Článek
Volby do poslanecké sněmovny proběhnou v září tohoto roku. Už nyní se ale všechny politické strany snaží zaujmout voliče, aby na podzim získaly co nejvyšší počet hlasů. Historie je, co se předvolebních kampaní týče, velice pestrá. Byly tu koblihy zdarma, trh s potravinami za lidové ceny, nebo například trapně vtipné hudební klipy. V roce 2010 ale přišla TOP 09 s nápadem, že se pokusí voliče přilákat vyhrůžkami.
Poplach mezi občany a přetížené tísňové linky
Tehdejší předseda strany TOP 09 a exministr financí, Miroslav Kalousek, nechal rozeslat do všech domácností fiktivní složenku na 121 000 Kč. Nejednalo se o ledajakou vymyšlenou částku, ale o výši státního dluhu, rozpočítanou na všechny obyvatele České republiky. Kalousek se tímto tahem snažil upozornit na fakt, že státní dluh se týká všech obyvatel, i těch nejmenších, a že zvolením právě TOP 09 ve volbách roku 2010 zajistí jeho postupné snižování. V opačném případě bude prý státní dluh růst až k 200 tisícům korun na obyvatele. Navíc podle něj hrozil bez razantních škrtů v mandatorních výdajích a systémových změn ve složení rozpočtu Česku krach veřejných financím, jehož důsledky měli nést ti nejslabší.
Kampaň to byla jistě originální, avšak dalo by se polemizovat, zda povedená. Policisté totiž po jejím zahájení dostávali stovky oznámení o podezření z podvodu. Přestože byla složenka doplněna propagačním dopisem, který ohromnou částku na složence vysvětluje, tisíce lidí vyděsila a některé dokonce přiměla ze strachu k jejímu uhrazení. Zaplatit však naštěstí nešla. Pražská policie tehdy uvedla, že musí denně uklidňovat stovky seniorů, kteří nepochopili, že se jedná o předvolební kampaň a zatěžují tak linky 158 a 112.
Chtěl jsem zaplatit, ale nebylo jak
Vedení TOP 09 muselo taktéž řešit tisíce dotazů. „Vyřídili jsme okolo dvou tisíc telefonátů. Někteří si to nechají vysvětlit, jiní vůbec neposlouchají a nadávají. Ale volal i pán, kterého mrzelo, že na složence není uveden účet, protože by ji chtěl zaplatit,“ řekl tehdejší volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček.
V anketě, kde se redaktoři Novinek doptávali čtenářů, co si o netradiční kampani TOP 09 myslí, uvedlo přes 70 % respondentů, že považují kampaň za zdařilou a doufají, že si tak lidé uvědomí výši státního dluhu. Naopak 26 % dotázaných má pocit, že měla kampaň negativní dopad a adresáty vyděsila.
Jestli předvolební kampaň se složenkami měla pozitivní vliv na zvolení TOP 09 v roce 2010 zůstává otázkou. Ve sněmovně získala strana 41 křesel, což je velmi slušný výsledek, ale vyhrála pouze v Praze. V ostatních krajích zvítězily ČSSD a ODS.
Vytaženo z diskuze
V diskuzi pod článkem, který upozorňuje na kampaň, se objevují protichůdné názory, ale i přímé vzkazy politikům.
Komentující s přezdívkou Pepin adresoval svůj komentář přímo Miroslavu Kalouskovi: „Pane Kalousku, jsem docela slušný člověk, ale dovoluji se ohradit proti Vám. Já a mnoho dalších jsme skutečně dluhy ve státě nenadělali. Hlavní viník jste především Vy spolu s ostatní vládami, které jsme zde měli. Tento dluh by jste měli zaplatit Vy.“
Uživatel s iniciály JN napsal: „Závistivé a přihlouplé občany to naštve a inteligentní lidé to vezmou jako dobrý marketingový tah a připomenutí toho, že státní dluh je naprosto reálný dluh, a je nutné se jím zabývat.“
Uživatel s přezdívkou Zoufalec napsal: „Myslím, že tímto činem získá Kalousek a jeho strana spoustu dalších příznivců. Nemohu souhlasit s tím, že bych se měl na tomto dluhu jakkoliv podílet. Moje rozhodovací pravomoc v oblasti státních financí je nulová, v důsledku toho je i moje odpovědnost nulová. Na rozdíl od Kalouska“
Možná je čas na další složenku
Podle posledních průzkumů má koalice SPOLU, které je TOP 09 součástí, volební potenciál 18,5 %, což je v porovnání s rokem 2010, kdy získaly strany ODS a TOP 09 společně ve volbách celkem 47 %, velmi slabý výhled. Je proto možná na místě uvažovat o další „složence“, kterou by měli představitelé kdysi silné TOP 09 rozeslat svým občanům. Možná by se jim přinejmenším připomnělo, o kolik se státní dluh za posledních 15 let prohloubil, přesáhl totiž Kalouskem avizovanou hranici 200 tisíc korun na občana.
Zdroje: idnes, Lidovky, Novinky, Volby, Ministerstvo financí ČR,