Článek
Banky se ke zviditelnění využijí jakékoliv prostředky
Svět se v posledních letech snaží být ekologičtější a udržitelnější. Jednou z možností, jak toho docílit, je přechod na nízkouhlíkovou energii. Měla by snížit závislost na vyčerpatelných zdrojích jako ropa, uhlí a zemní plyn. Pro banky větší angažovanost znamená nejen výdaje, ale také to, že dostanou do povědomí občanů, ale i významných politiků či společností.
Nedělejme si dělat falešné iluze, že banky v této investici nevidí možnost, jak si vylepšit pověst a zároveň zvýšit zisky. Je jasné, že jim tato investice, coby dlouhodobý plán, přinese vysoké výnosy na mnoho let dopředu. Ale také mohou stoupnout v očích běžné společnosti. A to i přesto, že toto téma budí velmi rozporuplné reakce a vyvolává vášnivé diskuse.
Variantou je environmentální řešení
Na obranu bank zase nutno zmínit, že všechny světové i tuzemské instituce jsou pod stále větším tlakem environmentálních, právních i sociálních kritérií. Jaderná energetika je přitom jedním ze způsobů, kterým může docházet k zelené transformaci.
Banky nicméně nezapomínají, že má jaderná energie i odpůrce, kteří volají po řešení, jak bude nakládáno s nebezpečným odpadem ovlivňujícím životní prostředí i bezpečnost lidí. Banky plánující zapojení do této energetické politiky již ale pravděpodobně moc dobře ví, jak se k této situaci postaví. Uvidíme, zda se do investice dle svých plánů nakonec pustí například BNP Paribas nebo Societe Generale.