Hlavní obsah
Cestování

Již 500 let bez kapky deště? Ano, takové místo skutečně existuje

Foto: Michemlon- vygenerováno pomocí AI Perplexity

Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě Zemi

Je těžké tomu uvěřit, ale na planetě Zemi existuje místo, a není zrovna malé, kde nespadla kapka deště více než 500 let. A ne, není to uprostřed Egypta, toto extrémně suché místo dokonce přímo sousedí s jedním ze světových oceánů.

Článek

Jak už úvod napovídá, na Zemi existuje jedno extrémně suché a drsné místo. Déšť je tu natolik vzácný, že celé generace fauny i flóry ho za svůj život třeba ani nezažijí, a to se týká i lidských obyvatel, kteří se v této oblasti nacházejí. Toto místo se nazývá Atacama a je to poušť, která se táhne 1000 km podél Pacifiku v Jižní Americe, konkrétně v Chile. V Atacamě panují obrovské teplotní rozdíly, výkyvy teplot jsou zde v rozsahu od 0 °C až do 50 °C. Toto je způsobeno velmi ojedinělým prouděním vzduchu, a tak se stává, že při dopadu slunečního světla je oblast vystavena přímému žáru bez možnosti pohybu vzduchu, a v noci se oblast extrémně rychle ochlazuje. Toto mimo jiné způsobuje „bariéra“, kterou tvoří pohoří Andy a zemská rotace. Téměř veškerá oblačnost se o tyto hory zastaví nebo se přesune nad oceán. Průměrné srážky jsou pouhý 1 mm za rok a je třeba si uvědomit, že tato hodnota je pouze průměr pro celou oblast Atacamy. Středem pouště je oblast s názvy Calama, Copiapó, Antofagasta, kde podle měření od roku 1570 do roku 1971 téměř vůbec nepršelo.

Oblast je v současné době využívána hlavně jako zdroj železné a měděné rudy. Je zde také největší známé naleziště dusičnanu sodného, o jehož vlastnictví se vedla Pacifická válka. Uvádí se zde také zásoby lithia, boru a draslíku. Kvůli drsným podmínkám je těžba všech těchto surovin velmi nákladná a náročná, jejich množství je však pro mnoho lidí zásadní a těžba se i přesto provádí.

Pro vědu je tato oblast také velmi zajímavým místem. Paleontologové zde vykopávají kostry několika druhohorních druhů dinosaurů. NASA například v této oblasti testuje vozítka a stroje, které hodlá využít při misích na Mars a Měsíc. Povrch tohoto místa je díky své suchosti a extrémně nízké vlhkosti pro tyto stroje více podobný Marsu než místo kdekoli jinde na planetě Zemi. Nízká vlhkost má také velmi dobré vlastnosti pro pozorování vesmíru, protože vzduch se „nevlní“ a vědci tak mohou mnohem lépe pozorovat objekty mimo naši planetu.

V Atacamě je déšť velmi ojedinělý a pokud už k němu dojde, může se zavlažená oblast v mžiku proměnit na květinový ráj. Neméně známý jev El Niño občas způsobí tyto deště a oblasti ožijí růžovou a fialovou barvou. Místní obyvatelé označují tento jev jako „Desierto Florido“, což v překladu znamená „kvetoucí poušť“. I přesto však Atacama zůstává nejsušším místem na světě.

Zdroje:

Foto vygenerováno pomocí AI Perplexity

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám