Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Tři roky a žádný výsledek. Co nás otrava Bečvy naučila o spravedlnosti v Česku?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Michal Berg
20. 9. 19:44

Dnes jsou to tři roky od masivní otravy 40 kilometrů řeky Bečvy. Za tu dobu jsme se dozvěděli o fungování českého státu opravdu nepěkné věci. A přesto to nemusí nijak vést ke spravedlnosti. Koho vlastně ještě dnes celá kauza zajímá?

Článek

Pro mě bylo třeba šokující zjištění, že mnohdy v institucích, které mají chránit životní prostředí, pracují lidé, kterým je životní prostředí zjevně úplně ukradené. Vždyť třeba ti, kteří mají na starosti nějaký obvod nebo úsek řeky, ani neví, kde končí a kde začíná.

Dalším smutným zjištěním pro mě bylo, kdo všechno u nás může mít znalecké razítko. Teď mám na mysli hlavně onoho znalce Klicperu. Jeho vystoupení bylo ostudou a velkým varováním, co za lidi mohou mít „znalecké razítko“ a ovlivňovat osudy lidí u soudu.

Zklamáním je pro mě nejen úroveň žaloby a teorie o tom, kdo měl Bečvu otrávit, ale celkově nefunkčnost a bezzubost systému. Spolu s rybáři a spolkem Arnika jsme podávali stížnost na ekologickou újmu. Po dvou letech šetření jsme dostali jsme odpověď, že se žádná nestala.

K čem ten zákon tedy je, pokud je otráveno čtyřicet kilometrů řeky, uhynou desítky tun živočichů a podle zákona nejde o ekologickou újmu… Každopádně jsme podali odvolání a šetření bude pokračovat.

Nelze prostě konstatovat nic jiného, než že systém ochrany životního prostředí, v tomto případě ochrany vod, nefunguje. Ministr životního prostředí Hladík sice přislíbil, že se na zákon o ekologické újmě podívá, ale uvidíme, jak to opravdu bude, v minulosti několikrát narazil.

Lidé se mě ptají, jak dopadne soud. Nechci předjímat, ale mám za to, že u soudu dosud nezazněl jediný důkaz proti obžalované firmě, takže nakonec musí dojít ke zproštění. Bohužel si nemyslím, že se někdy najde skutečný viník. To by muselo dojít k obnově vyšetřování.

Zájem o celou kauzu upadl a nyní se jí věnuje jen několik „srdcařů“ z řad rybářů, novinářů nebo ochránců přírody. Z „velké politiky“ zájem upadl. Navíc, řeka má velkou samoobnovovací schopnost, což je z hlediska přírody dobré, ale mnozí to berou tak, že si příroda pomůže sama.

A tím pádem vlastně o nic moc závažného nejde. Ale tak to být nesmí. Bohužel pro mnohé je ekosystém řeky něco podřadného, co nemá hodnotu - alespoň ne vyjádřitelnou v penězích. Pro nás v Zelených to tak ale nikdy nebude a kauze se věnovat nepřestaneme.

Autor textu je spolupředseda Strany zelených. Můžete mu napsat na michal.berg@zeleni.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz