Článek
Je pondělí 28. dubna, teplota vzduchu ve Španělsku se po celé zemi pohybuje mezi příjemnými 20 a 27 stupni Celsia, což zaostává daleko za očekávanými letními vedry překračujícími čtyřicítku. Přesto se po poledni elektrická síť v celé zemi zhroutila. V pondělí večer španělská vláda dle BBC vyhlásila výjimečný stav, přičemž premiér Pedro Sánchez uvedl, že příčina výpadku se stále vyšetřuje. Národní provozovatel sítí Red Eléctrica se snažil uklidnit veřejnost prohlášením, že „více než 30 % poptávky po energii ve Španělsku bylo obnoveno“. „V současné době můžeme odhadnout obnovenou poptávku na zhruba 9200 MW, což představuje přibližně 35 % předpokládané poptávky,“ stojí v překladu prohlášení.
Výpadek byl způsoben „velmi silnou oscilací v elektrické síti“, která vedla španělskou energetickou soustavu k „odpojení od evropské soustavy a kolapsu iberské elektrické sítě ve 12:38,“ uvedl Eduardo Prieto, ředitel španělského provozovatele přenosové soustavy Red Eléctrica.
Jak je to ale se stavem elektroenergetiky země, to dokreslila výzva úřadů, aby lidi omezili dokonce i používání mobilních telefonů a nevolali na krizové telefonní linky, pokud to opravdu nebude potřebné. Zásadním problémem je, že do blackoutu s sebou Španělsko strhlo také Portugalsko, jehož elektrická síť je se sousední zemí zásadně propojena. Portugalský energetický operátor REN sdělil, že zásobování elektřinou bylo obnoveno pro 750 000 zákazníků v Portugalsku, které má 10,6 milionu obyvatel. Portugalští energetici činí maximum pro k opětovnému zásobování hlavního města Lisabonu
Bezpečnostní složky Španělska se po celé zemi snaží bránit vypuknutí chaosu, zatímco se lidé snažili už po poledni dostat z nefunkčních výtahů, vlaků a metra. Španělé se snaží využít hotovosti pro nákup potravina vody, protože platební automaty nefungují. Naléhavé operace v nemocnicích lze zvládnout jen za pomoci elektrických dieselagregátů. Po celé zemi lze obtížně najít funkční čerpací stanice na pohonné hmoty, protože většina je poháněná elektřinou. Optimističtěji naladění Španělé se pokoušejí najít pivní pumpy. Zastavil se také mezinárodní ATP turnaj v tenise v Madridu, protože nefungují elektroničtí čároví rozhodčí.
Soláry a větrníky jako nezvládnutelný zelený pytel blech
Když se podíváme na portál Electricity Map (https://app.electricitymaps.com), vyplývá z něj skoro naprostý kolaps elektrické sítě Španělska, jehož průmysl se v pondělí po poledni kompletně zastavil. Zde je možno se zamyslet na faktickými příčinami blackoutu. Zatímco obvyklá španělská letní vedra zdaleka ještě nenastala, španělská kapacita solárních elektráren s instalovaným výkonem 30 GW se s dubnovým silným slunečním svitem plně rozjela a ještě ji napomohla síť větrných elektráren (31 GW). Proti tomu nebyla naprogramována spotřeba s očividně dosud nepotřebným výkonem např. klimatizačních jednotek, a problém byl na světě. Operátor sítě prostě nedokázal včas občasné zdroje dálkově odstavit, pokud to vůbec šlo, solární a větrné zdroje produkující nad kapacitou spotřeby, a tedy i sítě, která se tak následně zhroutila. Výsledkem bylo mj. dramatické a ve své podstatě havarijní úplné odstavení španělských jaderných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 7,12 GW (české mají výkon 4,4 GW).
Vážnost situace si ukažme na faktu, že Španělsko s 50 miliony obyvateli před půlnocí v noci z pondělí na úterý mělo spotřebu elektřiny kriticky omezenou na 9 GW (ze zdrojů vodní energie, plynu a větru), zatímco co do počtu obyvatel pětkrát menší Česko potřebuje v tuhle dobu na pokrytí spotřeby elektřiny stabilní výkon asi 8 GW (pokryto stabilním výkonem českých jaderných a uhelných elektráren). Vzhledem k tomu, že španělská i portugalská síť vypadly, budou muset být znovu napájeny, což znamená, že provozovatel sítě bude pomalu připojovat klíčovou produkci elektřiny (s pomocí generátorů) spárovanou s uživateli tak, aby se výroba a spotřeba elektřiny shodovaly. To je totiž to největší specifikum jednoho z největších lidských vynálezů všech dob, elektřiny. A to postupně v sítích jednotlivých regionů, které se pomalu rozšiřují na celostátní systém. To bude ovšem vyžadovat precizní práci energetiků po řadu dní s důsledkem obrovských národohospodářských škod v průmyslu a celé ekonomice.
V sídle EU v Bruselu se ihned ozvaly hlasy, že do značné míry samostatná energetická síť Iberského poloostrova nyní doplatila na to, že není silněji propojena s dalšími částmi Evropy. Avšak mnozí energetičtí experti naopak namítli, že tak, jak Španělsko strhlo do blackoutu Portugalsko, by se při významnějším propojení země s dalšími státy EU mohl energetický kolaps exportovat do dalších zemí.
Energetický analytik Petr Dušek ve svém článku z 26. dubna (https://medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-fakt-jeli-spanele-jen-na-oze-prvni-krok-k-dekarbonizaci-je-prestat-si-lhat-142279) doslova prorocky podrobil zdrcující kritice předchozí oslavné tirády, jak Španělé už utáhnou elektroenergetiku jen díky tzv. obnovitelným zdrojům a že klasické stabilní zdroje nepotřebují.
Ovšem Španělsko pro většinu Čechů znamená leda tak nabídku španělské zeleniny a ovoce v tuzemských marketech či dovolenou u moře. Poučení ze současného iberského blackoutu, jehož miliardové škody teprve budou sečteny, je jasné: sázet slepě na mohutně dotovanou přerušovanou a nestabilní solární a větrné zdroje a opomíjet fakt, že bez stabilních točivých generátorů bude český průmysl a celá ekonomika a společnost jen příslovečnou třtinou ve větru, je nepřijatelný hazard s prosperitou celé České republiky.
V našich zeměpisných podmínkách na rozdíl od Španělska sice nějaký ten letní přebytek z nadbytečné velké instalace solárů (nyní 4,5 GW) také hrozí, ale podstatnější problém je očekávaný deficit výroby elektřiny, který rovněž musí způsobit blackout. Ten totiž nastane, když se překotně zastaví výroba elektřiny z uhlí v důsledku zničujících emisních povolenek. Jak nyní publikoval Seznam Zprávy, politici tento problém neviděli, neřešili, odsouvali. Ale na rozdíl od článku reportérky Zuzany Kubátové tady nejde zdaleka jen o bilanci v celoroční nedodávce elektřiny v roce 2028 v objemu 20 hodin, ale o fakt, že v zimě 2028/2029 může chybět pro pokrytí spotřeby elektřiny stabilní výkon 4-5 GW. Nové a tvrdě dotované elektrárny na zemní plyn totiž do roku 2030 nebudou ještě zdaleka postaveny, pokud vůbec, protože nemají zajištěnou ziskovost. A znovu si porovnejme, že proti živelnému vypnutí současného výkonu 8,5 GW z uhlí mají být postaveny jen 4 GW z plánovaných plynových elektráren, které ovšem musí také splňovat požadavky na spalování vodíku od roku 2035, kdy emisní zemní plyn bude zakázán.
Současná zelená ideologie a energetická politika EU a většiny členských zemí EU sází na odchod o centrálních energetických zdrojů k lokálním občasným zdrojů elektřiny, dominantně ze solárních panelů a větrných elektráren. To všem vyžaduje obrovské investice do posílení všech elektrických sítí a také do jejich super inteligentní správy. Ta očividně ve Španělsku nyní selhala. Do roku 2030 Česko plánuje do přenosových a distribučních sítí investovat právě kvůli decentralizaci energetických zdrojů na 400 miliard korun. Do roku 2040 požaduje vedení EU do sítí investovat 2,3 bilionu eur (58 bilionů korun) zatímco součet rozpočtů členských zemí je nižší o půl bilionu eur. Tyto investice v ceně elektřiny samozřejmě musí zaplatit spotřebitelé, přičemž už nyní je unijní průmysl vinou vysokých cen elektřiny nekonkurenceschopný s ostatním světem.
Stará moudrost praví, že nejlepší a nejlevnější je poučit se z chyb druhých. Bude nynější drahý španělský blackout konečně oním probuzením ze snu o světlých zelených zítřcích i pro české politiky?
Informační zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vypadek-proudu-ve-spanelsku-a-portugalsku-40519031#dop_ab_variant=1445500&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
https://www.politico.eu/article/spain-portugal-power-blackouts-energy-electricity/?
https://app.electricitymaps.com/zone/ES/72h/hourly
https://www.bbc.com/news/live/c9wpq8×rvd9t
https://medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-fakt-jeli-spanele-jen-na-oze-prvni-krok-k-dekarbonizaci-je-prestat-si-lhat-142279
https://www.sport.cz/clanek/tenis-rozsahly-blackout-ve-spanelsku-ovlivnil-i-turnaj-v-madridu-dve-utkani-jsou-rozehrana-5221787
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-cash-only-cesku-hrozi-prusvih-s-elektrinou-politici-riziko-znali-ale-neresili-275081