Článek
„Čtyři roky nestačily, potřebuji osm let, pak budeme mít platy jako v Německu a špičkové univerzity a firmy. Už nebudeme žádná montovna,“ Prohlásil Petr Fiala v přímém přenosu. Pravdou je, že mu tyto sliby možná přivedou několik naivních voličů a opravdu u moci další čtyři roky zůstane, ale hluboce pochybuji, že se mu podaří alespoň se přiblížit německým platům. Jako obrovský úspěch bych hodnotil, zmenšení platových rozdílů v obou zemích, ale je to vůbec reálné?
Minimální hrubá hodinová mzda se v Německu zvýšila od roku 2016, kdy byla 8,50 € (215 Kč), na nynějších 12,41 € (314 Kč). Nárůst tedy činil 99 Kč, respektive 46 procentních bodů. Minimální mzda se v České republice za stejné období zvedla z 58,70 Kč na 112,50 Kč, což je pouhých 53,8 Kč a 92 procentních bodů. Přitom za dosavadní tři roky vlády Petra Fialy se zvýšila minimální mzda pouze o 17 Kč.
8× Rychlejší růst minimální mzdy!
Pokud by se v české ani německé ekonomice nic zásadního nezměnilo, dohnali bychom Německo, co se výše minimální mzdy týče, za 30 let se srovnatelnou hodinovou minimální mzdou necelých 1 500 Kč. Petr Fiala chce ale dohnat Německou spolkovou republiku již za pět let, kdy by při zachování tempa růstu minimální mzdy měla ta Německá vzrůst na 376 Kč, což je při 8 hodinové pracovní době něco málo přes 65 000 Kč. To pro vládu České republiky znamená roční růst v průměru o 53 Kč, což je oproti nynějším 7 Kč velice odvážná vize.
Dosud byla řeč pouze o minimální mzdě, na kterou má vláda České republiky přímý vliv, jejímž skokovým navyšováním může mimo jiné zlomit vaz nejednomu podnikateli, jak ale chce Petr Fiala přimět zaměstnavatele ke zvýšení nominálních mezd, je zatím ve hvězdách. Česká republika se od roku 2010 drží kolem 25. místa ze 34 zemí Evropské unie s 47 385 Kč (údaj z roku 2021) s průměrným růstem 22 140 Kč ročně. Německo se přitom dlouhodobě drží s mediánem platů 70 867 Kč v první třetině a za stejné období vzrostly německé hrubé výdělky o částku 24 726 Kč. Vyjádřeno v procentních bodech roste medián německým mezd tempem 4,21 bodu za rok a českých mezd 6,81 bodu ročně.
Co je Medián?
Medián je statistický ukazatel, který nám říká, jaká hodnota se nachází přesně uprostřed v seřazeném souboru dat. Jinými slovy, dělí tento soubor na dvě stejné části: polovina hodnot je menší než medián a polovina větší. V případě mezd často narazíme na situaci, kdy několik málo lidí má velmi vysoké příjmy, zatímco většina lidí má příjmy výrazně nižší. Průměr v takovém případě zkreslí celkový obraz a může vytvořit dojem, že lidé mají vyšší mzdy, než je realita. Medián je v tomto případě mnohem lepší reprezentant, protože ukazuje, jakou mzdu má typický zaměstnanec.
Jaký bič vzít na zaměstnavatele, ví asi jen premiér
I v případě nominálních mezd je růst na české straně vyšší, ale rozhodně ne dostatečný ke splnění vize ohledně vyrovnání mezd s Německem. Aby se do pěti let dorovnal rozdíl, bylo by potřeba navyšovat meziročně mzdu o čtvrtinu. Každému z nás by se jako zaměstnanci takové navyšování líbilo, ale kdo donutí zaměstnavatele k takovému kroku? A druhá a zásadnější otázka, kde na to zaměstnavatelé mají vzít? To jsou otázky, které zatím zůstávají nezodpovězeny.
Možná, že Petr Fiala našel ve svém rukávu nějaká zapomenutá esa, která objevil až nyní, po třech letech své vlády, moc tomu ale nevěřím. Pokud by měla současná vláda znamenat revoluci, proč k ní má dojít až v dalším volebním období a ne už teď?
Nebo se snad Petr Fiala přidal do řad populistů z opozice, kteří staví svůj předvolební program na nesplnitelných slibech? Pravdu ukáže až čas, pokud však koalici SPOLU dovolíme vládnout další čtyři roky.
Anketa
Zdroje: Novinky, destatis, kurzy, Wikipedia, matematika