Článek
Investigativní novinář a akademik Nafeez Ahmed v nové studii tvrdil, že svět čelí bezprecedentním krizím. „Průmyslová civilizace čelí nevyhnutelnému úpadku, protože je nahrazena tím, co by se mohlo ukázat jako mnohem vyspělejší postmaterialistická civilizace založená na distribuované superhojné čisté energii,“ vysvětlil Ahmed ve svém prohlášení. „Hlavní výzvou je, že průmyslová civilizace čelí tak rychlému úpadku, že by to mohlo vykolejit vznik nového a lepšího „životního cyklu“ lidského druhu.“
Jen málokdo popírá, že lidstvo čelí bezprecedentnímu souboru vzájemně souvisejících výzev. Historie je samozřejmě plná různých krizí - ale naprostý globální rozsah současné situace, její vzájemná provázanost a možnost vzájemného zesílení těchto výzev z toho dělá něco jiného. V podstatě si stále více uvědomujeme, že krize v jedné části globálního systému může rychle reagovat a způsobit problémy v jiných částech.
Tento rámec pro to, jak porozumět současné situaci a vidět budoucí změny, je však stále nedostatečně rozvinutý a postrádá způsoby, jak empiricky založit perspektivy prognózy.
Dnes průmyslová civilizace prochází tím, o čem Ahmed věří, že je to její poslední fáze - úpadek - a brzy by mohla vstoupit do fáze transformace. Zejména Ahmed používá obrovské množství empirických dat, aby navrhl, že by se po celém světě mohl objevit zcela nový materiálně-technologický systém, který nahradí starý průmyslový řád.
Ahmed píše, že existují „přesvědčivé důkazy, že průmyslová civilizace se posouvá do fáze konečné reorganizace svého adaptivního cyklu,“ které lze „sbírat z empirických dat napříč základními sektory materiálové výroby, demonstrujících simultánní propojené fázové přechody v energii, doprava, jídlo a informace.“
Odvětví fosilních paliv čelí úpadku v důsledku různých faktorů, které umožňují vznik nových „rušivých“ technologií obnovitelné energie, jako jsou solární fotovoltaika, větrné turbíny a bateriová úložiště. Všechny tyto technologie zažívají výrazný pokles nákladů a „exponenciálně se zvyšující míry přijetí.“
Předpokládá se, že slunce, vítr a baterie během příštích dvou desetiletí naruší, ovládnou a transformují globální energetický systém. Produkce potravin, doprava a umělá inteligence jsou zároveň připraveny zažít podobný pokrok a změny, s vývojem v buněčném zemědělství, elektrických vozidlech a počítačovém zpracování.
Dohromady a pokud jsou pečlivě navrženy, by mohly tyto nové materiální schopnosti vytvořit nové formy „nadbytku sítě,“ které chrání Zemi a její systémy.
I když tyto projekce mohou vypadat pozitivně, Ahmed varuje, že stále existuje značný prostor pro regresi s katastrofálními důsledky. Tvrdí, že nárůst autoritářské politiky - by mohly podkopat a ohrozit civilizaci.
Jak se objevují nové technologie, které narušují stávající řád, jsou přesto distribuovány a decentralizovány způsobem, který nelze řídit starými centralizovanými průmyslovými hierarchiemi. To stále více vede k prohlubování propasti mezi tím, co Ahmed nazývá „průmyslovým operačním systémem“ - starým pořádkem - a vznikajícím systémem. To má za následek velké politické a kulturní rozvraty po celém světě a mohlo by to způsobit, že se vzestup autoritářství zatlačí zpět a zabrání přechodu k novému životnímu cyklu.
„Objevuje se úžasný prostor nových možností, kde by si lidstvo mohlo zajistit přebytečnou energii, dopravu, jídlo a znalosti, aniž by ublížilo Zemi. To by mohl být další obrovský skok v lidské evoluci,“ vysvětlil Ahmed.
„Pokud se nám ale nepodaří skutečně vyvinout jako lidé tím, že přebudujeme způsob, jakým tyto vznikající schopnosti zodpovědně a ku prospěchu všech řídíme, mohlo by to být naší zkázou. Místo abychom se vyvíjeli, ustoupili bychom - ne-li se zhroutili. Vzestup autoritářských a krajně pravicových vlád po celém světě zvyšuje toto vážné riziko kolapsu. Nastupující administrativa se svým odhodláním zvýšit spotřebu fosilních paliv a zároveň vypít čistou energii - stejně jako její zaměření na centralizaci moci podle etnonacionalistických linií - by nám mohla zabránit v úspěšném přechodu přes planetární fázový posun do další fáze lidské evoluce.“
Zdroje: