Článek
Antonín Pařízek na sociálních sítích konkrétně napsal:
Český národ vymírá (bez patosu a nebo dokonce národovectví) Počet živé narozených dětí v naší zemi v posledních třech letech ročně prudce kles️l a naopak vzrostl️ rozdíl mezi zemřelými a živě narozenými. Jedná se o mnohovrstevný problém. Demografický, možná sociologický, ale s určitostí biologický. Kromě neúprosné demografie je v naší zemi největším problémem, vedle pokročilého věku těhotných, nadváha, nebo dokonce obezita žen vstupujících do svého těhotenství. (a dále)
Příspěvek doplnil mj. fotkami nahých pacientek ve velmi choulostivých situacích, včetně uvedení jejich váhy. Po rozhodnutí pověřence pro ochranu osobních údajů Všeobecné fakultní nemocnice byl Pařízek vzhledem k porušení interních předpisů nemocnice nucen fotky odstranit.
Potud bylo lékařské etice učiněno zadost a můžeme doufat, že profesor Pařízek už fotky svých pacientek takto zneužívat nebude.
Jak je na tom ale jeho tvrzení z hlediska věcné správnosti? I zde Pařízek naprosto překročil všechny možné hranice. Spojil totiž téma obezity jako rizikového faktoru pro matku a dítě s tématem poklesu porodnosti, aniž by pro to měl jakýkoli důkaz.
Zatímco zvýšené riziko zdravotních komplikací díky obezitě nikdo nerozporuje a v tomto směru je jistě na místě vhodná osvěta, spojení obezity a poklesu porodnosti je pavědecké a profesor Pařízek by se za něj měl omluvit.
Na prokázání nesmyslnosti tohoto názoru stačí prostá matematika. Pojem, který profesor Pařízek dobře zná a rád se chlubí jeho nízkou hodnotou v Česku, je perinatální mortalita. Ta označuje počet mrtvě narozených dětí a úmrtí novorozenců do 7 dnů života na 1 000 narozených dětí (živě i mrtvě). Česko má jednu z nejnižších hodnot na světě, méně než 5 promile. To znamená, že z tisíce narozených dětí jich zemře méně než pět.
Pokud se bavíme o poklesu porodnosti, jde v letech 2021 až 2024 o zhruba 10 tisíc dětí méně každý rok. Pokud by, jak profesor Pařízek tvrdí, byla obezita žen jedním z největších problémů, který způsobuje, že se rodí méně dětí, musely by takto zemřít každý rok při porodu obézním matkám jednotky tisíc dětí! No jo, ale to by se perniatální mortalita zvýšila někam na úroveň 100 promile. Takovou nemají ani nejchudší země světa v Subsaharské Africe. V podstatě by zemřelo každé desáté dítě.
Ve skutečnosti je perinatální mortalita miniaturním faktorem v celkovém poklesu porodnosti – tvoří jen asi méně než 2 % z celkového meziročního poklesu.
Jinak řečeno: více než 98 % poklesu porodnosti způsobují jiné důvody, než veškerá úmrtí novorozenců. Profesor Pařízek si zjevně neudělal ani tento základní výpočet, přesto dokáže se sebevědomím sobě vlastním tuto dezinformaci šířit.
Pokles porodnosti je složitý problém, a je dobré o něm minimálně vědět, že se v současné době jedná o globální fenomén. Bohužel ve své složitosti si do něj v podstatě každý projektuje svoje vlastní zájmy, a nezdráhá se často používat i zavádějící informace. Je teď na Všeobecné fakultní nemocnici a také na Univerzitě Karlově, na jejíž Gynekologicko-porodnické klinice 1. lékařské fakulty působí, aby v zájmu vědecké etiky tyto instituce informace šířené prof. Pařízkem odmítly. Ombudsmanka Univerzity Karlovy již potvrdila, že se se případem bude zabývat.