Článek
Představte si ideální dovolenou: modré nebe, široká písčitá pláž a křišťálově čisté moře. Jenže realita některých evropských pláží je občas úplně jiná. A pokud nechcete skončit s vyrážkou, žaludečními potížemi nebo bez peněz a dokladů, měli byste být při výběru destinace velmi obezřetní. Kterým plážím se letos raději vyhnout?
Pláž de la Gravette, Antibes, Francie
Zatímco většina pláží Azurového pobřeží se pyšní vynikající kvalitou vody, oblast kolem mysu Cap d’Antibes mezi pětihvězdičkové destinace opravdu nepatří. Přesto sem díky malebnému prostředí míří davy turistů.
Pláž se nachází mezi dvěma útesy, což na první pohled vypadá romanticky a navíc tu tolik nefouká. Jenže právě kvůli uzavřenosti mořská voda špatně cirkuluje.
V červnu 2023 francouzské úřady dokonce koupání zakázaly kvůli vysokému výskytu bakterií enterokoků. Pokud míříte do Provence, dejte přednost plážím s přímým přístupem k otevřenému moři.
Playa del Fòrum, Barcelona, Španělsko
Městských pláží v Evropě není mnoho, takže bývají přeplněné. A tahle v Barceloně má navíc jednu zásadní nevýhodu – v její blízkosti se nachází spalovna, teplárna i čistírna odpadních vod.
Problémem je i vysoká kriminalita – kapsáři tu řádí ve velkém a Playa del Fòrum patří k nejproblematičtějším místům v Barceloně.
Katalánské úřady trvají na tom, že voda je bezpečná. Ale pokud se v Barceloně budete chtít zchladit, zkuste raději některou z pláží mimo centrum, třeba Ocatu nebo Castelldefels.

ilustrační foto
Praia do Camilo, Algarve, Portugalsko
Oblíbená pláž na jihu Portugalska u města Lagos musela být v roce 2020 uzavřena kvůli výskytu bakterie Escherichia coli (E. coli). Ta se do vody dostala kvůli nedostatečně čištěným odpadním vodám z blízkého města.
Podle portugalských ekologů se kvalita vody v zemi v posledních letech stále zhoršuje – v létě 2024 platil zákaz koupání už na 32 plážích (v roce 2023 jich bylo „jen“ 28).
Pokud plánujete cestu do Portugalska, zkuste jiné pláže – třeba Praia da Marinha nebo Meia Praia, které jsou pověstné pro čistou vodu i písek.
Saint-Michel-en-Grève, Bretaň, Francie
V Bretani se nachází Mont-Saint-Michel – kamenný ostrov, který se občas označuje jako osmý div světa. Najdeme zde četné historické památky (klášterní kostel z 11.–16. století, gotické klášterní budovy a opevnění z 13.–15. století). Ostrov, záliv i klášter jsou od roku 1979 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Proto není divu, že se sem každoročně sjíždějí davy turistů, kteří v letních měsících po prohlídce památek často zamíří právě na pláž.

Mont-Saint-Michel
Není divu, že se sem v létě sjíždějí turisté z celé Evropy. Jenže pláže v okolí trápí jeden opakující se problém – masivní výskyt řas.
Ty se hromadí na pobřeží a při rozkladu uvolňují sirovodík – plyn, který může způsobit bolesti hlavy, nevolnost nebo podráždění očí.
Pláž Saint-Michel-en-Grève je proto od roku 2021 pravidelně hodnocena jako nevhodná ke koupání. Francouzská vláda už do boje s řasami investuje miliony eur ročně. Pokud chcete zůstat věrní Bretani, zvolte raději pláž v Saint-Malo – voda je tam vynikající.
Seznam použitých zdrojů: