicátníci a nejspíš ani čtyřicátníci s největší pravděpodobností nedosáhnou na důchod, který by jim zajistí slušné živobytí ve stáří.
Pracovat do posledního dechu
Většina finančně gramotných lidí si je vědoma, že si na důchod musí ušetřit sami, a že se šetřením musí začít co nejdříve. Pokud současná vláda řeší, zda budeme do důchodu odcházet v pětašedesáti, šestašedesáti nebo sedmašedesáti, generacím, kterých se to týká, je to šumafuk.
Budou pracovat, dokud budou chtít nebo potřebovat. Mnohé z dnešních zaměstnání se dá vykonávat neomezeně dlouhou dobu, třeba i z domova. Pokud někdo takové zaměstnání má, nebo je OSVČ a pracuje z domova, může pracovat do posledního dechu. U fyzicky náročných profesí je to samozřejmě něco úplně jiného.
Řeší se následky, nikoliv příčina
efektivnější by bylo řešit ne odchodový věk do důchodu, ale to, aby se lidé mohli živit opravdu tím, čím chtějí nebo alespoň něčím, co je doopravdy baví. Protože když je práce radost, na odchod do důchodu myslet nemusíte. Práce pro nás může být celoživotní náplní a štěstím, těch pár tisíc v důchodu bychom brali jenom jako něco málo na přilepšenou. Debaty poslanců se pořád točí jen kolem toho, jak řešit akutní problémy, ale rozhodně není jejich cílem řešit příčiny těchto problémů a přemýšlet třeba nad tím, jak udělat dělat lidi šťastnějšími a práceschopnějšími.