Hlavní obsah
Aktuální dění

Multifunkční hala v Olomouci: Pro, proti a proč asi bude

Foto: Arena Olomouc

Arena Olomouc

V ohlasech k zahájení stavby nové sportovní haly v Brně trochu zaniklo, že se blíží podobné rozhodnutí i v Olomouci. Koncem října zastupitelé rozhodnou, zda využijí nabídku developera na stavbu multifunkční arény pro 7 500 diváků.

Článek

Olomoucký zimní stadion je dlouhodobě nejhorší v hokejové extralize, místo zdí má tenký plechový plášť, pro který mu místní láskyplně říkají Plecharéna. Za chladných měsíců se teploty proti venkovním mrazům liší jen v tom, že uvnitř nefouká. Ani interiér není o mnoho lepší – potemnělé chodby, nedostatek toalet, a ještě méně možností k občerstvení. A přesto sem pravidelně chodí na hokej kolem čtyř tisíc lidí, nijak netrpí, zápasy si povětšinou užívají a zdejší kulisa se řadí k těm lepším v soutěži.

Tak v čem je problém? V pravidlech a předpisech, které vyžadují pro nejvyšší hokejovou soutěž poněkud jiný standard, jenž delší dobu převyšuje vše, co může Plecharéna nabídnout. A rovněž tak trochu v ostudě. Ostudný je stav stadionu a ostudný je také vývoj snah o řešení tohoto problému ze strany komunálních politiků. Slibů a prohlášení byla během třiceti let myriáda, zato činů minimum. Projekt rekonstrukce stávajícího zimního stadionu zvaný Ledová kostka byl již připravený, ale ztroskotal na penězích. Olomoucká radnice před sebou stabilně valí přibližně dvoumiliardový dluh, který se sice v poslední době daří částečně snižovat, ale nikoliv do té míry, aby si mohla dovolit takovou investici.

V takovém okamžiku se nabídka bohatého místního developera a miliardáře Richarda Morávka na stavbu nové multifunkční arény na jeho pozemcích jeví jako zajímavé řešení. Náklady mají dosáhnout přibližně dvou miliard a město by přispívalo na provoz 37 milionů ročně po dobu třiceti let a částka by se zvyšovala o inflaci. Suma sumárum docela významná ekonomická zátěž pro stotisícové město.

Do svého nebo do cizího?

Olomoučtí radní se zároveň rozhodují, jestli pro ně nebude přeci jen lepší investovat do opravy vlastního stadionu než přispívat na cizí. Nechali si proto vypracovat studii, která jim měla vybrat nejvýhodnější řešení. My si zkusíme vystačit se starým dobrým seznamem PRO a PROTI a na závěr si dovolím myšlenku, proč ke stavbě multifunkční arény podle mého názoru dojde. Nejprve ale ještě trochu komunální omáčky o hlasech povolaných, které na tohle téma zazněly ve veřejném prostoru.

Jestli je motivace Richarda Morávka tak nezištná, jak tvrdí, tedy že chce Olomouci z patriotství postavit halu za necelé dvě miliardy, nebo má jiné úmysly, které jsou součástí větší hry, to je těžké předjímat. Myslet si můžeme cokoliv a čas nejspíš ukáže. Jisté je, že místní politiky si umí naklonit (nebo spíš vodit?), což ukázal už u Šantovka Tower. Výškovou budovu čnící do 75 metrů chtěl postavit v ochranném pásmu městské památkové rezervace a město Olomouc se už v začátku v osobě tehdejšího primátora Martina Novotného z ODS zavázalo hodně zvláštní smlouvou, že mu nebude klást překážky. Šantovka Tower z různých důvodů dodnes nestojí, zato Novotný pracuje pro Morávkův Redstone Real Estate jako mediální konzultant a PR poradce. I z toho důvodu bude zajímavé sledovat, jestli zastupitelé za ODS zvednou pro halu ruku. Stavba multifunkční haly má podporu také u současného primátora Miroslava Žbánka a jeho souputníků z ANO. K variantě opravit stávající zimní stadion se spíše kloní další uskupení vládnoucí koalice ProOlomouc, Piráti a SpOLečně.

PRO novou arénu na Velkomoravské

  • Nové je zkrátka nové. Aréna má být součástí proměny bývalých vojenských opraven o rozloze 17 hektarů. Stala by se součástí celé čtvrti Nová Velkomoravská, kterou tu developer postupně plánuje vybudovat.
  • Brownfield. Stavělo by se tedy na brownfieldu, jak by to u takových velkých staveb mělo být. Možná je to detail, ale Hanáci jsou na zábory úrodné půdy docela citliví.
  • Dopravní napojení. Pozemky jsou přímo u vnitřního průtahu městem, kterým projedou desítky tisíc aut denně. Veškeré dopravní sítě jsou tedy v dosahu a v projektu se počítá i s více než tisícovkou parkovacích míst.
  • Cena. Soukromý investor staví vždy levněji než erár, to je zkrátka fakt a rozdíly mohou činit i desítky procent z celkových nákladů.
Foto: A2 architekti

Ledová kostka

PRO rekonstrukci Plecharény na Hynaisově

  • Místo sportu zaslíbené. Současný zimní stadion je součástí areálu s dalšími sportovišti – Androvým stadionem, plaveckým bazénem, centrem Omega, tenisovým areálem Milo a házenkářskou halou Zory
  • Poloha. Na hokej autem? Ale kdeže. Plecharéna je v sousedství historického centra a místní fanoušci jsou ve velkém počtu zvyklí chodit na zápasy (i fotbalové) pěšky. A po něm to mají kousek do nespočtu hospod a barů. Navíc jen pár kroků odtud vyjíždějí tramvaje do tří směrů a k tomu řada autobusových linek.
  • Komplexní řešení celé oblasti. Projekt Ledové kostky počítal s přestavbou celé oblasti, vyřešení křižovatky a složité dopravní situace na Legionářské a vybudování parkovacího domu, který by sloužil jako záchytný pro cesty do centra.
  • Tradice. První kluziště na tomto místě vzniklo u turnhaly už na začátku 20. století, v lednu 1948 tu slavnostně otvíral venkovní stadion s umělou ledovou plochou a bruslí se zde i po více než 120 letech. A to není málo.

Proč si myslím, že nakonec developerský projekt arény na Velkomoravské vyhraje

Už zaznělo, že problém hokejové haly nejsou olomoučtí komunální politici schopní vyřešit několik dekád. Výmluvný je také nulový postup ve zprovoznění druhé ledové plochy. Malou halu v sousedství Plecharény město s pompou odkoupilo před šesti lety, za zarostlý pozemek a oprýskanou stavbu se zazděnými okny zaplatilo 95 milionů korun. Od té doby se nestalo nic, jen křoví povyrostlo o trochu víc. Teď ale cítí zastupitelé šanci tento letitý vřed vyříznout, a navíc celkem bezbolestně. Zvednutím ruky pro záměr developera se zapíšou jako ti, kteří konečně dokázali Olomouci zařídit nový zimák. A že bude město přispívat na její provoz dalších třicet let? To je trápit nemusí a nejspíš ani nebude.

Dalším důvodem, proč se z pohledu politiků vyhnout postupné rekonstrukci vlastní haly na úvěr, je trpká zkušenost s akvaparkem, která by vydala na samostatný článek. Ve zkratce: Olomouc celkem přišel přibližně na miliardu a notně se podílel na jejím současném zadlužení. Dá se očekávat, že teď by byl scénář podobný a s tím nikdo spojovaný být nechce.

A do třetice, pokud halu postaví developer, nebude ji muset město provozovat. Což je věc, kterou neumí. V blahé paměti je zřízení městské firmy na správu vlastních sportovišť před několika lety. Ani tak jasně uchopitelná věc se nepodařila a celý nápad postupně potichu vyšuměl do ztracena. Ostatně bývalý předseda představenstva O2 Areny a olomoucký podnikatel Richard Benýšek v rozhovoru pro web hanackenovinky.cz zpochybnil, že podobná multifunkční aréna v Olomouci může v konkurenci Brna a Ostravy ekonomicky uspět. Pro zastupitele to může být o důvod víc, že tento problém nebudou muset řešit oni ani jejich nástupci, ale majitel haly. Benýšek však také s razancí sobě vlastí prohlásil, že pokud zastupitelé tento záměr na základě podle něj nedostatečně fundované analýzy odsouhlasí, bude první, kdo na ně podá trestní oznámení. V Olomouci tedy bude možná veselo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz