Článek
Wegfinder v sobe kombinuje v sobě aplikaci pro mnoho druhů mobility, takže v Rakousku už nepotřebujete žádnou jinou aplikaci, pokud pojedete vlakem (státním dopravcem i soukromými Westbahn a CAT), pokud pojedete kterýmkoli regionálním autobusem, MHD, použijete nextbike a další bikesharingové služby, půjčíte si elektrickou koloběžku Bird nebo Dott, a v některých městech si skrze aplikaci přivoláte i taxi, jak to umí Uber nebo Liftago. V některých místech je možné si objednat autobus podle potřeby, a aplikace umí také carsharing, zatím jen ten, který poskytují přímo rakouské dráhy.
Kromě toho vám najde nejlepší spojení i jeho alternativy, včetně různých zpoždění, výluk a dalších dopravních informací. Tam kde není možné taxi objednat přímo, dostanete aspoň lokální čísla na taxi, informace k parkování nebo o nabíjecích stanicích elektroaut.
Zároveň ta aplikace umí všechny cesty propojovat a prodá vám v rámci jedné transakce nejvýhodnější jízdenku, třeba na autobus, vlak i MHD. Nemusíte tak studovat, jak funguje který integrovaný systém nebo MHD v kterém městě. Dají se přes ni koupit i časové jízdenky, můžete si do ní uložit své slevové a jiné karty (dá se tam i česká In karta nebo Interrail) a systém je bere v potaz, pokud je daný dopravce uznává.
Samozřejmostí je pak uložení platební karty, takže nákup jízdenky je jedno potažení prstem, pro vypůjčení kola stačí naskenovat QR kód a vyzkoušeli jsme i taxi, fungovalo bez problémů.
A pro firmy to pak umí nabídnout jednak řešení pracovní mobility zaměstnanců: nastaví se jim, v jakých parametrech mohou využívat mobilitu pro pracovní cesty a vyúčtování pak probíhá online. A nebo se jim může jako pracovní benefit vytvořit v aplikaci mobility budget, tedy kredit na využití dopravních služeb, například pro víkendové cesty, a přidat to k výplatě.
Samozřejmě by to mohlo být i pro cesty do práce, ale na ty je v Rakousku možné získat příspěvky, resp. daňové odpočty od státu, takže na to už další peníze nejsou moc potřeba.
Zpátky k aplikaci: rakouské dráhy ÖBB mají i vlastní aplikaci na jízdenky, která funguje již mnoho let. Zdaleka nedosahuje kvality té od Českých drah. Aplikace Wegfinder, která integruje různorodé druhy dopravy, by pak v českém prostředí měla protějšek v aplikaci služby Oneticket / Jedna jízdenka. Ta ale v tuto chvíli umožňuje pouze nákup jízdenek všech vlakových dopravců, integrace autobusů nebo MHD nebo dokonce bikesharingu je pouze přáním do daleké budoucnosti. Podobným směrem, tedy zahrnutím kombinace více druhů mobility, se vydala i Lítačka Pražské integrované dopravy, aktuálně to funguje v testovacím režimu, a zahrnuje to i parkování. Nicméně i přes rozšiřování pražské integrované dopravy i dál od Prahy to celostátní pokrytí nezajistí.
Až pojedete někdy do Rakouska, třeba jen do Vídně na vánoční trhy, zkuste si aplikaci Wegfinder stáhnout a vyzkoušet: zde pro Android a zde pro iPhone. A pokud budete po Rakousku cestovat a objevíte se tak třeba v místech, kde jste nikdy nebyli, je to neocenitelný pomocník.
Další tipy pro cestování vlakem najdete na mém blogu www.cestavlakem.cz