Hlavní obsah
Sport

Johanka z Arku, Prométheus i noviny. Opavské basketbalisty čeká v Lize mistrů pestrá společnost

Foto: se souhlasem BK Opava

Basketbalový klub Opava se chystá na své vystoupení v Lize mistrů. Zatímco o klubech NBA, Eurolize nebo o dění v české NBL se fanoušek má možnost dozvědět relativně hodně informací, o prestižní evropské soutěži příliš informací známo není.

Článek

Tento článek by měl tuto nevýhodu napravit a představit basketbalový svět, do kterého opavský tým účastí v Lize mistrů vstupuje. A to nejen přiblížením kvality hráčů, kterou je možné v Champions league očekávat, ale také pohled na to, jakými jednotlivé kluby disponují rozpočty nebo v jakých hrají halách. Tak jdeme na to.

Struktura evropských klubových soutěží je na rozdíl od fotbalu výrazně složitější a Liga mistrů není tím nejblyštivějším, co může evropský klubový basketbal nabídnout. Tím je bezesporu Euroliga, pravidelná soutěž 18 nejlepších týmů, kterou v dresu Barcelony hrají Tomáš Satoranský a Jan Veselý. Pod Euroligu spadá také Eurocup, což je také dlouhodobá mezinárodní  soutěž klubů a jeho finalisté mají právo startovat v dalším ročníku euroligy.

Teprve na pomyslné třetí úrovni je Champions league, kterou na rozdíl o zmíněných svou soutěží, které jsou soukromé, organizuje mezinárodní basketbalová federace FIBA. Pod ní spadá pak ještě nižší soutěž FIBA Europe Cup, ve které Opava startovala vloni. Zatímco v Eurolize si kluby účast kupují, do Ligy mistrů se kvalifikují umístěním v domácí soutěži. Opavě se to podařilo jarním mistrovským titulem a může navázat na svou předchozí účast ze sezony 2018/19, kdy v ní startovala jako finalista domácí soutěže.

Jak je pro klub není účast v Lize mistrů zajímavá finančně? Samotná liga pokrývá náklady na produkci televizních přenosů, brandingu haly pro zápasy a rozhodčí. Klub obdrží základní částku 40 tisíc eur (cca 1 milion Kč) za účast ve skupině. Částka 40 tisíc by měla klubu pokrýt náklady na cestování na zápasy a ubytování, přičemž u nákladů na ubytování se kluby mohou dohodnout o vzájemném zajištění.

Postupy do dalších fází jsou odměněny dalšími bonusy a vítěz soutěže si odnese 1 milion eur. Pro srovnání, vítěz fotbalové ligy mistrů si odnese částku 20 milionů eur.

Před pěti lety skončili Opavští ve skupině poslední, když ze čtrnácti utkání vyhráli pouhé dvě. Zaznamenali ale také několik vysokých porážky, zejména ta na Tenerife v poměru 38:97 byla z dnešního pohledu ostudná. Byl to zejména nedostatek zkušeností a také úzký kádr, který si nedokázal poradit s velkou porcí zápasů v osmičlenné skupině a opavský trenér Czudek na předsezónní tiskové konferenci opakoval, že právě snaha napravit dojem a ukázat, že klub je nyní mnohem dál, je jednou z jeho motivací pro letošní sezonu v evropském poháru.

Od té doby se formát Ligy mistrů změnil a na opavské tak v letošním ročníku čeká šest zápasů ve čtyřčlenné skupině. Vítěz postoupí rovnou do další fáze, druhý a třetí tým si to rozdají s podobně umístěnými týmy skupiny A. Má opavský tým šanci uspět? Podívejme se, kdo jej v evropské konfrontaci čeká.

Rytas Vilnius

Web Champions League ve svém preview skupiny B označil BK Opava za outsidera skupiny, naopak litevský Rytas Vilnius za favorita. Není se co divit, Rytas je druhý nejslavnější a nejsilnější klub své země, po euroligovém Žalgirisu Kaunas. V Litvě je basketbal národním sportem a odpovídá tomu i síla klubu: jeho rozpočet na sezonu 23-24 je 4.47 milionu euro, tedy přes 110 milionů korun. To je více než třikrát více, než s kolika penězi může počítat opavský klub, který před sezonou uváděl, že jeho rozpočet dosahuje cca 32 milionů korun. Jak Rytas uvádí na svém webu, 32 % rozpočtu má z dotace města Vilnius, zbytek od sponzorů a za prodej vstupenek.

Právě potenciál větší návštěvnosti stojí za rozhodnutím, že zápasy Ligy mistrů bude klub hrát v Avia Solutions Aréně, což je multifunkční hala s kapacitou přes 10 tisíc diváků. Ligové zápasy klub hraje v menší Jeep aréně s kapacitou 2700 diváků. Je samozřejmě otázka, kolik fanoušků si do velké haly najde cestu, ale i tak se dá očekávat velmi slušná návštěva. Mimochodem, název Rytas pochází z roku 1997, kdy klub byl koupen litevským deníkem stejného názvu. Je to tak zřejmě jeden z mála světových sportovních klubů, který se jmenuje po denním tisku.

Rytas Vilnius je klub s velkou historií, mezi jeho hráče patřili například jeden z prvních evropanů v NBA Šarūnas Marčiulionis, skvělý rozehrávač a naposledy trenér FB Barcelona Šarūnas Jasikevičius nebo současný centr New Orleans Pelicans v NBA Jonas Valančiunas. V minulém ročníku skončil v lize na druhém místě po dramatické sérii s Žalgirisem Kaunas.

V současném kádru, který do nové sezony litevské ligy vstoupil pěti vítězstvími v řadě, hraje důležitou roli rozehrávač litevské reprezentace a kapitán týmu Margiris Normantas, který se představil na nedávném mistrovství světa. V nové sezoně ligy má průměr 15.6 bodů na zápas. Podobné skóre zapisuje i Američan R.J. Cole, který do tým přišel letos v létě z Německa. Dalšími zámořskými posilami jsou  Keith Hornsby, který přišel z Francie a má za sebou tři sezony v G.league, a podkošový hráč Javin DeLaurier, který má za sebou univerzitní kariéru a jeden start v NBA za Milwaukee. Vedle těchto hráčů tvoří tým mladé jádro litevských basketbalistů, včetně člena reprezentačního kádru Martynase Eschodase.

JDA Dijon

Druhým týmem skupiny je francouzský JDA Dion. Zkratka JDA má zajímavý obsah, znamená totiž Jeanne d'Arc - klub je tedy pojmenován podle francouzské hrdinky Johanky z Arku. Své domácí zápasy hraje v hale s kapacitou 5000 fanoušků, na kterou si dobře pamatuje trenér opavských Petr Czudek, který zde sehrál úspěšné zápasy v dresu českého týmu během mistrovství Evropy v roce 1999.

Dijon získal v Champions League třetí místo v sezoně 2019-2020 a účastní se soutěže od té doby pravidelně. V loňské sezoně silné francouzské ligy skončil po základní části na 4. místě, vypadl však ve čtvrtfinále. I to mu stačilo na účast v Champions league, protože čtyři lépe postavené francouzské týmy soupeří v Eurolize a Eurocupu.

Do letošní sezony tým nevstoupil nejlépe, aktuálně je na 14. místě s bilancí dvě výhry a 6 proher. Mezi opory týmu patři Gregor Horvat, reprezentant Slovinska a další účastník mistrovství světa, který má aktuálně průměr 16 bodů na zápas. Velkou porcí zkušeností představuje americký rozehrávač David Holston, který v 37 letech patří stále k oporám a v Dijonu začal již svou sedmou sezonu. V týmu jsou dále reprezentanti Bosny Aleksandar Lazič a Středoafrické republiky Allan Dokossi, zkušenosti z francouzského nároďáku má rozehrávač Jonathan Rouselle. Největší posilou před touto sezonou bylo americké křídlo Cameron Hunt.

Klub uvádí v letošní sezoně rozpočet 6.2 milionu euro, tedy 150 milionů korun, oproti minulé sezoně jde o nárůst 12 %. Špičkové francouzské kluby jako Monako nebo ASVEL mají rozpočty přes 20 milionů eur, Dijon tedy i s menšími penězi dokázal vloni těmto euroligovým obrům slušně konkurovat. Podle dostupných informací jde na platy hráčů částka 2 miliony euro, tedy 5× tolik co na platy opavského kádru. Cca 20% rozpočtu tvoří dotace z města a regionu.

Promitheas Patras

Třetím soupeřem opavských, a týmem na jehož palubovce svou sezonu v Lize mistrů dnes zahájí, bude řecký Promitheas Patras. I tento klub má název netradiční - Promitheas není nic jiného než řecká forma jména Prométheus, což byl jeden z řeckých bohů, který lidem podle pověsti přinesl oheň.

Pomyslné ohně mohou opavští hráči očekávat i v hledišti Arény Dimitrise Tofalose, ve které klub hraje domácí zápasy. S kapacitou 4000 diváků nepatří mezi největší v Řecku, ale její prudké tribuny a hlasití fanoušci dodávají domácím velmi silnou podporu.

Patras má za sebou čtyři sezóny v Eurocupu, ve kterém vloni skončil ve čtvrtfinále - jeho hráči i klub si tak nesou velkou porci zkušeností ze špičkových zápasů. V řecké lize - kterou klub hraje od roku 2016 a má za sebou jednu finálovou účast - skončil vloni na 5. místě. Ve čtvrtfinále pak vypadl s PAOK Soluň 2-1 na zápasy. Letos má liga za sebou dvě kola a Patras v nich byl bezchybný.

Patras postavil na letošní sezonu z velké části nový tým, z hráčů základní rotace zůstal přes léto jen Američan Cowen a několik řeckých mladíků. Přišli například Američané Deshawn Stephens z Itálie a Christopher Coffey z Rhodosu, zajímavou postavou je i pivot Jaime Echenique z Kolumbie. Reprezentant své země hrál na jaře 16 zápasů za Rytas Vilnius, aby v létě přestoupil do Patrasu. Před tím se dvě sezony v G.League snažil prosadit do NBA, ale byly z toho jen 3 minuty v jediném zápase za Washington. Zkušenosti z NBA a farmářské G.League  má také Cameron Reynolds, zkoušel se v minulosti prosadit do San Antonia, Minnesoty a Houstonu a celkem nastoupil do 24 zápasů NBA.

Největší palebnou sílu zpoza perimetru pak představuje další Američan Dale Hunter, který do sezony vstoupil 32 body v prvním zápase, střelba z dálky je pak silnou stránkou i u Artūrse Kurucse. Tento lotyšský reprezentant má za sebou přes svůj mladý věk (23 let) už pět let v silné španělské Baskonii, se kterou by vloni účastníkem Euroligy. Hlavně byl ale součástí pohádkové jízdy lotyšské reprezentace na letošním MS v Japonsku, Indonésii a FIlipínách. Lotyši porazili mimo jiné Španělsko, Braziílii nebo Itálii a vypadli až ve čtvrtfinále s pozdějšími mistry světa z Německa. V souboji o 5. místo porazili Litvu a v tomto zápase Kurucs zaznamenal 20 bodů.

Oficiální částka rozpočtu klubu nebyla zveřejněna, nicméně v minulé sezoně se tým díky účasti v Eurocupu musel držet zde platných finančních pravidel, které hovoří o tom, že klub musí mít minimální rozpočet 2.5 milionů eur, z čehož na platy hráčů jde maximálně dvě třetiny. S rozpočtem klubu, jehož maskoty jsou dva oranžoví tygři, se tak opět může BK Opava jen těžko měřit.

To však neznamená, že by tým nemohl uspět na palubovce. Vstup do sezony s řeckým týmem se může zdát jako drobná výhoda: Patras má za sebou zatím jen dva zápasy s relativně slabšími soupeři a jeho hráči ještě nemusí být v úvodu sezony sehraní. Opava zase o víkendu klopýtla na hřišti nadšeně bojujícího nováčka v Písku. Jak vstup do pohárové Evropy dopadne se budeme moci přesvědčit ve středu od 19:30.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz