Článek
Řada minulých roků, měsíců, týdnů i dnů přinesla v Německu otřesné případy vražd nevinných Němců, jejichž společným jmenovatelem je importovaný islámský terorismus, a to ještě podepřený masovými demonstracemi volajícími po tom, aby v Německu byla ustavena islámská diktatura ve formě tzv. chalífátu. Vrcholem byly vražedné útoku autem na předvánoční trh ve východoněmeckém Magdeburgu, kde neúspěšný muslimský žadatel o azyl zavraždil šest lidí z toho jednoho devítiletého chlapce. A pak nejnověji 22. ledna zabití nožem dvouletého dítěte v parku a muže, který mu přišel na pomoc 28letým Afgáncem, jehož německá byrokracie nedokázala odsunout ze země.
Problém imigrace je proto vedle neutěšené hospodářské situace emociálním tématem č. 1 před nadcházejícími předčasnými volbami do Spolkového sněmu, které se uskuteční už za tři týdny 23. února. Už od roku 2017 se jako jasná jednička v kritice německé vládní politiky ohledně imigrace profiluje opoziční Alternativa pro Německo (AfD), kterou etablované politické strany nálepkují jako krajně pravicovou a populistickou. Proto se tématu nutného zpřísnění imigračních pravidel po posledních teroristických útocích ujal blok konzervativních pravicových stran, celoněmecké Křesťanskodemokratické unie (CDU) a bavorské sesterské Křesťanskosociální unie (CSU). Blok pod vedením předsedy CDU a kancléřského CDU/CSU Friedricha Merze s vedoucím postavením v předvolebních průzkumech má šanci vést příští vládu.
Ve středu CDU/CSU většinově prosadilo v Bundestagu nezávazné usnesení, jehož obsahem byl vlastně až páteční legislativní návrh pětibodového tvrdého zpřísnění podmínek imigrace, vyhošťování a výjimečného udělování azylu v Německu. Ovšem skutečnost, že usnesení v poměru 348 ku 344 prošlo nejen hlasy poslanců CDU/CSU, liberální FDP a šesti nezařazených poslanců, ale také 75 hlasy AfD, vyvolalo zděšení, ale také tvrdý odpor ostatních parlamentních stran počínaje socialisty SPD současného kancléře Olafa Scholze, přes Zelené a stranu Levice. Krajně levicová Aliance Sahry Wagenknechtové se hlasování zdržela.
Nastal doslova politický i mainstreamový mediální lynč, jak si mohla CDU/CSU vůbec dovolit poprvé od konce války hlasovat společně s krajní pravicí? Že prý tím poškozuje „středovou politiku“ a porušuje právní ustanovení Německa i Evropské unie. Podle průzkumu agentury INSA, který zveřejnil ve středu 29. ledna list Bild, přitom podporuje Merzovy imigrační návrhy 66 procent Němců. Dokonce i u voličů SPD mají návrhy podporu 56 procent, u voličů Zelených 30 procent dotázaných.
Poté se ve čtvrtek vložila do debaty i bývalá kancléřka za CDU Angela Merklová. Kritizovala usnesení prosazené kancléřským kandidátem CDU/CSU Merzem s podporou AfD. Ovšem bývalá šéfka německé vlády nemůže nechápat, že požadované zpřísnění migrační politiky vlastně znamená tvrdé zúčtování s vítací praxí, kterou právě Merklová spustila v roce 2015 pod heslem „My to zvládneme“ (Wir schaffen das) a kdy jen v tomto roce do Německa přišlo v podstatě bez jakékoli kontroly přes milion uprchlíků z Blízkého východu a severu Afriky. Poznámka: I my i v Česku známe dobře bývalé špičkové politiky, kteří v posedlosti svým neomylným vůdcovstvím odkázali svým rodným politickým stranám nepěkné dědictví či marginalizaci.
Na její kritiku ostře reagoval Merz, kterého Merklová jako politického rivala dokonce na čas donutila opustit politiku. List Der Tagespiegel citoval jeho slova na předvolebním shromáždění v Drážďanech, že AfD je v Bundestagu od roku 2017 proto, že je důsledkem politiky z doby vlády Merkelové. „Kdybychom se tehdy vedli lépe, AfD by se do Bundestagu nedostala,“ pokračoval Merz. A to, že AfD je dnes téměř dvakrát silnější, než tomu bylo před třemi lety, má „něco společného s politikou současné spolkové vlády“.
