Hlavní obsah
Lidé a společnost

Aktivistka Greta Thunberg má na kontě další projev, sprostě poslala Německo a Izrael do oněch míst

Foto: Anders Hellberg / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Autistickou dívku s Aspergerovým syndromem zná díky aktivismu a jejímu způsobu vystupování celý svět.

Klimatická a nově i lidskoprávní aktivistka Greta Thunberg o sobě dala vědět na nedávné propalestinské demonstraci v Německu. K její nesmrtelné hlášce „How dare you!“ tak nyní přibyla i řeč, ve které se sprostě vyjádřila na konto Německa a Izraele.

Článek

V pátek 6. prosince proběhla v německém městě Mannheim demonstrace na podporu Palestiny za účasti více než 700 podporovatelů. Hlavním účelem setkání bylo vyjádřit podporu Palestině a jejím občanům, akce byla také propojena s tématem klimatických změn. Celá událost v rámci přihlížejících proběhla vesměs pokojně bez nutnosti zásahu ozbrojených složek.

O pořádný rozruch u řečnického pultu se ale postarala známá jedenadvacetiletá švédská aktivistka Greta Thunberg, která začala rozšiřovat své klimatické aktivity o boj proti lidskému bezpráví. Během projevu se najednou hlasitě rozesmála a se slovy „F*ck Germany and f*ck Israel“ poslala tyto dva státy prostě a jednoduše do p**ele (doslovný překlad je "J*bat Německo, j*bat Izrael"). Odměnou jí byly bouřlivé souhlasné ovace publika.

Foto: Anders Hellberg / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Greta Thunberg na počátečních klimatických protestech v roce 2018.

Thunberg v minulosti proslula svými aktivistickými činy a plamennými projevy týkajícími se ochrany a změn klimatu naší planety. Vše odstartovala roku 2018, když jí bylo pouhých 15 let. Rozjela hnutí pro školáky a mladistvé s názvem Školní stávky pro klima, které studenty odvádělo ze školních lavic k pouličním protestům proti změnám klimatu. Ona sama započala s protesty před stockholmským parlamentem. Hlavním účelem bylo vyburcovat nejen Švédsko, ale celý svět k daleko důslednějšímu přístupu k ochraně klimatu a zvratu změn způsobených činností člověka.

Nejvíce vstoupila do povědomí veřejnosti při projevu v USA roku 2019, kdy během svého ostrého projevu směrem k mnoha hlavám států a vlád nezvládla emoce, mluvila o ukradených snech a dětství a její hláška „How dare you!“ (v překladu Jak jste jen mohli!) vstoupila do dějin.

V poslední době si přibrala také tématiku izraelsko-palestinského konfliktu, kde se jednoznačně staví k podpoře Palestiny a viní Izrael z genocidy a zločinech páchaných na tomto území. Již v květnu tohoto roku byla přítomna ve švédském Malmö na jiné propalestinské demonstraci, když podpořila protesty proti účasti izraelské zpěvačky Eden Golan na pěvecké soutěži Eurovize.

Jsem tady, abych ukázala, že si myslíme, že je pobuřující a neomluvitelné, aby Eurovize nechala Izrael účastnit se, zatímco páchá genocidu. Když se země chová způsobem, který je nepřípustný, Eurovize ji vyloučí. Tak proč ne Izrael?
Greta Thunberg poskytla během demonstrace vyjádření ke svojí účasti.

Společně s téměř 8000 ostatními protestujícími blokovala prostranství před arénou, kde se soutěž konala a vysloužila si za to zatčení. Svět obletěly záběry, jak ji s typickým palestinským šátkem na krku z místa činu odvádějí dva policisté. Zástupkyně Izraele nakonec bez viditelných potíží pro oko diváka na soutěži vystoupila.

V říjnu se pro změnu účastnila propalestinské akce v italském Miláně a šla v čele tisícihlavého pochodu, který opět spojil protesty proti Izraeli s problematikou klimatických změn. Dav vyzýval k ukončení bojů v Pásmu Gazy a Thunberg uvedla, že Palestinci jsou již mnoho desítek let utlačováni a že ona a ostatní klimatičtí aktivisté mají „v popisu práce“ bojovat nejen za omezení spotřeby fosilních paliv, ale i proti zbrojnímu průmyslu.

Foto: Frankie Fouganthin / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Greta Thunberg na aktuálním snímku z roku 2024.

V říjnu si aktivistka odskočila také do Gruzie, kde na závodech rallye v hlavním městě Tbilisi vystoupila s protestem proti Ázerbajdžánu, který má hostit klimatickou konferenci Spojených národů. Vystoupila na toto téma také v Jerevanu v Arménii. Thunberg uvedla, že Ázerbajdžán si jako zdatný těžař ropy a zemního plynu nezasluhuje pořádat takovou konferenci, navíc když země uplatňuje represivní politiku vůči svým občanům a dopouštěla se etnických čistek (Arménců v oblasti Náhorní Karabach, pozn. autora). Konference i přesto v listopadu v hlavním městě Baku běžela.

Foto: VoA / Wikimedia Commons / Volná licence

Greta Thunberg protestuje proti konání klimatické konferenci v Ázerbajdžánu; 2024.

Zatím poslední její aktivitou byla návštěva severního Kurdistánu a podpora místních utlačovaných etnik. Toto sporné území ležící v oblasti jihovýchodního Turecka, na severu Sýrie a Iráku a na západě Íránu čelí dlouhodobým represím Kurdů zejména ze strany Turecka. Thunberg vyslechla mnoho silných příběhů místních lidí a na svém Instagramu zvolala po nutnosti nastolení a dodržování práv těchto lidí a jejich zakotvení v turecké ústavě.

Její činnost je v podstatě už od samých začátků vnímána velmi rozporuplně. Jistě je chvályhodné a záhodno upozorňovat na negativní klimatické změny a burcovat společnost a vládní představitele k razantnějším krokům vedoucím k ochraně naší planety. Stejně jako zasazování se o nastolení důstojných lidských práv pro utlačovaná etnika a menšiny. Otázkou na každého z nás však zůstává, jak toto všechno působí zrovna z úst této mladé nevyrovnané autistické dívky a jestli její aktivismus není náhodou spíše kontraproduktivní.

Anketa

Myslíte si, že je aktivismus Grety Thunberg v oblasti klimatu a lidských práv přínosem?
Rozhodně ano
9,7 %
Spíše ano
3,2 %
Nevím / Nemám názor
4,3 %
Spíše ne
4,3 %
Rozhodně ne
78,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 93 čtenářů.

Použité zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-policie-zatkla-thunbergovou-pri-protestu-na-eurovizi-40471349

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/milan-pochod-podpora-palestiny-thunbergova.A241011_182913_zahranicni_ikul

https://www.bbc.com/news/world-europe-49918719.amp

https://www.aljazeera.com/amp/opinions/2024/10/22/greta-thunberg-still-making-all-the-right-enemies

https://www.thehindu.com/news/international/greta-thunberg-protests-against-azerbaijan-hosting-global-climate-summit/article68857663.ece/amp/

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Greta_Thunbergová

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz