Článek
V Tbilisi se měl v sobotu konat Pride festival. Nikoli pochod městem, ale uzavřený festival v blízkosti jezera Lisi. Organizátoři dostali od ministerstva vnitra opakovaná ujištění, že jejich bezpečnost bude zajištěna. Po zkušenostech s útoky extrémistů z minulosti to bylo třeba.
Nicméně policie se rozzuřenému davu nijak zásadně nepostavila a zmohla se na symbolický odpor. Přitom při protivládních demonstracích dříve v letošním roce neváhala nasadit vodní děla a další opatření. Nechala tak útočníkům v podstatě volný průchod.
Nawet 2000 protestujących przeciwko🏳️🌈 LGBT przerwało festiwal Gay Pride w stolicy Gruzji, Tbilisi, 8 lipca, przepychając się z policją i niszcząc rekwizyty, w tym tęczowe flagi i plakaty, nie było doniesień o obrażeniach#LGBT #Tbilisi #GayPride pic.twitter.com/SmKLHOOsqA
— 🇵🇱 Antyfarmazon 🇵🇱💪 (@ZaPLMundurem) July 8, 2023
Policie zvládla už pouze evakuovat účastníky Pride festivalu. Proto nakonec nebyl nikdo zraněn. Útočníci pak na místě konání zničili vybavení a vyrabovali stánky.
Český katolický kněz a dříve mluvčí kardinála Duky Romuald Štěpán Rob napsal na twitteru „Protest jak se sluší a patří“ a i po upozornění, že to není vhodné, dál tento násilný útok extrémistů schvaloval. A když píše, že se „nikomu nic nestalo“, bylo to jen pro to, že lidé ustoupili násilnému davu.
Útoky na LGBT komunitu v Gruzii mají za sebou i mrtvé. V roce 2021 zemřel kameraman Lekso Laškarava, pobodán byl polský turista Jacek Kolankiewicz, který nakonec přežil. Lidé z LGBT komunity v Gruzii určitě nejsou v bezpečí.
Útoky odsoudila prezidentka Gruzie Salome Zurabišvili, protože se nejedná jen o útok na lidi kvůli identitě, ale také na ústavou zaručená práva svobody projevu a shromažďování. Velmi rychle situaci odsoudil i český velvyslanec v Gruzii Petr Mikyska, za což si zaslouží poděkování.
A kdo za útoky stojí? Organizace Alt-Info, která vznikla v roce 2019 jako TV kanál, nedávno se změnila v politickou stranu. Jedná se o otevřené proruskou organizaci, která odmítá hodnoty liberální demokracie, pomoc napadené Ukrajině a často hostí třeba Alexeje Dugina.
Samozřejmě to vše podporuje i pravoslavná církev. A podporu to má i z vládní strany Georgian Dream: její představitelé i pravoslavná církve se pravidelně vyjadřují o potřebě právní regulace „propagandy“ homosexuálů a odmítají odsoudit násilí.
Nejedná se pro mě o útoky na nějaké cizí lidí. V Gruzii mám řadu přátel. Tamar Jekeli je v organizačním týmu Pride a byla mezi evakuovanými.
Na extrémistické násilí, které schvaluje Romuald Štěpán Rob, můžete nejlépe odpovědět tak, že pošlete finanční dar těmto statečným lidem z Tbilisi Pride. Na právní pomoc, na znovuzrození organizace a další práci.
Odpovězme na nenávist podporou. Díky!
Podpořit je můžete darem zde: https://tbilisipride.ge/en/donatsia/