Hlavní obsah
Lidé a společnost

Anna Delvey: Falešná dědička okradla americkou smetánku a skončila ve vězení. Dnes je z ní celebrita

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: By Sarahparn - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130891074

Anna Sorokin v roce 2023.

O Anně Sorokinové se píše především v souvislosti s jejím podvodným jednáním, kterého se dopouštěla pod smyšlenou identitou Anny Delvey. Když jí bylo 22 let, dokázala obelstít newyorskou smetánku příběhem o tom, že je zámožnou dědičkou impéria.

Článek

Anna Sorokinová byla zatčena v roce 2017 v Kalifornii, kde se několik měsíců ukrývala v léčebně, která ji měla zajistit klid a bezpečí. Snažila se totiž vyhýbat všem svým přátelům, kterým dlužila peníze. To ale do té doby, než jí nahlásila její „kamarádka“, která ji také vylákala do pasti pod záminkou společného oběda. Když si pro ni vyšetřovatelé přišli, byla postavena před soud v New Yorku.

V roce 2019 byla Anna Sorokinová shledána vinnou z osmi bodů obžaloby za krádež a odsouzena k trestu odnětí svobody na dvanáct let. Kdykoliv se objevila před soudem, nezapomněla pózovat před kamerami fotografů. Média přímo vyhledávala a zakládala si na tom, jak skutečně vypadá. Dokud nedostala oblečení, které ji slušelo, odmítla vypovídat a zúčastnit se soudního jednání. Přestože byly její nekalé praktiky odhaleny a Anna si odseděla několik let ve vězení, včetně pobytu v nechvalně proslulém vězení na Rikers, je od října minulého roku na svobodě.

Do Německa se vrátit nechce, ve Státech má velké plány

Po více než třech letech stále bojuje proti deportaci. Odseděla si trest ve vězení a nyní je v domácím vězení. V roce 2022 měla v New Yorku nastoupit do letadla a vrátit se do Německa, ale její právník zasáhl a k odletu nedošlo. Podle dostupných informací soudní spory ohledně její deportace pokračují. Přesné důvody její žádosti o azyl nejsou jasné, ale předpokládá se, že souvisejí s jejím ruským občanstvím. V Rusku žila ještě jako malá holka, ale během dospívání se její rodina přestěhovala do Německa. Ta však neměla sebemenší ponětí o tom, co jejich dcera ve Spojených státech dělala. Nebyli ve společném kontaktu a navíc rodina byla velmi chudá na to, aby svou dceru mohla podporovat.

Když byla ve svých dvaceti letech v New Yorku, měla turistické vízum, ze kterého nakonec udělala pobyt ve Spojených státech na černo. Svým rodičům ale řekla, že se ve Spojených státech zamilovala a dostala dobrou nabídku práce. Postupně se zde začala seznamovat s movitými lidmi, kteří ji dostávali do vyšších kruhů. Ona postupem času začala podvádět i americké banky, brala si úvěry a zkoušela, co vše ji projde. Její přátele neměli sebemenší ponětí o tom, že Anna nemá žádné peníze. Když údajně chtěla zaplatit v restauraci nebo hotelu, zrovna ji nefungovala platební karta. Všem ale slibovala, že jim to do posledního dolaru vrátí, což se nestalo.

Anna Sorokinová dokonce o sobě nechala natočit dokument, který se jmenuje Inventing Anna. Ten zcela do detailů popisuje to, jak Anna Delvey okrádala všechny své přátele a jak se postupně dostávala mezi americkou smetánku. Postačilo k tomu najít správného a vlivného partnera, se kterým uměla manipulovat.

Nechala o sobě natočit dokument, který ji dostal na vrchol

Falešná dědička, jak se Anně Delvey přezdívá, tvrdila newyorským investorům a bankám, že pochází z bohaté německé rodiny, a to proto, aby z nich vylákala nemalé peníze. Dokument navíc zachycuje příběh novinářky, která se rozhodla z tohoto příběhu zístkat co nejlepší plátek pro časopis, ve kterém pracovala. Cesta byla skutečně náročná, protože Anna po svém zatčení nechtěla vypovídat, a pokud ano, tak pouze za luxusní dárky.

Společnost Netflix nakonec zaplatila Anně Sorokinové 320 000 dolarů za její životní příběh pro seriál Inventing Anna. Po zásahu státu byla ze zákona povinna použít část těchto peněz na splacení obětem svých podvodů. Zbyly však nějaké peníze na zaplacení jejího právníka v původním procesu. Jedna z podvedených kamarádek dokonce napsala knihu My Friend Anna, která vypovídala o jejich krátkém přátelství a o tom, jak se rozpadlo poté, co musela za Annu Delvey zaplatit 62 000 dolarů v luxusním letovisku v Maroku, kam je původně Anna pozvala.

Dnes je skutečnou instagramovou hvězdou a ve svém podnikání pokračuje

Dnes je Anna Sorokin instagramovou hvězdou, popkulturním fenoménem a nyní i profesionálkou v oblasti PR. Po letech skandálů, vězení a následně domácího vězení se Delvey vrátila na scénu, ale tentokrát jako legitimní postava newyorského týdne módy. Tam měla ale velké problémy, protože musela tancovat se svým elektronickým náramkem na kotníku s vestavěným GPS, který sleduje každý její pohyb.

Ten dostala po propuštění z vězení, aby úřady měly přehled o tom, kde se nachází. Přesto takzvaná fashionistka dostala povolení odcestovat do Los Angeles, aby zde soutěžila. Nedávno se také objevila na společenské akci, kde upoutala pozornost médií tím, jak se prezentovala. Nestyděla se totiž za svou minulost ani za to, co provedla.

Osobně se domnívám, že dokument, který je na Netflixu veřejně ke shlédnutí, názorně zobrazuje, co všechno jsou ženy schopné pro svůj úspěch udělat. Důležité je vědět, že každý takový čin je potrestán, a to nemalým trestem. Vždy je třeba být upřímný a chovat se tak, jak se ve společnosti patří. Příběh Anny Sorokinové nám ukazuje, že ačkoliv podvodem získala krátkodobé bohatství a luxusní život, následky byly skutečně tvrdé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz