Článek
Oslavy Kirchweih (někde pod názvem Kärwa, Kirwa nebo Kirta a mnoho dalších) se pojí především s Německem, ale slaví se také ve Švýcarsku, Rakousku, Francii, ale třeba i ve vybraných regionech Rumunska, Chorvatska nebo dokonce Brazílie.
Původně se jednalo o výroční svátky vysvěcení místního kostela a pro mnoho obcí se jednalo a dodnes jedná o nejvýznamnější svátek v roce! Nyní se slaví v různých regionech v různé dny, zpravidla od jara do podzimu. Obecným církevním dnem je třetí říjnová neděle. Já se zaměřím na oslavy a jejich průběh v Bavorsku, konkrétně v Norimberku, kde jsem tyto oslavy několikrát navštívil.
V dnešní době je oslava pojatá spíše jako pohanská oslava plodnosti, hojnosti a sklizně než jako církevní jarmark. V každé obci, ale i v každé čtvrti větších měst se pořadatelé snaží, aby byl jejich termín unikátní, zejména v rámci sousedících obcí nebo čtvrtí, aby se každý týden oslavy konaly někde jinde. Akce začíná zpravidla ve čtvrtek a končí v pondělí. Pomyslným vyvrcholením je mnichovský říjnový Oktoberfest, ačkoliv jeho tradice vznikla úplně jinak.
Účastnil jsem se letos v Norimberku ve čtvrti Kleinreuth hinter der Veste. Začínalo se taktéž ve čtvrtek 9.5., končilo v pondělí 13.5. a my jsme s přáteli akci navštívili v pátek. Vstup na akci je zdarma.
Průběh nejen zdejšího Kirchweihu připomíná zmenšený Oktoberfest. Přijdete kolem osmé deváté večerní na určený venkovní plac, kde stojí obrovský otevřený pivní stan s podiem a mnoha pivními stoly a lavicemi. Před stanem ještě zpravidla najdete pouť s pár atrakcemi a stánky, které nabízí obdobné pochutinky jako u nás - perníková srdce, sladké pendreky a špalky a další pouťové sladkosti. A také zde většinou stává Kirchweihbaum - pentlemi ozdobený strom ve stylu naší májky.
Usednete na pivní lavice, rozhlédnete se po okolních stolech a prakticky všude vidíte stát pouze tupláky (litr piva ve sklenici). K jídlu si můžete objednávat místní speciality, jako Bratwurst, Currywurst, grilovaná kuřata nebo masíčko se zelím a místními bramborovými mazlavými knedlíky ve tvaru jedné dvou obřích koulí.
Na pódiu vyhrává rozličná hudba. Střídají se bloky bavorských lidovek (které často připomínají ty české) s rockovými a popovými remaky známých světových hitů. Když už doba pokročí a nějaký ten tuplák už má každý v sobě, začíná se tančit. Nejdříve se nechají strhnout lidé u podia a taneční vlna postupně putuje směrem do odlehlejších koutů stanu. Přítomni jsou všichni - mladí, staří, rodiny s dětmi - a téměř všichni se zvednou a protancují zbytek večera až do nočních hodin - stan se po desáté večer uzavře a uvnitř se jede vesele dál.
Mnoho lidí, a to často i mladých, chodí na tyto akce v místních krojích - chlapci a muži mají Lederhosen a dívky a ženy Dirndl, což akci dodává další netradiční rozměr a zážitek.
Co mě naprosto fascinuje a nejde o žádné vandalství, ale místní zvyk, který dodržují všichni, je tanec na pivních lavicích. A ti nejodvážnější si vylezou až na pivní stůl. Ve finále oslav tak celý stan stojí na lavicích a na stolech a zpívá společně s kapelou buď místní lidové odrhovačky a ano, dojde i na jódlování, nebo nějaký světový šlágr. A věřte nebo ne (já tomu také nevěřil) - nenašel se ze stovek hostů ani jeden, který by spadl nebo pod kým by lavice nebo stůl ruply.
Musím za sebe dodat, že atmosféra těchto oslav je opravdu úžasná a jedinečná. Je na nich znát, že se sejde hlavně místní komunita účastníků, kteří se všichni z obce nebo čtvrti znají, zdraví se a usmívají se na sebe a všechny sváry jsou minimálně pro tento večer zapomenuty. Pokud byste tedy chtěli zažít atmosféru Oktoberfestu, ale vadí vám velké množství lidí, zkuste některý z lokálních Kirchweihů.
Anketa
Článek byl sepsán na základě autorovy vlastní opakované zkušenosti s pomocí následujících zdrojů:
https://de.wikipedia.org/wiki/Kirchweih
https://www.onetz.de/sites/default/files/flipbook/insert/2340489/bavarian_times_mai_klein_S34.pdf
https://www.tegernsee.com/en/kirchweih-tegernsee
https://www.langenzenn.de/freizeit-tourismus/maerkte-feste-veranstaltungen/kirchweih