Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Nejnebezpečnější strom světa plodí jablka smrti. Může vás oslepit, chemicky popálit a zabít

Foto: Hans Hillewaert /Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Nejnebezpečnější strom světa plodí jablka smrti. Může vás oslepit, chemicky popálit a zabít.

Každá část manchineelu je jedovatá. Ovoce je toxické a míza z listů a stonků také. Při dotyku mohou dráždivé látky v manchineelské míze způsobit zánět a bolestivé puchýře na kůži.

Článek

Manchineel byl Guinnessovou knihou rekordů prohlášen za „nejnebezpečnější strom na světě.“ S kůrou, která vám může způsobit chemické popáleniny, mízou, kvůli které není bezpečné stát poblíž když prší a „jablkem smrti,“ které vás může po požití zabít.

Kryštof Kolumbus označil nejnebezpečnější strom na světě jako „manzanilla de la muerte,“ což znamená malé jablko smrti. Dnes je známější jako plážové jablko, ale jablko smrti se zdá být vhodnějším názvem, když slyšíte, co se stalo radiologické konzultantce, která udělala chybu, když jedno snědla.

„Unáhleně jsem kousla do tohoto ovoce a zjistila, že je příjemně sladké,“ napsala Nicola Stricklandová v upřímném článku 2000. „Můj přítel se také zúčastnil (na můj návrh). O chvíli později jsme si všimli zvláštního peprného pocitu v ústech, který postupně přecházel v pocit pálení, slzení a sevření hrdla. Příznaky se během několika hodin zhoršovaly, až jsme mohli stěží polykat pevnou potravu kvůli nesnesitelné bolesti a pocitu obrovské hltanové boule.“

Je to politováníhodná zkušenost, ale mohla být mnohem horší, protože požití ovoce manchineel bylo spojeno s nízkou srdeční frekvencí, otokem v krku, který může být tak závažný, že postižená osoba může vyžadovat intubaci, gastrointestinální krvácení a dokonce smrt. Předpokládá se, že závažné reakce jsou způsobeny forbolovými estery v míze a plodech stromu.

Manchineel vám může ublížit, aniž byste se ho dotkli, nebo s ním byli v přímém kontaktu. Článek z roku 2011 podrobně popisuje, co se stalo skupině studentů, kteří se ukryli před deštěm pod stromem manchineel na ostrově Bequia v Indii, aby nakonec skončili s dermatitidou a oftalmitidou.

Docela nebezpečný kousek zeleně, ale to, co se na smrtelném jablku zdá nejnebezpečnější, je skutečnost, že na povrchu vypadá jako obyčejný strom. S darem zpětného pohledu Stricklandová moudře poznamenala, že je to strom, o kterém stojí za to zvýšit povědomí, protože: „Možná, že jen málo dospělých (zejména těch lékařsky kvalifikovaných) by bylo tak hloupých, aby zkusili jíst neznámé ovoce nalezené na pláži, ale děti to s vysokou pravděpodobností učiní, zvláště když zjistí, že voní a chutná sladce, připomínající zralou švestku.“

Možná jste ho během svých cest viděli - často jej doprovázejí varovné nápisy pro všechny, kdo procházejí kolem.

Manchineel (Hippomane mancinella, také známý jako Strom smrti) pochází z pobřežních oblastí jižní Floridy a také ze severních oblastí Střední a Jižní Ameriky a Karibiku. Stromy mají tendenci růst ve shlucích a lze je nalézt rostoucí mezi mangrovy. Podle IFAS Extension je manchineel na Floridě zařazen mezi ohrožené druhy a hrozí mu tam vyhynutí.

Strom manchineel je docela atraktivní, roste jako vysoký keř nebo jako strom. Voňavá povaha jasně zeleného, nebo zelenožlutého ovoce přitáhla a otrávila španělské dobyvatele, ztroskotané námořníky a současné turisty.

Během plavby na manchineel narazil i legendární kapitán James Cook a jeho posádka. Jeho muži potřebovali zásoby, a tak jim Cook nařídil, aby sbírali čerstvou vodu a nasekali manchineelové dřevo. Během tohoto procesu si členové posádky třeli oči, což údajně vedlo k jejich slepotě na dva týdny. Bylo také hlášeno, že ztroskotaní námořníci jedli ovoce manchineel, což způsobilo záněty a puchýře kolem úst.

Jak už to tak bývá, některé děsivé příběhy jsou oprávněné. Každá část manchineelu je jedovatá. Ovoce je toxické a míza z listů a stonků také. Při dotyku mohou dráždivé látky v manchineelské míze způsobit zánět a bolestivé puchýře na kůži.

Kolemjdoucí jsou varováni, aby nestáli pod stromem, když prší, protože kapající voda může přenést toxiny ze stromu na kohokoli v okolí. A konečně je známo, že hořící kůra z manchineelu způsobuje podráždění, dokonce i slepotu, kvůli vzdušnému jedovatému popelu.

Foto: Mica / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Nejnebezpečnější strom světa.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz