Hlavní obsah
Lidé a společnost

David Rath je opět v pankrácké věznici, tentokrát dobrovolně - jako primář

Foto: Hypertornado, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Bývalý vysoce postavený politik, David Rath, byl v roce 2023 podmíněně propuštěn z výkonu trestu v pankrácké věznici. V jejích prostorách se mu nejspíš tolik líbí, že zde po propuštění začal pracovat.

Článek

Bývalému ministrovi zdravotnictví a hejtmanovi, Davidu Rathovi, se nejspíš za mřížemi natolik zalíbilo, že se rozhodl i po propuštění zůstat ve vezení. Ze slov Ředitelky pankrácké vězeňské nemocnice vyplývá, že se na chodu zdravotnického zařízení podílel už během výkonu trestu. A nyní, když je jeho trest podmíněně v polovině jeho délky ukončen, dostal dokonce funkci primáře. Ředitelka totiž uvedla, že Rath pracuje ve vězeňském prostředí už dlouho, a je proto jako primář nemocnice velkým přínosem pro celé zařízení.

Zvláštní na celé záležitosti je to, že Rath dle slov mluvčího ministerstva spravedlnosti, Vladimíra Řepky, funkci vykonává bez vypsání výběrového řízení. Rath uvedl, že ho o spolupráci požádalo vedení organizace Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti ČR. „Vzhledem k tomu, že jsem v nemocnici působil, byl jsem osloven ředitelem, zda bych byl ochoten se vedle přímé léčebné činnosti podílet i na práci expertní a koordinační,“ uvedl. Kromě funkce primáře údajně stále slouží na interně a podílí se na zpracování lékařských stanovisek.

Kauza, ve které figuroval

14. května roku 2012 zadržela policie Davida Ratha se sedmi miliony korun v krabici od vína. Policie tak údajně učinila bezprostředně po spáchání trestného činu. Při domovních prohlídkách pak vyšetřovatelé objevili dalších 30 milionů korun v domě ředitelky kladenské nemocnice a 10 milionů přímo v Rathově domě v Hostivicích.

Spolu s dalšími byl Rath podezřelý ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů EU, přijetí úplatku, podplácení, sjednávání výhod při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a při veřejné dražbě.

Dva dny po zadržení rezignoval na funkci krajského zastupitele a funkci středočeského hejtmana, vystoupil z klubu ČSSD, zaniklo jeho členství v poslaneckém klubu a odstoupil z kandidátky pro volby do senátu a do krajských zastupitelstev. V tentýž den byl převezen do vazební věznice.

Poslanecká sněmovna vydala Ratha 5. června k trestnímu stíhání a od té doby si pobyl rok ve vazbě. V listopadu roku 2013 byl propuštěn z důvodu porušení práva na soudní ochranu a bylo mu vyplaceno odškodné.

Kauza byla rozdělena na dvě větve. První se zabývala úplatky při plánované opravě hostivického gymnázia a zámku v Buštěhradu. Druhá větev se zabývala zakázkami pro nemocnice v Mladé Boleslavi, Kolíně a kladně a dodávek sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Za přijetí úplatku v pěti případech korupce a manipulaci s veřejnými zakázkami si vysloužil trest odnětí svobody na 8,5 roku. Po několika odvoláních snížil Vrchní soud v Praze Rathovi trest na 7 let a uložil mu peněžitou pokutu ve výši 10 milionů Kč. V lednu roku 2022 byl podmíněně propuštěn, avšak na svobodě pobyl pouhých šest měsíců. v červu téhož roku byl totiž pravomocně odsouzen v druhé větvi korupční kauzy a poslán na jeden rok za mříže. 16. května 2023 byl ale i z výkonu tohoto také podmíněně propuštěn.

Soudy má tuze rád

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku nedávno přijal stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na průběh procesu z roku 2012. Soud se bude nyní zajímat, zda bylo během procesu dodrženo právo na spravedlivý soud. Bude mimo jiné zkoumat i veřejné výstupy zástupců státu, nebo výkonné moci a ověřovat, zda nemohly ovlivnit veřejné mínění ještě předtím, než o vině rozhodl soud. Vláda je navíc vyzvána, aby komentovala únik osobních údajů stěžovatele ze soudu prvního stupně, postup volby a jmenování laických přísedících zasedajících v případě stěžovatele a jejich spojení s regionálním subjektem. Vláda se nyní musí vyjádřit a podle procesních pravidel může dojít i k tomu, že bude Česká republika vyzvána, aby se pokusila o smír s Rathem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz