Hlavní obsah
Nakupování a trendy

Výhodný nákup za hranicemi: Češi objevili zlatý důl v Polsku, vozí hlavně maso a drogerii

Foto: Freepik

Neuvěříte, jaká je to úleva pro peněženku vyrazit na nákupy k našim severním sousedům. Tisíce Čechů to už dávno ví a pravidelně míří do polských obchodů. Proč? Protože některé potraviny a drogerii tam koupíte i o polovinu levněji než u nás.

Článek

Výhodný nákup za hranicemi: Češi objevili zlatý důl v Polsku, ceny vás ohromí!

Neuvěříte, jaká je to úleva pro peněženku vyrazit na nákupy k našim severním sousedům. Tisíce Čechů to už dávno ví a pravidelně míří do polských obchodů. Proč? Protože některé potraviny a drogerie tam koupíte i o polovinu levněji než u nás. Stačí párkrát sjet z dálnice kousek za hranice a rázem můžete ušetřit i několik tisícovek.

Kdo to nikdy nezkusil, asi si ťuká na čelo. Jet nakupovat do jiné země? Vyplatí se to vůbec? Odpověď zní jasně – a jak! Na vlastní kůži to poznala rodina Novákových z Ostravy, která si dříve myslela, že se taková cesta nemůže vyplatit. „Kamarádka nás přesvědčila, ať to zkusíme. Jeli jsme s prázdným kufrem a vrátili se doslova nacpaní k prasknutí. A úspora? Přes tři tisíce oproti tomu, co bychom zaplatili u nás,“ prozrazuje pan Novák.

Co všechno se vyplatí přivézt?

Pojďme se podívat, co konkrétně Češi v Polsku nakupují nejčastěji. Není překvapením, že v popředí seznamu je maso a uzeniny. Kuřecí prsa tam pořídíte i za polovinu české ceny, vepřové maso je levnější zhruba o třetinu. A kvalita? Spousta lidí přísahá, že je lepší než u nás.

„Polské párky nebo klobásy chutnají jako za starých časů,“ tvrdí paní Hrabalová z Frýdku-Místku, která do Polska jezdí každý měsíc. „Nemají v sobě tolik éček a nepráskají při ohřevu jako ty naše. A stojí třeba jen 60 korun za kilo.“

Druhým tahákem jsou drogistické výrobky. Prací prášky, mycí prostředky, šampony nebo zubní pasty – to všechno lze pořídit výrazně levněji. Třeba oblíbený prací gel, který v Česku stojí kolem 250 korun, vyjde v Polsku na pouhých 120. A to je rozdíl, který už stojí za to.

„Kupujeme vždycky zásobu na tři měsíce,“ prozrazuje paní Dvořáková z Českého Těšína. „Manžel to sice nemá rád, protože pak nemáme kam dávat věci, ale když mu ukážu účtenku a spočítám, kolik jsme ušetřili, hned přestane remcat.“

Jídlo za hubičku, které u nás neseženete

V polských obchodech ale nekoupíte jen levnější varianty toho, co znáte z Česka. Najdete tam i spoustu jídla a pochutin, které u nás prostě neseženete. A spousta lidí přiznává, že právě kvůli těmto specialitám se do Polska vrací.

„Mají tam takové speciální houbové pomazánky a marinované speciality, které v Česku prostě nekoupíte,“ rozplývá se pan Horák z Karviné. „A ty jejich ryby! Slaneček v oleji nebo uzený losos za ceny, při kterých se u nás prodává obyčejná makrela.“

Další věc, kterou Češi v Polsku milují, je pečivo. Žitný chléb nebo sladké koláče tam prý chutnají úplně jinak než ty naše. A sladkosti? „Jejich čokoláda je vynikající a stojí třeba jen 20 korun za tabulku,“ tvrdí paní Novotná, která do Polska jezdí každých 14 dní.

Kam se vyplatí jet?

Pokud jste se rozhodli, že to taky zkusíte, možná vás zajímá, kam přesně zamířit. Nejpopulárnější jsou samozřejmě příhraniční města jako Cieszyn nebo Bielsko-Biała. Ale pravdu má pan Malina z Havířova, který tvrdí: „Nejlepší ceny najdete až kousek dál od hranic, kam už většina Čechů nejezdí.“

Vyplatí se navštívit velké řetězce jako Biedronka, Lidl nebo Kaufland, ale pozor – i když jde o stejné značky jako u nás, ceny jsou tam často výrazně nižší. „Poprvé jsem tomu nemohla uvěřit. Stejný Lidl jako u nás, ale košík plný jídla za polovinu,“ vzpomíná paní Horská z Bohumína na svůj první nákup v Polsku.

Fajnšmekři pak doporučují i menší lokální obchody, kde můžete objevit skutečné poklady. „V malé večerce kousek za Cieszynem mají domácí klobásy, které nemají konkurenci. A stojí směšných 80 korun za kilo,“ prozrazuje svůj tip pan Janík, který do Polska jezdí už pět let.

Pozor na pasti

Jako všude, i tady platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Některé zboží totiž v Polsku až tak výhodné není. Třeba elektronika nebo dražší alkohol často vyjdou podobně jako u nás, někdy dokonce dráž.

„Naletěli jsme na whisky, která byla v akci,“ přiznává pan Vašek z Třince. „Až doma jsme zjistili, že stála stejně jako v Česku a ještě to byla menší lahev. Od té doby si ceny předem kontrolujeme na českých srovnávačích.“

Další věc, na kterou si dejte pozor, je kvalita některých produktů. Ačkoliv většina lidí přísahá, že polské potraviny jsou lepší, občas se objeví i výjimky. Třeba některé sladkosti obsahují více cukru a tuků, než jsme zvyklí.

„Koupila jsem tam levné sušenky a děti z nich byly tak přeslazené, že jsem je musela přestat dávat do školy,“ varuje paní Mrázová z Orlové. „Teď už kupuju jen ty, které znám nebo mi někdo doporučil.“

Stojí to za tu cestu?

Hlavní otázka zní: Vyplatí se ta cesta? Odpověď závisí na tom, jak daleko od hranic bydlíte a kolik toho nakoupíte. Pro rodiny z příhraničí je to jednoznačné ano. Ale i lidé ze vzdálenějších míst často přísahají, že to stojí za to.

„Jednou za dva měsíce uděláme s manželkou celodenní výlet,“ vypráví pan Svoboda z Olomouce. „Spojíme to s návštěvou nějaké památky nebo přírody, nakoupíme zásoby a ušetříme klidně pět tisíc. Za ty peníze si pak můžeme dovolit něco hezkého.“

Mnozí doporučují spojit nákupy s návštěvou polských turistických atrakcí. Solné doly ve Wieliczce, historický Krakov nebo lázeňské městečko Ustroń stojí za vidění. A když už tam budete, můžete zaskočit i do obchodu.

„Vždycky se smějeme, že jedeme na výlet a vracíme se jako zásobovači,“ směje se paní Kubátová z Opavy. „Ale ta úspora opravdu stojí za to.“

Polské potraviny: mýty a skutečnost

Kolem polských potravin se traduje spousta mýtů. Jeden z nich je ten, že jsou méně kvalitní než české. Skutečnost je ale podle zkušeností pravidelných nakupujících jiná.

„Jejich ovoce a zelenina jsou často čerstvější než u nás,“ tvrdí pan Kalina, který v Polsku nakupuje už deset let. „A maso? To je prostě jiná liga. Méně vody, více chuti.“

Někteří lidé ale dodávají, že je dobré dívat se na etikety. „Občas narazíte na produkt, který obsahuje více cukru nebo tuku, než byste čekali,“ upozorňuje paní Dostálová, která se zajímá o zdravou výživu. „Ale to platí všude, nejen v Polsku.“

Jak to tam vlastně chodí?

Pro ty, kteří váhají s první cestou, může být užitečné vědět, jak to v polských obchodech chodí. Překvapivě podobně jako u nás. Většina prodavačů už umí základní fráze česky, takže se nemusíte bát jazykové bariéry. „Poprvé jsem byla nervózní, ale prodavačka na mě promluvila lámanou češtinou, a hned jsem se cítila jako doma,“ vzpomíná paní Kolářová na svůj první nákup v Polsku.

V Polsku můžete běžně platit kartou, a to i v českých korunách, i když to není všude tak snadné. „V příhraničních obchodech vám koruny vezmou, ale kurz bývá většinou horší,“ říká pan Doležal, který do Polska jezdí každý týden. „Je lepší si tam vybrat zloté z bankomatu.“ Zajímavé je, že většina polských obchodů je otevřená i v neděli, což u nás není vždy pravidlem. „Když potřebujeme něco rychle koupit v neděli, prostě jedeme do Polska,“ dodává paní Holubová z Českého Těšína.Stane se z vás závislák

Ti, kteří jednou okusí polské nákupy, se často stávají pravidelnými návštěvníky. „Je to jako droga,“ směje se pan Vlček z Karviné. „Jednou tam zajedete a pak už nechcete nakupovat v Česku, protože vám přijde všechno předražené.“ Mnozí dokonce přiznávají, že jim přijde divné kupovat některé věci v Česku. „Vždycky, když vidím cenu pracího prášku u nás, tak se mi udělá špatně,“ přiznává paní Hrubá. „Vím, že v Polsku ho dostanu za polovinu.“

A tak se tisíce Čechů pravidelně vydávají za hranice, nakupují a šetří. Možná je čas zvážit, jestli se k nim nepřidat. Výlet do Polska může být nejen úlevou pro vaši peněženku, ale i zajímavým zpestřením všedního dne. A kdo ví – třeba se z vás taky stane polský nákupní nadšenec. Stačí to jen jednou zkusit.

Zdroje: businessinsider.com.pl, dobrewiadomosci.net.pl, wykop.pl, vlastní dotazování

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz