Článek
Konzumace alkoholu je u nás, a nejen v naší zemi nejrozšířenějším způsobem škodlivé drogové intoxikace. Díky tzv. normalizaci pití alkoholu je na rozdíl od jiných drog přijímán a akceptován širokou veřejností jako kdyby byl méně škodlivý či neškodný. Je nedílnou součástí nejen společenských událostí a oslav všeho druhu, ale i běžného dne nebo třeba romantického večeru ve dvou. Najdeme jej bez problémů dostupný v každém obchodě s potravinami a nápoji a jeho konzumace je legálně podporována také reklamou. Problémem přitom není jen jeho složení, ale i fakt, že způsobuje závislost, která jeho pití dále podporuje.
Data hovoří jasně. Například podle zprávy vydané Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti pilo v roce 2021 alkohol rizikovým způsobem až 20 % dospělých Čechů a asi 10 % naší dospělé populace (tedy cca milion lidí), pije už s vážným škodlivým účinkem a splňují kritéria závislosti. Další informace z této zprávy si můžete přečíst zde.
Chemicky je přitom alkohol (látka ethanol) pro náš organismus silným jedem a karcinogenem podporující vznik rakoviny. Naše játra si s ním do určité míry dokážou poradit, ale zejména při jeho dlouhodobé pravidelné konzumaci, ale i při nárazovém intenzivním příjmu jsou buňky jater nevratně poškozovány a tento stav vede až k jaterní cirhóze čili tuhnutí a zjizvení tkáně, která ztrácí svoji funkci.
Relativně nejméně škodlivé je pití čistého ethanolu bez dalších příměsí (samozřejmě v malém množství), jedná se tedy zjednodušeně o průhledné čiré nápoje typu vodka. Pokud člověk vypije čistý alkohol, játra se musí vypořádat s odbouráním pouze jedné škodliviny. Pokud si však dáte třeba pivo nebo víno, ve kterých je pro naše tělo mnoho dalších cizích a škodlivých látek, je proces odbourávání daleko náročnější, a nejen pro játra škodlivější.
Dlouhá léta panoval vžitý, akceptovaný a hluboce zakořeněný mýtus, že malá dávka alkoholu denně je pro organismus nejen neškodlivá, ale dokonce zdravá zejména s ohledem na ochranu kardiovaskulárního systému. Tuto tezi propagují do dnešních dní dokonce ještě i mnozí zdravotníci. Četné studie z posledních let však toto tvrzení vyvracejí a myšlenka prospěšné konzumace malého množství alkoholu je dávno vyvrácena a překonána.
Denní množství alkoholu představující třeba dvě velká piva pro muže a dvě malá pro ženy tak nepředstavuje zdravotní benefit, ale pouze mírné zdravotní riziko. Ale pořád jde o riziko a škodlivý účinek. Ona tam sice nějaký ten pozitivní vliv na srdce a cévy je, ale je bohatě převážen negativními vlivy na ostatní orgány, takže bilance je stále minusová.
Asi nejrozsáhlejší a nejdůvěryhodnější studie na téma užívání alkoholu je globální studie s názvem Spotřeba a zátěž alkoholem pro 195 zemí a území, která navíc probíhala dlouhých dvacet šest let (1990 - 2016). V případě zájmu se s ní a jejími výsledky můžete seznámit zde. Není však zdaleka jediná a jak již bylo řečeno, škodlivost alkoholu v jakémkoliv množství prokázalo mnoho jiných odborných studií.
Samozřejmě je i přes dostupná vědecká fakta představa náhlé celospolečenské abstinence naivní a zcela nereálná. Prostě a jednoduše tedy alespoň platí, čím méně množství a méně často pijeme alkohol, tím lépe. V této souvislosti se mi vybavuje běžný paradox našich rodin a kamarádských vztahů, kdy si navzájem přejeme se sklenkou zkonzumovaného alkoholického přípitku také zdraví. Přičemž efekt vypitého je na zdraví přesně opačný. Logicky bychom si tedy měli přiťuknout a alkohol vylít nikoliv do sebe, ale do odpadu.
Potěšitelnou informací je, že je potvrzený (a to opět mnoha průzkumy) menší příklon k alkoholu v nejmladší generaci, myšleno tedy lidé staří 15 let a více. I já mám subjektivní vjem ze svého okolí u mladých lidí, že alkoholické nápoje konzumují mnohem méně často nebo dokonce vůbec než my starší. Je to logické - na rozdíl od nás, kteří jsme neměli tolik informací a ještě jsme žili v mýtech typu „malé množství alkoholu je zdravé“, má dnes mladá generace hned od začátku mnoho dostupných zdrojů o jakékoliv škodlivosti alkoholu a o racionální výživě vůbec.
Za všechny průzkumy jsem vybral NAUTA – Národní výzkum užívání tabáku a alkoholu v České republice, který každoročně realizuje Státní zdravotní ústav. S jeho nejnovějšími výsledky za rok 2023 (ale i staršími šetřeními) se můžete seznámit zde. Je tam samozřejmě kromě pití alkoholu podle věku mnohem více zajímavých údajů, například že minimálně v roce 2023 zcela abstinovalo pouze 16 % lidí.
Základním ukazatelem nižší spotřeby alkoholu mladými je průměrná roční spotřeba alkoholu v přepočtu na litry čistého alkoholu. Ta má u mladých ve věku 15-24 let hodnotu 5,1, zatímco u starších lidí ve věku 26 - 44 let je hodnota už 7,6 a u lidí 45 - 64 let ještě o něco málo vyšší.
Fakt, že mladí pijí méně, potvrzuje jinou optikou i průzkum publikovaný na serveru Seznam Zprávy, který si můžete prohlédnout zde. Ukazuje, že mladí lidé konzumují alkohol nejen méně, co do množství, ale také s nižší frekvencí. Oproti starším jej nepijí v takové míře denně nebo několikrát týdně, naopak větší podíl u nich tvoří konzumenti typu párkrát do měsíce či do roka.
Statistika je samozřejmě věc souhrnná a neodráží individuální pití každého z nás, nicméně i tak ukazuje obecně znatelně nižší oblibu alkoholu mezi mladými. A to je samozřejmě dobře. Jen tak dál a alkohol bude snad již brzy na té správné cestě - cestě odmítání a minimální až nulové konzumace.
Použité zdroje:
https://szu.gov.cz/odborna-centra-a-pracoviste/centrum-podpory-verejneho-zdravi/prevence-zavislosti/studie/nauta/
https://mzd.gov.cz/wp-content/uploads/2024/05/Narodni-vyzkum-uzivani-tabaku-a-alkoholu-v-Ceske-republice-2023.pdf
https://www.khsova.cz/homepage/zdravi2020-detail/12608
https://text.lf1.cuni.cz/cesi-a-alkohol-pruzkum-ukazuje-jak-sestavime-k-alkoholu-v-kazdodennim-zivote
https://vlada.gov.cz/cz/ppov/protidrogova-politika/media/alkohol-_-dobry-sluha-nebo-zly-pan–prvni-vladni-zprava-o-alkoholu-v-ceske-republice–195338/#
https://www.drogy-info.cz/zprava-o-zavislostech/zprava-o-alkoholu-v-cr-2023/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-jak-vypada-prumerny-cesky-pijan-uplne-obycejny-clovek-s-beznymi-starostmi-240273
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-umirnene-piti-alkoholu-neskodi-mytus-40262490
https://ekonomickydenik.cz/mladi-piji-mene-alkoholu-vyrobci-mluvi-o-katastrofe-vyber-dane-z-lihu-klesa/
https://www.zdravotnickydenik.cz/2023/04/mytus-pada-mirna-konzumace-alkoholu-neni-zdravi-prospesna/
https://plus.rozhlas.cz/alkohol-je-jed-bezpecne-je-nepit-tvrdi-vyzivovy-poradce-v-malem-mnozstvi-pomaha-8145084
https://zpravy.aktualne.cz/spotlight/plisen-byste-taky-nesnedli-chemicka-prozradila-jaky-alkohol/r~179cb490b88511ef80bfac1f6b220ee8/