Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mladecko chystá sedmé volby během 10 let. Mají takové obce vůbec být samostatné?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Michal Berg

V Mladecku na Opavsku se tento týden budou konat už sedmé obecní volby za posledních 10 let. Co to říká o malých obcích, kterých je u nás několik tisíc? Mají vůbec existovat?

Článek

Mladecko je druhá nejmenší obec okresu Opava, má zhruba 150 obyvatel. Jeho katastr je navíc tak divný, že nádraží je na území jedné sousední obce, a hospoda na území druhé. Podívejte se sami: železniční stanice, na kteroujezdí sem víkendové turistické vlaky Hvozdnického expresu, je již na katastru sousedních Litultovic, hospoda u Kiški, která slouží i jako motorest na silnici I/46 z Opavy do Olomouce, je na území vesnice Deštné, která spadá pod obec Jakartovice. A ten katastr mladecka je tak divný, že na území sousední obce jsou i domy cca 200 metrů od obecního úřadu, k volbám ale musí 4 km jinam.

Foto: Michal Berg

Katastr obce Mladecko

Právě připojení k sousedním Jakartovicím, pod které spadají už tři podobně velké vesnice, se před pár lety mluvilo, ale nakonec ani takto nefunkční obec jako Mladecko, k tomu nepřistoupila. Možná proto, že pověst vedení Jakartovic není nejlepší, a také proto, že v Mladecku mají školu, do které zase chodí děti z Jakartovic (a 9 dalších vesnic). A škola samozřejmě znamená více peněz v obecním rozpočtu.

Obecní volby se v Mladecku opakují pravidelně kvůli tomu, že část zastupitelů (i jejich náhradníků), která neuspěje ve volbách, ze svých funkcí hned nebo po čase odstoupí. A protože zákon o obcích říká, že pokud poklesne počet zastupitelů pod polovinu, nebo pod 5, musí se konat nové volby.

Foto: Michal Berg

Náves obce Mladecko

Případ Mladecka ale ukazuje, že tohle ustanovení zákona nic neřeší. Proč? Protože obec by mohla bez problémů dál fungovat se třemi zastupiteli. Vezměme si podobnou situaci, kdy by dva zvolení zastupitelé zůstali ve funkci, ale nikdy na jednání zastupitelstva nepřišli. Zbytek by mohl normálně jednat a všechna jeho ropzhodnutí by byla platná. Když ale jeden nebo dva zmínění odstoupí, zaniká nedobrovolně mandát i těm, co chtějí dál fungovat. Objevují se názory, že je to dokonce na hranici ústavnosti, a obcí, kde takto zvolení přichází o mandát nedobrovolně, přestože jinak obec může dál fungovat, je víc - naposledy například Seninka na Valašsku.

Pokud poklesne počet zastupitelů pod polovinu, pak jsou nové volby na místě, protože zbývající už nemohou nikdy zastupovat většinu. Ale u takto malého zastupitelstva mohou i tři zastupitelé přijmout platné rozhodnutí. Špatný zákon tak dává poraženým ve volbách možnost vydírat ty úspěšnější a hrozit vyvoláním nových voleb pokaždé, když se jim některé rozhodnutí nebude líbit.

A takové vydírání už potom s demokracií nemá nic společného. A to i přesto, že volby mohou skončit rozdílem jediného hlasu, jak se v Mladecku stalo ve volbách v roce 2016 (v těch prvních, měli v tom roce dvoje). Tehdy rozhodl v Mladecku rozhodl jediný křížek!

Současná debata o slučování obcí vzbuzuje hodně emocí. Samozřejmě by se nabízelo, že obce jako Mladecko nemají dávno samostatně existovat. Ale zhodnotil to někdo podrobně, například porovnáním kvality života v podobně velkých vesnicích, ze kterých jsou některé samostatné a některé součástí větší obce?

Přitom právě Opavsko se nabízí, aby se zde provedlo srovnání. Vedle Jakartovic, pod které spadají Bohdanovice, Hořejší Kunčice a Deštné, zde jsou také:

- Hradec nad Moravicí, pod který spadají Žimrovice, Filipovice, Jakubčovice, Benkovice, Domoradovice, Kajlovec a Bohučovice

- Vítkov, pod který spadají Klokočov, Lhotka, Staré Těchanovice, Jelenice a Podhradí.

- Březová, pod které spadají Jančí, Gručovice, Leskovec a Lesní Albrechtice

A naopak jsou tady samostatné obce Staré Těchanovice, Mladecko, Bratříkovice nebo Nové Lublice, které nemají ani 200 obyvatel a jsou doslova v sousedství těch dalších obcí, které spadají pod tu „střediskovou“. Je tam život lepší, horší, jaký? K tomu žádná data ani výzkumy nejsou. A bez nich bude celé téma slučování obcí postaveno jen na dojmech a emocích. A v Mladecku budou zřejmě stále chodit téměř každý rok k volbám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Opavsko

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz