Článek
Naše hořkosladké životní příběhy jsme si znovu a znovu prožili v podání herců, kteří do nich nejednou dokázali vložit své srdce, empatie, hřejivou lidskost. To co jsme u sebe nenašli, jsme hledali, a někdy stále hledáme a nacházíme právě v hercích. Stali se našimi zrcadly, očišťují naše svědomí. Sledování různých životních příběhů, veselých i smutných se stalo jakousi terapií, kdy mnohdy kapesník nezůstal suchý.
Jiří Bartoška
Narodil se 24. března 1947 v Děčíně a zemřel 8. května 2025 v Praze. Doma v kruhu svých blízkých, jak si přál. Stal se jedním z herců své doby s neodolatelným charismem. V letech 1994-2025 působil jako president filmového festivalu v Karlových Varech. Vyzařovalo z něho kouzlo osobnosti, a ať už zahrál jakoukoliv roli, vždy působil důvěryhodně a přesvědčivě. Zvláště pro ženy se stal magnetem. Která z nás by se nezamilovala do mladého sokolníka ve filmu Osada havranů nebo doktora Skalky v seriálu Sanitka. Své charisma si Jiří Bartoška i přes vážnou nemoc, s níž dlouhá léta zápasil uchoval až do vyššího věku. S manželkou Andreou, která je archeoložka, měl dvě děti. Dceru Kateřinu a syna Karla.
Mezi jeho nejvýznamnější role patří role ve filmech Je třeba zabít Sekala, Všichni moji blízcí, Teorie Tygra, Líbáš jako ďábel, Sráči, Neviditelní a mnoho dalších. V pohádce Anděl Páně si dokonce zahrál samotného Pánaboha, který měl pochopení pro nelehký úděl člověka na zemi a velké malé lidské prohřešky.
Všichni moji blízcí
Do idylického života židovské rodiny lékaře na malém městě zasahují historické události před 2. světovou válkou. Po mnichovském diktátu se situace rodiny začíná vyhrocovat, a ta zvažuje, zda emigrovat či zůstat. Rodiče malého Davida zprvu odmítají velkorysou nabídku anglického bankéře Nicholase Wintona, který organizuje transport židovských dětí z Československa do Velké Británie. Změnou svého rozhodnutí zachraňují život synovi, který odjíždí posledním vlakem vypraveným z Prahy. Jeho kamarádka Soša už takovouto možnost nikdy nedostane. Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den začala druhá světová válka. David zůstal jediný z rodiny, co přežil. Jeho rodiče a další příbuzní zahynuli v koncentračním táboře. Na konci seriálu se Nicholas Winton, už ve svém požehnaném věku 100 let setkává s dětmi, které zachránil před holokaustem. Tento pozemský anděl milosrdenství s velkým srdcem navždy opustil tento svět v požehnaném věku 106 let (1. července 2015).
Sanitka.
MUDr. Richard Skalka, milovník žen a atraktivní sečtělý lékař umírá na leukemii. Následuje dojemné loučení s jeho láskami pod různými vymyšlenými záminkami. Vše zakončuje děsivou tancovačkou se ředitelem Josefem Vinklářem, z níž mrazí. Na věčnost odchází v doprovodu krásné lékařky Miss Dior, jak ji pojmenoval. Jeho poslední slova zní:„ Jsem připraven se s vámi vznést, Bereniko". Kolegové mu vzdávají čest několika minutovým houkáním sanitek.
Jiří Bartoška nebyl jen výborným hercem, který nám bude chybět, ale také zpěvákem. Na YouTube jsem objevila Zpívánky ze 30. října 2016, kde si mladý Bartoška zazpíval písničku po boku Věry Vocelové Nestarej se, ženo má. Další písničkou je Klíč ke štěstí, který si zazpíval společně s Marií Rottrovou v roce 1985.
Postupně odcházejí osobnosti a dobří lidé, kteří světu pro radost i k zamyšlení odevzdali kus sebe samých. Zanechali odkaz, poselství, tiché memento dalším generacím. Ve velmi krátkém čase nás opustila herečka a zpěvačka Anička Slováčková, papež František a nyní Jiří Bartoška. S každým přibývajícím rokem tyto odchody prožívám hůř a se smutkem v duši. Postupně mizí jedna etapa mého života. Umírají skvělí lidé, pamětníci. Snad si člověk mnohem více začíná uvědomovat svou konečnost. Proto by se měl umět radovat z každého nového dne, už jen proto, že mu byl dopřán. Nikdo z nás neví, kdy vítr navždy sfoukne plamen svíce našeho pozemského života.
https://cs.wikipedia.org.>wiki>Jiri_Bartoska