Ovšem ve čtvrtek kromě slovní kritiky přišly ke slovu nejen pokojné demonstrace proti jakékoli spolupráci CDU/CSU s AfD, ale také násilné útoky levičáckých extremistů. Pod hrozbou násilí preventivně opustili ve čtvrtek hlavní sídlo CDU v Berlíně jeho zaměstnanci. V berlínské čtvrti Charlottenburg-Wilmersdorf skupina asi 40 maskovaných osob obsadila místní kancelář CDU a zničila ji. Vyhnal je až zásah desítek policistů. Další útoky se odehrály v Dortmundu a Bielefeldu.
V tomto ovzduší se pak v pátek 31. ledna v Berlíně uskutečnilo parlamentní hlasování o návrhu CDU/CSU na zpřísnění zákona o imigraci. Pod vnějším tlakem 12 poslanců CDU pro zákon z pera vlastní strany nehlasovalo a návrh byl převážně hlasy levice zamítnut.
Ve skutečnosti Friedrich Merz a CDU/CSU jednoduše předložili návrh a chtěli pro něj získat většinu v demokraticky zvoleném parlamentu. Je absurdní, že německé parlamentní frakce levicových stran SPD a Zelených samozřejmě spolu s jasně levičáckou stranou Levice neustále volají po „středové politice“. Ale když se autentická pravice CDU/CSU už nechce nenechat vydírat rudozelenými, že není „centrista“ ten, kdo neakceptuje jen jejich návrhy, tak není dostatečně demokratická? Středová politika je přesvědčit většinu lepšími argumenty, je to podstata vytváření demokracie, ne popírání demokracie a hanobení demokratů. A němečtí politici ve svých bezpečnostně chráněných pozicích budou nadále pokrytecky prolévat slzy nad dosavadními i budoucími oběťmi vraždění z rukou neintegrovatelných muslimů do německé společnosti, ale zpřísnění zákonných norem je nemožné, když pro něj přece hlasuje AfD. To si ale němečtí voliči líbit nenechají.
Podle posledního předvolebního průzkumu agentury YouGov je AfD s 23 % na druhém místě volebních preferencí Němců po vítězícím bloku CDU/CSU, který nyní klesl na 29 %. SPD rovněž klesla na 15 % a zelení na 13 %. Jak liberální FDP, kterou nedávno kancléř pro kritiku zelené politiky a náklady na ni z vlády vyhodil kancléř Scholz a vyvolal tak předčasné parlamentní volby, tak krajně levicová Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW) jsou na pětiprocentní hraně volitelnosti do Bundestagu. Výsledek parlamentních voleb za tři týdny po výbuchu návrhu zákona proti imigraci bude jasný: 23. 2. dostane AfD jako tedy jediná autentická protiimigrační strana bonus dalších statisíců či milionů hlasů a ostatní strany malus menší podpory, když v etablovaných stranách voliči po celé zemi nenalézají recept na jejich ožehavé a rostoucí problémy s migranty.
Německo se stane výbušným politickým kotlem, když AfD, kolem níž mají všichni vytvořit „protipožární zeď“ možná 23. února dostane až čtvrtinu hlasů z 60 milionů německých oprávněných voličů, ve východní části Německa zřejmě dokonce třetinu. Ve Spolkovém sněmu sice pak poslanci AfD zaujmou dle výsledků voleb tedy možná až čtvrtinu ze 733 křesel, ale tato strana a s ní miliony jejich stoupenců a voličů mají být izolováni, ostrakizováni a ignorováni či nálepkování dokonce jako neonacisti. To je podivná demokracie jen z vůle etablovaných politických elit. Nebo je snad třeba omezit volební práva občanů?
Pokud CDU/CSU dodrží pod tlakem etablovaných stran a mainstreamových médií své slovo a po vítězných volbách neudělá koalici s AfD, pak bude muset konzervativní pravice utvořit opět velkou koalici s levicovou SPD a možná budou pro většinu potřebovat ještě další partaj. A vyhraněné levicoví Zelení (mj. velcí systémoví stoupenci dalšího přílivu cizinců do Německa) si dělají naději, že opět budou u vesel moci, když se do Bundestagu nedostane liberální FDP. Je tedy nabíledni, že tento černo-rudo-zelený slepenec nemůže být východiskem pro rychlé řešení opravdu ožehavých problémů migrace a pokračujícího úpadku německé ekonomiky.
Příklad: V polovině loňské září vláda Olafa Scholze podepsala mezivládní dohodu o dovozu 250 000 lidí z Keni pro posílení trhu práce v Německu. V Německu přitom začíná kvůli hospodářské krizi zaviněné vysokou cenou elektřiny a plynu, byrokracií a zelenými normami regulací masivní propouštění z německých průmyslových firem.
S očekávaným kolapsem vlády politického kočkopsa pak dojde opět k předčasným volbám. A kdo chce nyní tváří tvář mocenským pletichám etablovaných stran vyloučit, že vítězem těch přespříštích voleb může být politická strana, která nemá sice zcela demokratické rysy, ale zato klíčovou podporu voličů? Přitom koaliční spolupráce by nepochybně přispěla k eliminaci ideových excesů v programu AfD a k její demokratizaci. Praxe ukazuje, že politické izolování je cesta k ještě větším extrémům.
Ještě před pátečním hlasováním poslanců Bundestagu o návrhu CDU/CSU na zpřísnění imigračních pravidel kancléřský kandidát CDU/CSU Friedrich Merz marně naléhavě a výstižně upozorňoval na nepěkné historické paralely z dějin Německa před sto lety s dneškem: „Výmar /míněno Výmarská republika 1918-1933, která zanikla převzetím moci nacisty v čele s A. Hitlerem – pozn. autora/ neselhal kvůli uchopení moci. Výmar selhal mnohem dříve kvůli nedostatečné schopnosti politických stran demokratického středu nalézt společná řešení.“
Stále hlubší ekonomická a politická nestabilita Německa jako vedoucí země Evropské unie je pochopitelně zásadní problém pro náš spolek demokratických zemí. A o to více pro Českou republiku, která je kvůli své hospodářské provázanosti považována za 17. spolkovou zemi Německa.
Příloha:
Charakteristika neúspěšného návrhu zákona CDU/CSU na zpřísnění imigrační politiky
1. Trvalé hraniční kontroly na státních hranicích Německa se všemi sousedními státy.
2. Odmítnutí všech pokusů o nelegální vstup bez výjimky. Tyto osoby budou na hranicích důsledně vraceny zpět do sousedních zemí, kde jsou imigranti v bezpečí před pronásledováním.
3. Osoby vykázané ze země musí být do doby deportace v nově budovaných detenčních zařízeních. Počet deportací se musí výrazně zvýšit a budou probíhat denně, včetně pravidelných odsunů do Afghánistánu a Sýrie.
4. Vláda zvýší podporu úsilí jednotlivých spolkových zemí při vymáhání povinnosti opustit zemi a při repatriaci ilegálních imigrantů. Pro usnadnění repatriací budou zřízena spolková centra.
5. Zpřísnění práva pobytu pro pachatele trestných činů a nebezpečné osoby s tím, že do doby opuštění Německa budou umístěni v detenčním zařízení na dobu neurčitou, dokud se dobrovolně nevrátí do své domovské země, nebo do doby, než bude možné prosadit jejich vyhoštění. Ani v případě dobrovolného odchodu do země původu nebude návrat do Německa možný.
Odkazy na citované zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-resenim-je-chalifat-skandovali-muslimsti-demonstranti-v-hamburku-40469619
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nepochopitelny-teroristicky-cin-nemecky-kancler-vyjadril-zarmutek-nad-obetmi_2501221741_jkd
https://www.buero-bundeskanzlerin-ad.de/erklaerungen/erklaerung-von-bundeskanzlerin-a-d-dr-angela-merkel-zur-abstimmung-im-/
https://www.tagesspiegel.de/politik/merz-kontert-merkel-wenn-wir-das-damals-besser-gemacht-hatten-ware-die-afd-nicht-im-bundestag-13121239.html
https://www.echo24.cz/a/HCUYA/zpravy-svet-cdu-evakuace-centrala-utok-kancelare-demonstrace-spoluprace-afd-hnev?
https://www.tagesschau.de/inland/bundestagswahl/migrationsgesetz-abgelehnt-100.html
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-nemecko-prijme-ctvrt-milionu-migrantu-z-keni-40488188