Článek
Velkým přínosem je postupná digitalizace zdravotnictví
Mezi digitalizaci, která v zahraničí funguje již několik let, patří elektronická zdravotní dokumentace. V Česku je ale stále ještě v plenkách. Sdílený přístup všech lékařů do karty pacienta přitom umožňuje daleko snazší komunikaci i přehled o zdraví pacienta. Lékař se ihned dozví, kde se člověk léčí, jakou má anamnézu a tak dál.
Dočkáme se u nás situace, kdy nebudeme muset při každé první návštěvě mluvit o svém zdraví a zdravotní situaci v rodině? Tímto tempem si pravděpodobně ještě pár let počkáme. Legislativní změny nyní alespoň umožňují vydávat elektronické recepty a sdílet zdravotní záznamy skrz elektronické zprávy. Ucelený systém by měl vytvořit projekt eHealth, který ve světě sdílené lékařství funguje perfektně, u nás tak není na co čekat.
O slovo se hlásí robotická chirurgie
Míra nedůvěry ve využití robotiky například při náročných operacích, je různá. Někteří by bez problémů nechali robota operovat své srdce. Jiní jsou konzervativní a skeptičtí a svěřili by se jen do rukou „skutečného“ lékaře. Ohromný potenciál vidím ve využití robotů v diagnostice a při konzultacích. AI pomůže rychle a jasně přečíst například obrazové materiály. Tím lze předejít přehlédnutí nejedné vážné nemoci.
Samozřejmě by zdravotnictví bez lidského faktoru nemohlo fungovat. Jako velkou výhodu spatřuji možnost konzultací poznatků mezi doktory napříč celým světem. Právě takzvaná telemedicína je silným prostředkem, který může pacientům přinést nejlepší léčbu. Možnost konzultace s dalšími lékaři je něčím, co bychom, ať už s umělou inteligencí či bez ní, měli využívat minimálně u závažných onemocnění. Lidská zkušenost je nepřenositelná a možnost se o ni podělit může zachránit nejeden lidský život, třeba zrovna ten váš nebo vašeho blízkého.